niedziela 19 września 2021

Januarego, Konstancji, Leopolda

9°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Marsz Pamięci przeszedł ulicami Turku

Marsz Pamięci przeszedł ulicami Turku - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Dziś w całej Polsce obchodzona jest 33. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. W ramach corocznej akcji „Marsz Pamięci”, ulicami naszego miasta przeszedł pochód ku pamięci ofiar komunizmu.

Wydarzenie było uczczeniem – bolesnej dla wielu osób – rocznicy 13 grudnia 1981 roku. 33 lata temu, w nocy z 12 na 13 grudnia w Polsce wprowadzony został przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego stan wojenny, a mieszkańcy naszego kraju musieli borykać się z tą trudną sytuacją do lipca 1983 roku.

reklama

Aby zdarzenia tamtych dni nie popadły w zapomnienie, na terenie Polski odbyły się „Marsze Pamięci” Akcja ta nie ominęła także Turku. Do udziału w niej zaproszeni zostali mieszkańcy miasta i okolic, poczty sztandarowe zakładów pracy, organizacji samorządowych, zawodowych, społecznych, związkowych, szkół i stowarzyszeń. Uczestnicy obchodów w sobotni wieczór, 13 grudnia, zgromadzili się na Placu Wojska Polskiego.

Uczestnicy „Marszu Pamięci” przemaszerowali ul. Kolską, Kolską Szosą, Armii Krajowej, Broniewskiego i kard. S. Wyszyńskiego. Działanie to było symbolicznym sposobem złożenia hołdu osobom, które zdobyły się na wiele poświeceń po to, by możliwe było zbudowanie wolnej Polski. Uczestnicy wydarzenia udali się na mszę św. odprawioną w kościele pw. Św. Barbary.

Podobne artykuły

Listy do redakcji: Marsz Pamięci odwołany!

Listy do redakcji: Marsz Pamięci odwołany!

09-12-2020
Listy do redakcji: 40-lecie powstania...

Listy do redakcji: 40-lecie powstania "Solidarności"

26-08-2020
Uczcili 38 rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego

Uczcili 38 rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego

14-12-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama