wtorek 29 września 2020

Michaliny, Michała, Rafała

reklama

Piłsudski z rodziną pozdrawiał turkowian

Piłsudski z rodziną pozdrawiał turkowian
 

Józef Piłsudski wraz z żoną i córkami wczoraj, tj. 4 listopada 2015 r., odbywał przejażdżkę po Turku. Oczywiście nie był to Marszałek we własnej osobie, ale dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 przebrane za wspomniane postacie.

Nauczycielki historii z „Jedynki” - Bożena Mielczarek i Małgorzata Pakuła - zaproponowały uczniom, aby ci w rolach rodziny Marszałka Piłsudskiego, promowali rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Dzieci, a dokładnie szóstoklasiści, chętnie się zgodzili i przy pomocy swoich rodzin udało im się wcielić w postacie historyczne: Józefa i Aleksandry Piłsudskich oraz ich córek: Wandy i Jadwigi. Pomógł jeszcze Marcin Klinkiewicz, właściciel stadniny koni w Turku, który powoził bryczką, którą w środę, 4 listopada jeździła rodzina Piłsudskich.

reklama

Piłsudscy odwiedzili najpierw Urząd Miejski, przed którym spotkał się z nimi zastępca burmistrza, Jerzy Kurzawa. Dzieci przekazały burmistrzowi pamiątkową kartkę z banknotem o nominale pięciu milionów złotych, na którym widniał Piłsudski. Burmistrz z kolei podarował dzieciakom cukierki.

Następnie Piłsudski z rodziną odwiedził pocztę przy ulicy Kaliskiej, gdzie wysłali okolicznościowe kartki pocztowe. Zawitali też do muzeum, do kilku sklepów w centrum miasta, do bibliotek i w kilka innych miejsc, po drodze pozdrawiając napotkanych turkowian.

W ten niecodzienny sposób szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 pokazali, że o niepodległość trzeba dbać, czcić ją i o niej pamiętać. Opiekę nad dziećmi w tym czasie sprawował Tomasz Misiak, przewodniczący Rady Szkoły.

reklama

materiał prasowy UM w Turku

Podobne artykuły

Rusza kolejna edycja BKF-u. Na początek...

Rusza kolejna edycja BKF-u. Na początek "Piłsudski"

24 st.
Sukcesy uczniów SP1

Sukcesy uczniów SP1

25-06-2018
Podwójne zwycięstwo oddziałów gimnazjalnych SP...

Podwójne zwycięstwo oddziałów gimnazjalnych SP 1 w...

24-05-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama