piątek 24 września 2021

Dory, Gerarda, Maryny

16°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Czapla i TS zapewnią wielkość Turkowi i powiatowi?

Czapla i TS zapewnią wielkość Turkowi i powiatowi?
 

Zamrożenie podatków na cztery lata, darmowa linia autobusowa, zmniejszanie poziomu bezrobocia, przyśpieszenie lokowania na terenie Turku nowych przedsiębiorstw z kapitałem polskim i zagranicznym – to tylko część postulatów, które tworzą program, z którym burmistrz Czapla idzie do wyborów. Z całością programu oraz kandydaturami osób  walczących o funkcje radnych powiatowych i miejskich można było zapoznać się w niedzielne popołudnie w murach MDK, podczas konwencji Towarzystwa Samorządowego.

Obserwując niedzielną konwencję TS-u można było chwilami odnieść wrażenie, że wybory nie są przed nami, ale już za nami, gdyż np. Ryszard Bartosik jako przyjaciel TS-u nazywał już Zdzisława Czaplę burmistrzem obecnej i przyszłej kadencji. Na skromność nie silił się także Henryk Kranc. – Wielkie miasto to jest takie, w którym zamieszkują wielcy ludzie. Ja chciałbym powiedzieć, że ci wielcy ludzie w Turku to właśnie są tu, to ludzie Towarzystwa Samorządowego.

reklama

Początek konwencji stanowił quiz, w trakcie którego Mirosław Mękarski zaprezentował zgromadzonym w sali MDK slajdy, na których ukazane były rozmaite – mniej lub bardziej – nowe turkowskie ulice. Zadaniem uczestników było wskazanie, jak dana ulica się nazywa. Ogółem zajęcie to miało na celu pokazanie, jak wiele inwestycji przeprowadzono ostatnimi laty w mieście zarządzanym przez burmistrza Czaplę. Tuż potem zgromadzonym zaprezentowano kandydatów ubiegających się o mandat radnego powiatowego, startujących z miasta Turku.

O powodach, dla których warto głosować na TS, by ten przejął m.in. władzę w powiecie, mówił Roman Rybacki: –  Ktoś zapyta czemu TS? Bo to najlepsze towarzystwo. (…) Zawsze gdy TS było u władzy, w mieście czy w powiecie panował spokój, była ciężka praca, były kompetencje, inwestycje, dobre gospodarowanie. (…) Ostatnie cztery lata powiatu to wielka klęska, totalna porażka, kłótnie wewnątrz kolacji rządzącej. To wymiana złego starosty na jeszcze gorszego starostę, złych Zarządów Powiatu na jeszcze gorsze. My musimy zmienić powiat na lepszy.

W dalszej części spotkania zabranym zaprezentowali się kandydaci na radnych miejskich, a później swój program nakreślił burmistrz Zdzisław Czapla. Co proponuje wyborcom kandydat TS-u? Otóż program zaprezentowany podczas konwencji opiera się na czterech głównych filarach. Pierwszy z nich to propozycje skierowane do społeczeństwa Turku, takie jak np. modernizacja szkół i przedszkoli, dokapitalizowanie szpitala przez miasto (wspólnie z okolicznymi gminami), ustanowienie bezpłatnej linii autobusowej z osiedla „Awaryjnego” do cmentarza w Słodkowie, zapobieganie wykluczeniu społecznemu, rozwijanie budownictwa socjalnego oraz kontynuowanie sprzedaży mieszkań komunalnych dla lokatorów, rozwijanie usług dostępnych w programie „Karta Dużej Rodziny”, zmniejszanie poziomu bezrobocia. Filar drugi programu wyborczego kandydata TS-u poświęcony jest gospodarce. W nim burmistrz zapowiada takie działania, jak zamrożenie stawek podatków lokalnych na okres 4 lat, promowanie terenów inwestycyjnych, przyśpieszenie lokowania na terenie Turku nowych przedsiębiorstw z kapitałem polskim i zagranicznym, wsparcie dla rozwoju przedsiębiorczości itd.

reklama

Na tym nie koniec. Filar trzeci to pomysły na poprawienie infrastruktury Turku. Tu pojawiają się takie propozycje, jak budowa nowego źródła ciepła, połączenie dróg miejskich w spójny system komunikacyjny, wspieranie modernizacji i budowy dróg powiatowych i krajowych na terenie miasta, kontynuowanie programu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej itp. Tak oto dobrnęliśmy do czwartego pakietu wyborczych obietnic. Te dotyczą przestrzeni publicznej i zakładają m.in. objęcie całego obszaru Turku planami przestrzennymi oraz modernizację i rewitalizację centralnych przestrzeni miejskich.

Koniec konwencji to także wystąpienia rozmaitych gości, ot chociażby Marka Pańczyka (RiP), który poparł Zdzisława Czaplę jako kandydata na burmistrza, przy czym zaznaczył, że jest to jego osobista opinia i nie należy jej odbierać jako poparcia ugrupowania, do którego należy. Do tego, by glosować na burmistrza Czaplę namawiał również Ryszard Bartosik, lokalny lider PiS. Z drugiej strony na konwencji TS-u wystąpił walczący o kolejną kadencję w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Maciej Dąbrowski, liczący na poparcie TS-u i elektoratu PO zarazem (Dąbrowski jest w Platformie Obywatelskiej od początku, to członek władz krajowych itd.). Na głosy zwolenników TS-u liczy także inny kandydat do Sejmiku czyli wspomniany już Henryk Kranc. Kranc (TS) jest kandydatem ze środowiska Prawicy Rzeczypospolitej – chrześcijańsko-konserwatywnej partii utworzonej przez Marka Jurka. Na mocy porozumienia, PiS wraz Prawicą Rzeczypospolitej wystawia wspólną listę do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Na tej właśnie liście, na pozycji nr 4 znalazł się H. Kranc. Proste prawda?

AW

Podobne artykuły

Wybory 2018: Kandydaci TS powalczą o głosy i...

Wybory 2018: Kandydaci TS powalczą o głosy i...

13-09-2018
Wideo: Oto kandydaci TS. Starówka, 300...

Wideo: Oto kandydaci TS. Starówka, 300 mieszkań,...

29-08-2018
Wybory 2018: Jan Nowak chce być dalej wójtem...

Wybory 2018: Jan Nowak chce być dalej wójtem gminy...

20-08-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama