sobota 31 lipca 2021

Ignacego, Lodomiry, Romana

25°C całkowite zachmurzenie Pogoda 7 dni »
reklama

Pielęgnować tamte czasy. Towarzystwo Samorządowe podsumowało działalność

Pielęgnować tamte czasy. Towarzystwo Samorządowe podsumowało działalność
 

Podsumowanie działalności Towarzystwa Samorządowego i wręczenie medali osobom zasłużonym w czasach ,,przełomu" z powiatu konińskiego, kolskiego i tureckiego to główne punkty Zjazdu Delegatów jaki odbył się wczoraj w Grzegorzowie.

Rozpoczynając spotkanie Ireneusz Niewiarowski, prezes TS odniósł się do 1989 roku i obchodów 30-lecia Wolnej Polski. Towarzystwo Samorządowe jako kontynuacja Komitetów Obywatelskich ma obowiązek pielęgnować tamte wydarzenia. W ramach tych działań między innymi wyróżniamy od ubiegłego roku osoby związane z 30-leciem Wolnej Polski, ale także te, które na przestrzeni tych lat ją umacniają. W sumie do tej pory TS wręczył 127 medali . Chciałbym, aby takie obchody weszły do każdej gminy, szkoły, sołectwa – powiedział prezes.

reklama

Zjazd był okazją do podsumowania działań TS w 2018 , a także kilku miesięcy tego roku . Omówiono m.in. wybory samorządowe. Komitet Wyborczy Towarzystwo Samorządowe w Koninie wystawił kandydatów w powiatach: kolskim, konińskim i tureckim. Z 79 kandydatów do rad gmin mandat uzyskało 28 osób. TS przeprowadził również promocję Konińskiego Budżetu Obywatelskiego oraz XXV Wielkopolski Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym.

Powołany w lipcu 2000 roku Fundusz Stypendialny Towarzystwa Samorządowego przyznał do końca 2018 roku łącznie 2401 stypendiów.

Towarzystwo Samorządowe jest współzałożycielem Banku Żywności w Koninie, który przeprowadza liczne akcje i prowadzi stałe przedsięwzięcia związane z pomocą charytatywną osobom potrzebującym wsparcia żywnościowego

reklama

W 2018 roku zorganizował również cykl spotkań we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej, świętowano m.in. Dzień Samorządu Terytorialnego oraz Dzień Wolności i Praw Obywatelskich.

Na koniec I. Niewiarowski wspomniał o działaniach Komisji Europejskiej dotyczących platformy węglowej dla terenów pokopalnianych . Na cel ten zostanie przeznaczonych 5 mld euro. Wielkopolska jest jednym z regionów, który zostanie włączony w te działania. W zakresie tym razem m.in. z Urzędem Marszałkowskim aktywnie działa Towarzystwo Samorządowe.

Chciałbym, aby temat ten był poruszany na każdej sesji rady miasta czy gminy naszego regionu – dodał prezes.

Wyróżnieni działacze :

Ryszard Bilski - działacz opozycyjny kolportował materiały solidarnościowe. W roku 1988 założył NSZZ „Solidarność” w Hydrokopie. Był przewodniczącym Komisji Zakładowej. Włączył się w organizację Miejsko-Gminnego Komitetu Obywatelskiego w Kłodawie. Po reorganizacji struktur został wiceprzewodniczącym. Ubiegał się o mandat radnego w Kłodawie w wyborach samorządowych 1990 r.

Wacław Cegielski - członek Miejskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Słupcy Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Słupcy I kadencji odrodzonego samorządu.

Janusz Dorabiała - członek Tymczasowej Wojewódzkiej Rady Rolników. Przewodniczący Komitetu Obywatelskiego w Grzegorzewie. W pierwszej kadencji odrodzonego samorządu pełnił funkcję społecznego zastępcy wójta gminy Grzegorzew.

Józef Imbiorski - przewodniczący Gminnego Komitetu Obywatelskiego na terenie gminy Wierzbinek. Aktywnie agitował na rzecz kandydatów bloku solidarnościowego. Przed wyborami samorządowymi współorganizował spotkania z kandydatami na radnych gminy Wierzbinek.

Marek Jarosiński - członek Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Rzgowie. Radny Rady Gminy I kadencji odrodzonego samorządu. Delegat do sejmiku samorządowego województwa konińskiego i członek prezydium.

Lech Jezierski - członek założyciel i późniejszy Przewodniczący Komitetu Obywatelskiego w Rychwale.

Bogusław Michalski - członek NSZZ RI „Solidarność”. W latach osiemdziesiątych uczestniczył w spotkaniach Duszpasterstwa Rolników. Współorganizator spotkań z wyborcami podczas obu kampanii. Przewodniczący GKO „Solidarność” w gminie Przedecz. W 1990 r. wybrany radnym gminnym oraz delegatem do Sejmiku Samorządowego Województwa Konińskiego.

Tadeusz Sierakowski - wieloletni sołtys (38 lat) wsi Lipie Góry (gm. Babiak). Przez wiele lat był przewodniczącym gminnego koła sołtysów w Babiaku. Jeden z członków założycieli stowarzyszenia sołtysów (brał udział w tworzeniu struktur Społeczno – Kulturalnego Stowarzyszenia Sołtysów w Koninie). Członek Wojewódzkiej Rady Sołtysów. Członek kolegium sołtysów powołanego przy Senatorze Niewiarowskim.

Grzegorz Siwiński - zaangażowany w działalność NSZZ RI „Solidarność”, najpierw na terenie gminy Kłodawa, później w strukturach wojewódzkich. Działał w Duszpasterstwie Rolników w Kłodawie i w Koninie. Członek prezydium Tymczasowej Wojewódzkiej Rady Rolników. W roku 1989 współtworzył WKO „S” i KO „S” w Kłodawie. W 1990 r. wybrany radnym w Kłodawie i delegatem do Sejmiku Samorządowego Województwa Konińskiego.

Tadeusz Słodkiewicz - działacz NSZZ „Solidarność” przy KWB Konin. Działał w komisji wydziałowej na odkrywce Lubstów. W 1989 r. włączył się aktywnie w działalność Miejskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Z jego ramienia kandydował w 1990 r. do rady miasta.

Waldemar Tubacki - członek Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Rzgowie. Radny Rady Gminy I kadencji odrodzonego samorządu.

Antoni Tyczka - polski polityk, działacz związkowy, poseł na Sejm III kadencji. Zasiadał we władzach regionalnych „Solidarności”.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Towarzystwo Samorządowe odcina się od własnego...

Towarzystwo Samorządowe odcina się od własnego...

26-06-2019
Wybory 2018: Sąd oddala apelację. KW...

Wybory 2018: Sąd oddala apelację. KW Towarzystwa...

08-10-2018
Wybory 2018: Burmistrz Antosik komentuje...

Wybory 2018: Burmistrz Antosik komentuje wygraną w...

06-10-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama