środa 01 maja 2024

Józefa, Lubomira, Ramony

reklama

ET: Potrzebna jest Specjalna Strefa Ekonomiczna?

ET: Potrzebna jest Specjalna Strefa Ekonomiczna?
 

Czy Turkowi

Potrzebna jest Specjalna Strefa Ekonomiczna?

Ubiegłotygodniowe wypowiedzi polityków wizytujących Turek z jednej strony muszą zastanawiać, ale może jeszcze bardziej budzą niepokój. Oto bowiem zarówno poseł Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej, jak lider SLD Włodzimierz Czarzasty, niczym diabeł wody święconej unikali kwestii nierówności społeczno-ekonomicznych.

reklama

Podkreślmy, kwestii będącej wszak istotą i centrum realnego konfliktu politycznego. Owszem, parlamentarzystka Nowoczesnej nawet deklarowała, że jest socjalliberałem, zapewniając przy tym dość ogólnikowo, że rozumie potrzebę transferów socjalnych. Ale niewiele więcej. Choć i tak było to sporo jak na po polityka partii o mocno liberalnej orientacji. Z kolei lider Sojuszu zapowiedział programowy skręt partii w kierunku socjalnym, ale o szczegółach elektorat ma zostać poinformowany ponoć w najbliższą sobotę. W tym miejscu trzeba przypomnieć tak banalny fakt, że minął już ponad rok od ostatnich wyborów parlamentarnych, a i tak nie wszyscy gracze polityczni zrozumieli, dlaczego PiS uzyskało aż tak znaczne poparcie. Bo przecież nie za sprawą spowitego mgłą szaleństwa Smoleńska, czy mitologizowania żołnierzy wyklętych

Czytaj str. 4 i 6

 

Ostatni taki jubileusz?

Pół wieku z orkiestrą górnicza. I co dalej

Do rangi symbolu urasta jubileusz 50-lecia działalności Zakładowej Orkiestry Górniczej KWB „Adamów”. Bo też skromną uroczystość zorganizowaną z tej okazji w klubie „Barbórka” przepełniała aura zmierzchu pewnej epoki będąca źródłem nostalgii. Jednak deklaracje jakie padły w trakcie uroczystości pozwalają żywić nadzieję, że 50-letni dorobek kopalnianych muzyków nie popadnie w zapomnienie

Krótki rys historyczny jaki w trakcie jubileuszowej uroczystości przedstawiła Dorota Szczepaniak-Kwietniewska pozwolił słuchaczom na krótką wycieczkę w przeszłość połowy lat 60-tych. W roku 1965 zapadła decyzja o zakupie instrumentów muzycznych „dla średniej wielkości orkiestry dętej”. Wtedy też pod okiem Romana Paszkiewicza rozpoczęła intensywne próby niewielka grupa muzyków. Wysiłki tej grupy były na tyle owocne, że występ górniczej orkiestry mógł uświetnić obchody turkowskiej Barbórki roku 1966. I od tego momentu datuje się działalność całego zespołu.

Po rezygnacji Romana Paszkiewicza od 1 sierpnia 1968r. na czele orkiestry stał Zenon Jankowski, pod którego batutą muzycy grali aż 34 lata. W tym czasie wokół rozrastającej się orkiestry kształtowały się inne formy muzykowania. Najpierw pojawiła się grupa doboszy, a od roku 1977 datuję się istnienie kapeli górniczej „Retro”

Czytaj str. 5

 

System kanalizacyjny na starówce groził zawaleniem

Nowoczesny remont muzealnej sieci

Kanały sanitarne i deszczowe w centrum Turku zbudowano na początku lat 60-tych XX stulecia. Umożliwiając odbiór ścieków sanitarnych oraz wód opadowych i roztopowych z obszaru staromiejskiej zabudowy. Ale po upływie półwiecza przyszedł czas na ich pilną renowację.

W połowie listopada na Placu Wojska Polskiego i Placu Sienkiewicza widać było sporo specjalistycznego sprzętu i krzątających się wokół niego ludzi. To specjalistyczna firma z Oławy podjęła się renowacji kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Materiał z jakiego zbudowano na początku lat 60-tych kanały deszczowe, to beton, natomiast kanały sanitarne zbudowane są z rur kamionkowych. Jedynie pod ulica Wąską kilka przęseł wykonanych jest z rur PCV. Nic zatem dziwnego, że jesienią pracownicy PGKiM zauważyli dość niepokojące pęknięcia. Co mogło grozić zawaleniem się systemu kanalizacyjnego na starówce. Potrzebna była pilna interwencja.

Wyłoniona w przetargu firma z Oławy podjęła się renowacji sieci kanalizacyjnej metodą bezwykopową. Co, jak podkreśla prezes Mirosław Wypiór jest metoda znacznie mniej kłopotliwą, a przede wszystkim 10-15 razy tańszą niż w przypadku tradycyjnych prac ziemnych.

Czytaj str. 3

 

Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty w Turku

Lewica chce wrócić na Wiejską

Sojusz Lewicy Demokratycznej od roku jest poza sejmem i stoi wobec licznych wyzwań natury programowej i organizacyjnej, ale w Turku nadal może liczyć na swój żelazny elektorat. Czego dowodem może być pół setki członków i sympatyków SLD przybyłych na sobotnie (10 grudnia) spotkanie z liderem Sojuszu Włodzimierzem Czarzastym.

Wielu obawiało się, że zaplanowane na godziny dopołudniowe sobotnie spotkanie z przewodniczącym SLD Włodzimierzem Czarzasty może okazać się frekwencyjną porażką. Obawy te nie potwierdziły się, bowiem na spotkaniu z przybyłym do Turku liderem Sojuszu zjawiło się pół setki członków i sympatyków tej formacji. Wraz z przewodniczącym, gościem turkowskich struktur Sojuszu był Marcin Kulasek – sekretarz generalny partii. W ciągu 10 miesięcy przewodniczenia Sojuszowi Włodzimierz Czarzasty przejechał po kraju ponad 70 tysięcy kilometrów. Ale okazuje się, że jego sobotnia wizyta w Turku wypadła dla partii w pewnym jakby międzyczasie. Bo z jednej strony minęły ledwie trzy tygodnie od II Kongresu Lewicy zwołanego 19 listopada, a jednocześnie równo tydzień przed publicznym ogłoszeniem programu partii.

Czytaj str. 10

 

W parku miejskim...

Odświeżanie, a nie wielkie rżnięcie

To nie minister Szyszko szalał w parku, a pracownicy firmy KERRiA usuwali drzewa, które stanowiły potencjalne zagrożenie dla użytkowników

Niektórzy nasi czytelnicy z płaczem informowali nas o wycince drzew. Inni, żartując z goryczą, zastanawiali się, czy to aby nie ekipa ministra Szyszki wkroczyła do Turku... Prawda jest chyba bardziej brutalna. Park się starzeje... Czy konieczne było usunięcie tych drzew?

Czytaj str. 3

 

Z posłanką Pauliną Hennig-Kloską o gospodarce w czasach niepewności, czyli...

Co będzie, jak do Turku wejdzie duży inwestor

Przed miesiącem przedsiębiorcy zrzeszeni w Tureckiej Izbie Gospodarczej dyskutowali z przedstawicielem formacji rządzącej posłem Ryszardem Bartosikiem. Kolejnym parlamentarzystą, który przyjął zaproszenie TIG była poseł Paulina Hennig-Kloska reprezentująca opozycyjną Nowoczesną. Z przebiegu debat na obu spotkaniach widać, że klimat gospodarczy zdominowały liczne lęki i obawy.

W miniony wtorek, 6 grudnia, Turecka Izba Gospodarcza zorganizowała drugą Konferencję Biznesową z udziałem poseł Pauliny Hennig-Kloska z partii Nowoczesna. Na uwagę zasługuje fakt, że parlamentarzystka jest zastępcą przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych, a z ideowego punktu widzenia, sama posłanka przyznaje się do sympatii socjalliberalnych.

Przedsiębiorcy zrzeszeni w TIG z niepokojem oczekiwali informacji w sprawie ewentualnych zmian w systemie podatkowym. -Zmiany na pewno będą, choćby dlatego, że nie całkiem składa się budżet. Po stronie dochodowej w budżecie nie widać ok. 12 miliardów złotych – zaznaczała parlamentarzystka Nowoczesnej. Przypominając w tym miejscu hiper ekspresowe uchwalenie ustawy o kwocie wolnej od podatku, na co nikt nie wskazał źródeł. A idzie tu o sumę ok. miliarda złotych. Czytaj str. 6

 

Rodzinne kolędowanie w Zespole Szkół

Razem dla dzieci i tuliszkowian

Grudzień w Tuliszkowie rozpoczął się w świątecznym nastroju. To dzięki imprezie zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Razem dla Dzieci”. Grupa rodziców wzięła sobie za cel pracę na rzecz lokalnej społeczności, a w szczególności jej najmłodszych przedstawicieli. W bogatym programie wieczoru wigilijnego „Niebo Ziemi, Niebu – Ziemia, wszyscy wszystkim ślą życzenia”, które odbyło się w Zespole Szkół, były przedstawienia oraz występy artystyczne uczniów i przedszkolaków, a także świąteczny kiermasz.

Choć Stowarzyszenie „Razem dla Dzieci” istnieje dopiero od listopada ubiegłego roku, za to działa bardzo prężnie. -To inicjatywna dla dzieci, której głównym celem jest inicjowanie, wspieranie i pomoc w przedsięwzięciach edukacyjno-kulturalnych na rzecz najmłodszych mieszkańców gminy Tuliszków – mówi Kinga Grześkiewicz, prezes organizacji. Stowarzyszenie zrzesza trzydzieści członkiń. W zarządzie oprócz Grześkiewicz zasiadają: Anna Jesiołkiewicz – zastępca prezesa, Renata Chorążewska – sekretarz i Joanna Durkiewicz – skarbnik. Działaczki mają już na swoim koncie przygotowanie zaplecza gastronomicznego podczas obchodów 1050-lecia chrztu Polski, gdzie serwowały pyszne staropolskie specjały, a przede wszystkim korowaj, tradycyjny średniowieczny kołacz weselny.

Jak mówili uczestnicy niedzielnej (4 grudnia) imprezy, spodziewali się, że i tym razem tuliszkowianki zadbają nie tylko o podniebienia, ale i o odpowiednią oprawę przedsięwzięcia, którego organizacji się podjęły. –Byliśmy z rodziną miło zaskoczeni, gdy weszliśmy dzisiaj do hali sportowej przy szkole, która zmieniła się nie do poznania. Czuć tu wyjątkowy, świąteczny nastrój wieczoru wigilijnego – mówiła jedna z uczestniczek.

Czytaj str. 12 i 13

 

W Klubie Seniora Zacisze

Chcą rozrywki, a nie prelekcji

Klub Seniora „Zacisze” z Przykony zorganizował wystawę projektów rzeźb bogów prasłowiańskich, autorstwa Zdzisława Jakubowskiego ze Smulska. Połączona była ona z prelekcją autora o historii słowiańszczyzny. Nie wszyscy to wytrzymali zwłaszcza, że pan Jakubowski momentami przedstawiał własną wizję historii.

Klub Seniora „Zacisze” działający od 2009 roku przy Centrum Kultury Bibliotece Publicznej w Przykonie. Jego członkowie spotykają się raz w miesiącu, nie tylko bawiąc się, ale również edukując. Między innymi uczestniczyli w spotkaniu z policjantami, którzy instruowali ich jak ustrzec się zagrożeń i jak postępować kiedy już do nich dojdzie. Tym razem zaprosili do siebie Zdzisława Jakubowskiego ze Smulska, który ma artystyczne zacięcie i doświadczenie w pracy instruktorskiej w kulturze. Przybyłych powitała Ewa Banasiak - dyrektorka Centrum Kultury w Przykonie i przedstawiła gościa, który sam powiedział, że był w Klubie Seniora w dniu jego otwarcia. A później ze względów zawodowych nie mógł uczestniczyć w organizowanych tu spotkaniach. Teraz ma więcej czasu, wobec czego poprosił prezesa Mirosława Sekurę o wpisanie go na listę członków. Jako „wkupne” przyniósł Wielki Śpiewnik Polski z 450 utworami. Przekazał je na ręce członkini zespołu śpiewaczego Zgoda.

Czytaj str. 23

 

Koźmińskie kulinarne show

Niczym w Hell’s Kitchen

Czytaj str. 24

 

Wiśniewski przeprasza za niedopatrzenie

Nie było pozwolenia – nie było biegu

Czytaj str. 3

 

Nowi komendanci

W Dobrej i Tuliszkowie

Czytaj str. 4

Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
On po prostu kocha gadać! Jak Dawid Cytrowski...

On po prostu kocha gadać! Jak Dawid Cytrowski przekuł pasję w zawód

21-07-2023
Echo Turku na zakręcie... Mikołajczyk zarzuca...

Echo Turku na zakręcie... Mikołajczyk zarzuca tygodnikowi brak...

26-11-2022
Śmieciowy krajobraz we Władysławowie

Śmieciowy krajobraz we Władysławowie

19-01-2018
ET: Turkowska WOŚP, czyli z rekordem nam do...

ET: Turkowska WOŚP, czyli z rekordem nam do twarzy!

16-01-2018
ET: Starosta zaliczył medialną klapę

ET: Starosta zaliczył medialną klapę

08-01-2018
ET: Magiczna opowieść o świętach w Turku

ET: Magiczna opowieść o świętach w Turku

20-12-2017
reklama
reklama
reklama