środa 28 lipca 2021

Ady, Wiwiany, Sylwiusza

22°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

Nie chcą już Pakuły, koalicja się sypie. Dość kładzenia kija w szprychy – mówi Jasak

Nie chcą już Pakuły, koalicja się sypie. Dość kładzenia kija w szprychy – mówi Jasak
 

Zamieszanie wokół nieuchylenia uchwał, na mocy których systemem śmieciowym objęte zostały nieruchomości niezamieszkałe, ma swój ciąg dalszy. Koalicja SLD-RiP-TS nie dała rady anulować podjętych decyzji, pojawiły się spory i pretensje, a teraz sama koalicja przechodzi do historii. Oto bowiem radni PiS, ZT i wspomnianego RiP-u właśnie uznali, że Jan Pakuła nie powinien być już dłużej przewodniczącym Rady Miejskiej. – Czas na dobrą zmianę – zapowiada Dariusz Jasak, typowany na nowego przewodniczącego.

12 radnych z takich partii i stowarzyszeń, takich jak Ziemia Turkowska, Prawo i Sprawiedliwość oraz Rozwój i Przyszłość podpisało się pod wnioskiem, który trafił do Biura Rady. Wnioskiem, który ma na celu zwołanie sesji nadzwyczajnej, podczas której z funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej odwołany miałby być Jan Pakuła. Teoretycznie.

reklama

Jak zauważa Dariusz Jasak, decyzja samorządowców wynika ze swego rodzaju utraty zaufania, do której doszło w wyniku zamieszania, dotyczącego odbioru śmieci z nieruchomości niezamieszkałych. Sprawa ta mocno podzieliła radnych. Dariusz Jasak wskazuje, że pora w Turku na dobrą zmianę, ponieważ w lokalnej polityce nie chodzi o to, by ktoś wkładał „kij w szprychy” władzom miasta. W ocenie Dariusza Jasaka budowa nowej koalicji jest czymś naturalnym. Wszakże PiS rządzi w całym kraju, więc współpraca PiS-u z burmistrzem Antosikiem mogłaby przynieść wiele korzyści np. podczas starania się o środki zewnętrzne, wsparcie od województwa itp. Dariusz Jasak twierdzi, że nowy układ samorządowych sił w mieście może wywołać jakże pożądaną synergię i ożywienie.

Gwoli przypomnienia -  jeszcze w 2015 roku samorządowcy po długich dyskusjach i wielu sporach, niejednogłośnie wyrazili zgodę na objęcie pobieraniem opłat śmieciowych także nieruchomości niezamieszkałych. Sprawa wywołała kontrowersje. Gorąco było 19 stycznia w Tureckim Inkubatorze Przedsiębiorczości, gdzie odbyło się spotkanie władz miasta oraz radnych z przedsiębiorcami i przedstawicielami Tureckiej Izby Gospodarczej. Rozgoryczeni byli przedsiębiorcy, których firmy są przecież tzw. nieruchomościami niezamieszkałymi. Po długich dyskusjach spotkanie zakończyło się deklaracją  przewodniczącego Rady Miejskiej Jana Pakuły, który mówił o uchyleniu uchwał dotyczących nowego systemu opłat za odpady komunalne. Momentem uchylenia uchwał miała być XV sesja Rady Miejskiej, w czasie której wrzało. Koniec końców radni dostali wolną rękę i niezależnie od tego, w jakiej są partii czy stowarzyszeniu mogą głosować wedle własnego uznania. Podczas głosowania 10 osób była „za” uchyleniem uchwał, 10 było przeciw. Tym samym do uchylenia nie doszło.

AW

Podobne artykuły

Listy do redakcji: Radni Klubu Ziemia Turkowska...

Listy do redakcji: Radni Klubu Ziemia Turkowska za...

27 czerw.
Listy do redakcji: Kilka słów do Karola...

Listy do redakcji: Kilka słów do Karola...

6 mrz.
Stanowisko Rady Miejskiej w Turku oraz list do...

Stanowisko Rady Miejskiej w Turku oraz list do J....

18 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama