piątek 30 września 2022

Geraldy, Honoriusza, Wery

7°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Książka - portal do nowego świata. Stała popularność czytelnictwa

Książka - portal do nowego świata. Stała popularność czytelnictwa
 

Czytanie książek niegdyś uznawane było za przywilej, do którego dostęp mieli nieliczni reprezentanci wyższych sfer i ich rodziny. Dziś każdy może przejść się do miejskiej biblioteki i zupełnie za darmo wypożyczyć coś dla siebie. Chociaż odsetek osób czytających spada, wiele osób wciąż czyta – dla przyjemności, pogłębiania swojej wiedzy, spróbowania czegoś nowego. Nie bez powodu wiele sklepów stale powiększa swoją kolekcję o ciekawe gadżety do wykorzystania podczas czytania. Przykładem jest podstawka pod książkę, ciesząca się obecnie spora popularnością w gronie moli książkowych.

Badania wykazują... Czyli do jakich pro-książkowych wniosków doszli specjaliści

Podstawowy kanon komunikacji międzyludzkiej ma za swój fundament słowa, gdyż właśnie one są uzewnętrznieniem naszego myślenia. W konfrontacji książki i (słowa na papierze) wraz z przekazem telewizyjnym (który głównie bazuje na obrazie) język okazuje się być bardziej uniwersalny. To, co odróżnia człowieka od zwierzęcia to między innymi operacja słowem. Zwierzęta widzą świat, lecz nie myślą, uzewnętrzniając swoje troski i obawy na głos. Ludzie zaś są istotami operującymi słowem, a uczucia i myśli docierające do ich świadomości w postaci słów nie mają odpowiednika w prostych symbolach, które można ujrzeć. Doświadczenie przeprowadzone przez naukowców pokazało, że osoby zaprzestające nauki czytania czy operowania słowem rzadko mają swoje zdanie (nie potrafią go bowiem wyrażać) i idą za tłumem, gdyż samodzielne myślenie ich męczy. Czytanie rozwija umiejętności wysławiania się i może zwiększyć wydolność mózgu – częsta lektura wpływa bowiem na jego efektowność. Co więcej, badania neurologiczne przeprowadzone przez specjalistów, opublikowane w Neurology Huffington Post podają, że czytanie potrafi opóźnić zaburzenia umysłu (zmniejszenie ilości szarych komórek, choroba Alzheimera, trudności w wysławianiu się) nawet o 32%. Dlaczego więc tak wiele osób porzuca czytanie książek na rzecz tabletów czy audiobooków? Chociaż wynalazki te uczyniły życie o wiele prostszym, nie zapewniają one mózgowi rozrywki – tj. nie rozwija się on tak intensywnie, jak podczas czytania książki. Jednak szybkość życia i stale rozwijająca się technologia zachęca do tego, aby „iść na łatwiznę”.

reklama

Mól książkowy – gatunek zagrożony wyginięciem. Jak zapewnić mu wsparcie w pasji

Książki mogą być pasją i motywacją do przetestowania nowych rzeczy. Niektóre powieści inspirują do wyruszenia w podróż po mieście, w którym toczyła się fabuła, inne zaś skutecznie odkrywają przed czytelnikiem drogi do samorozwoju i zdobycia nowych zainteresowań. Aby wesprzeć swojego ukochanego mola książkowego, warto obdarować go prezentem dotyczącym książek samych w sobie. Własnoręcznie zrobiona zakładka i spersonalizowana podstawka pod książkę ze sklepu Murrano są przykładem klasycznego zestawu, który z pewnością zadowoli każdego książkoholika. Na drewnianej podkładce możesz umieścić cytat z ulubionej książki, ważną datę lub symbol związany z uniwersum, które uwielbia obdarowywana osoba. Opcji jest naprawdę wiele! Zawsze wato wspierać swoich bliskich w dążeniu do realizowania swoich planów – zwłaszcza czytelniczych!

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Krasnal Hałabała uczy dzieci kochać książki i...

Krasnal Hałabała uczy dzieci kochać książki i...

1 sierp.
Książki dla dzieci z Ukrainy

Książki dla dzieci z Ukrainy

4 lip.
Do barku po... dobrą książkę. Akcja dzielenia...

Do barku po... dobrą książkę. Akcja dzielenia się...

09-12-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama