sobota 26 września 2020

Cypriana, Justyny, Łucji

reklama

Senator odwiedził gimnazjalistów, którzy stworzą "Moje miejsce"

Senator odwiedził gimnazjalistów, którzy stworzą
 

Większość uczniów lokalnych szkół żyje bożonarodzeniową atmosferą i jest już myślami przy choince i wigilijnym stole. Nieco więcej na głowie ma jednak grupa uczniów turkowskich gimnazjów, z którymi w ostatnim tygodniu przed świętami spotkał się senator Ireneusz Niewiarowski. Ci młodzi ludzie biorą właśnie udział w ważnym dla nich i ich rówieśników projekcie, nad którym sprawuje pieczę Towarzystwo Samorządowe, wspierane przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

W czasie wizyty w Turku senator Niewiarowski dokładnie wyjaśnił, na czym polega stojące przez nastolatkami wyzwanie. Od września 2014r. do końca listopada 2015r. trwać będą działania w ramach projektu „Moje miejsce”. Podczas tychże prac młodzi ludzie zaangażują się w kształtowanie obrazu przestrzennego swojego najbliższego otoczenia, zadając sobie pytanie, jak najlepiej zagospodarować wybrane miejsce w swoim mieście lub wiosce. Działanie to będzie możliwe, gdyż projekt otrzymał dotację przyznaną w ramach programu Obywatele dla Demokracji, prowadzonego przez Fundację im. Stefana Batorego we współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, na podstawie umowy zawartej między Fundacją im. Stefana Batorego a Biurem Mechanizmów Finansowych z siedzibą w Brukseli. Mowa o kwocie 342 991,00 zł.

reklama

Tak więc oto dzięki pozyskanym środkom ok. 120 uczniów szkół gimnazjalnych z różnych miejscowości zdecyduje, jaki wpływ na kształt lokalnego otoczenia powinni wywrzeć ludzie młodzi. W efekcie władze lokalnych samorządów powinny wesprzeć młodzieżowe inicjatywy i określić formy angażowania nastoletnich mieszkańców we współdecydowaniu o lokalnych sprawach.

W przypadku naszego powiatu owymi reprezentantami młodego pokolenia stali się uczniowie obu turkowskich gimnazjów. Nastolatkowie w okresie od stycznia do marca spotykając się podczas kreatywnych warsztatów doprowadzą do wyboru miejsca, które powinno ich zdaniem zostać odmienione. Może to być istniejący już obiekt, plac lub skwer, a może wybór padnie na zupełnie niezagospodarowane miejsce. Później przyjdzie czas na współpracę zespołów zadaniowych z dorosłymi specjalistami. Gimnazjalistów wesprą architekci, urbaniści i plastycy, jak również studenci. Wszystko to doprowadzi do przeprowadzenia konsultacji oraz debat, rzecz jasna przy wsparciu samorządowców.

AW

Podobne artykuły

Pielęgnować tamte czasy. Towarzystwo...

Pielęgnować tamte czasy. Towarzystwo Samorządowe...

28-06-2019
Wybory 2018: Kandydaci TS powalczą o głosy i...

Wybory 2018: Kandydaci TS powalczą o głosy i...

13-09-2018
Wideo: Oto kandydaci TS. Starówka, 300...

Wideo: Oto kandydaci TS. Starówka, 300 mieszkań,...

29-08-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama