niedziela 27 listopada 2022

Franciszka, Kseni, Maksymiliana

3°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Po 30 latach wyszły z piwnic. Nowa filia biblioteki na P.O.W.

Po 30 latach wyszły z piwnic. Nowa filia biblioteki na P.O.W. - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Piwnica może być przechowalnią starych mebli, schowkiem na narzędzia i rowery lub miejscem na przetwory – taką rolę piwnice spełniają najczęściej. Jednak trudno ją sobie wyobrazić jako miejsce dla biblioteki, a już na pewno nie w obecnych czasach, kiedy to w nowo powstających budynkach mieszkalnych piwnic już nie ma, a chcąc mieć miejsce do przechowywania na co dzień nieużywanych rzeczy, należy zakupić komórkę lokatorską.

Aż trudno uwierzyć, że Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku przez prawie 30 lat musiała prowadzić swą działalność w piwnicach bloków na Os. Wyzwolenia, w obskurnych i nieprzyjemnych warunkach. Na szczęście od dziś, to już historia.

reklama

Dzisiaj Filia nr 4 to przytulne i schludne miejsce, przyjazne także dla najmłodszych. Strome schody piwnic, ich nieprzyjemny zapach i nieproszeni goście, czyli szczury, jeszcze nie raz przyśnią się paniom pracującym przez lata w tych warunkach. Na szczęście na miejscu dawnych nieprzyjemnych wspomnień, pojawią się nowe – o wiele przyjemniejsze.

Jak poinformowała dziś, podczas oficjalnego otwarcia p.o. dyrektora MBP w Turku, Ewelina Derucka. Przeprowadzka trwała równy miesiąc i był to czas pełen trudu. Pracownicy zaangażowali się we wszystkie działania począwszy od projektowania wnętrz nowej lokalizacji, przez remont, pakowanie i rozpakowywanie książek oraz prace porządkowe i dekoratorskie. Dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu udało się to wszystko osiągnąć, pomimo skromnych środków do dyspozycji.

Filia nr 4 oferuje teraz dużo przestrzeni między regałami, pozwala to swobodnie sięgać po książki. Ponadto powstało stanowisko komputerowe z dostępem do sieci internetowej oraz kolorowy i przytulny kącik dla dzieci z grami i zabawkami, a to wszystko blisko książek. Pozostając przy temacie dzieci, biblioteka ruszyła z pilotażowym projektem Przedszkolak w Bibliotece, dzięki któremu wszystkie 5 i 6 latki dostają m.in. karty biblioteczne i raz w miesiącu przychodzą do biblioteki, by samodzielnie wypożyczać książki.

Przyszłość wygląda obiecująco, oba oddziały zostały połączone, czytelnicy mają dostęp do księgozbioru dzieci, młodzieży i dorosłych, połączenie pozwoliło także wydłużyć godziny otwarcia -  w poniedziałek czytelnicy mogą pojawiać się od godz 10:00 do godz. 19:00, a od wtorku do piątku od godz. 9:00 do godz. 19:00. Będą też oszczędności. Dzięki przeprowadzce w skali roku biblioteka będzie w stanie zaoszczędzić około 5000 zł, które będą mogły być wykorzystane na wzbogacenie księgozbioru.

reklama

Według statystyk w kraju odnotowano spadek czytelnictwa, ale w naszej bibliotece czyta się więcej. Czytelników jest więcej i przede wszystkim wzrosła też ich aktywność oraz ilość wypożyczeń. To dobry znak.

P.o. dyrektora MBP, Ewelina Derucka, dziękuje przyjaciołom biblioteki miejskiej: PSS Społem, firmie Pinus, panu Wiesławowi Staciewińskiemu, firmie Ambro Logistic, Samorządowi Osiedla Mieszkańców nr 3 z panem przewodniczącym Radosławem Idzikowskim, Stowarzyszeniu Ziemia Turkowska, Spółce Sintur, Muzeum Miasta Turek i Ośrodkowi Sportu i Rekreacji a także pracownikom redakcji Turek.net.pl za pomoc w przeprowadzce.

go

foto: M. Derucki2
foto: M. Derucki3
foto: M. Derucki4
foto: M. Derucki5
foto: M. Derucki6
foto: M. Derucki7
foto: M. Derucki8
foto: M. Derucki9
foto: M. Derucki10
foto: M. Derucki11

Podobne artykuły

Książki uczą, bawią i inspirują, a głośne...

Książki uczą, bawią i inspirują, a głośne czytanie...

7 paźd.
Książka - portal do nowego świata. Stała...

Książka - portal do nowego świata. Stała popularność...

17 sierp.
Krasnal Hałabała uczy dzieci kochać książki i...

Krasnal Hałabała uczy dzieci kochać książki i...

1 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama