Gimnazjaliści wymyślili swoje miejsce. Chcą spotkań w ramach "Mix-Stars"
W czwartek w siedzibie Stowarzyszenia „Przystań” przy ul. Browarnej odbyła się debata, stanowiąca podsumowanie projektu, nad którym pieczę sprawuje Towarzystwo Samorządowe. Uczestniczący w przedsięwzięciu uczniowie Gimnazjum nr 1 chcą organizować spotkania z ciekawymi ludźmi. Jak pomogą im w tym dorośli?
Od jesieni 2014r. trwały działania w ramach projektu „Moje miejsce”. Podczas tychże prac młodzi ludzie zaangażowali się w kształtowanie obrazu przestrzennego swojego najbliższego otoczenia, zadając sobie pytanie, jak najlepiej zagospodarować wybrane miejsce w swoim mieście lub wiosce. Działanie to było możliwe, gdyż projekt otrzymał dotację przyznaną w ramach programu Obywatele dla Demokracji, prowadzonego przez Fundację im. Stefana Batorego we współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, na podstawie umowy zawartej między Fundacją im. Stefana Batorego a Biurem Mechanizmów Finansowych z siedzibą w Brukseli. Tak więc oto dzięki pozyskanym środkom ok. 120 uczniów szkół gimnazjalnych z różnych miejscowości zdecydować mogło, jaki wpływ na kształt lokalnego otoczenia powinni wywrzeć ludzie młodzi. W efekcie władze lokalnych samorządów powinny wesprzeć młodzieżowe inicjatywy i określić formy angażowania nastoletnich mieszkańców we współdecydowanie o lokalnych sprawach.
Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Turku postawili na pomysł spotkań z ciekawymi ludźmi. Spotkania te miałyby odbywać się raz w miesiącu w siedzibie „Przystani”. Celem inicjatywy jest wymiana doświadczeń, zdobywanie wiedzy, poznawanie nowych osób oraz prowadzenie ciekawych dyskusji. Młodzież zaproponowała roczny budżet przedsięwzięcia w wysokości 2 000 zł.
Gdy nastolatkowie zaprezentowali swój pomysł, wypowiedzieć mogli się dorośli. Debata miała na celu ustalenie, na jakie wsparcie gotowi się rodzice, nauczyciele, samorządowcy. Wiemy już, że spotkania mają być promowane m.in. poprzez rozwieszenie plakatów w Gimnazjum nr 1, a także poprzez zwrócenie się do innych szkół o nagłośnienie sprawy. Zaangażowany w działanie ma być także Samorząd Uczniowski, być może w akcję będą chcieli włączyć się także miejscy radni. Już teraz radna Niespodziańska zadeklarowała, że może poprowadzić spotkanie, dotyczące pierwszej pomocy.
Spore deklaracje współpracy poczynił wiceburmistrz Turku. Jerzy Kurzawa stwierdził podczas debaty, że zaangażuje się w rozpropagowanie spotkań w ramach „Mix-Stars”, a władze udostępnią także przestrzeń miejskiej strony internetowej, by i w ten sposób promować inicjatywę. Udostępnione mogą być też słupy ogłoszeniowe, na których pojawią się plakaty. Jak zauważył wiceburmistrz, możliwe jest też udostępnienie nastolatkom obiektów kulturalnych, jak np. sala Miejskiego Domu Kultury. Podczas debaty pojawiły się pomysły, by władze Turku zachęciły do współpracy z młodzieżą wszystkie Rady Osiedlowe, a także by co najmniej 2 razy w roku z młodzieżą spotykali się turkowscy urzędnicy.
Debatę zakończyło wręczenie podziękowań i wykonanie wspólnego zdjęcia. Czy pomysł gimnazjalistów „wypali” i spotkania z ciekawymi ludźmi będą się odbywały cyklicznie? To pokaże czas.
AW

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72