wtorek 04 października 2022

Edwina, Rosławy, Rozalii

9°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Sąd przyznał rację burmistrzowi. Optymalizacja wydatków na oświatę zgodna z prawem

Sąd przyznał rację burmistrzowi. Optymalizacja wydatków na oświatę zgodna z prawem - foto: facebook.com / kmb43xgame
foto: facebook.com / kmb43xgame 

Wojewódzki Sąd Administracyjny przywrócił uchwałę rady miejskiej dotyczącą optymalizacji wydatków na oświatę, uznając, że jest ona zgodna z prawem. Burmistrz musiał swoich racji bronić przed sądem, gdyż po ingerencji radnych Towarzystwa Samorządowego wojewoda uchwałę uchylił.

Przygotowując się do usprawnienia systemu oświaty w Turku oraz do wprowadzenia nowej sieci szkół w naszym mieście, w październiku ubiegłego roku rada miejska przyjęła Program Optymalizacji Wydatków na Oświatę Gminy Miejskiej Turek.

reklama

Na oświatę wydaje się ogromne pieniądze. Miasto otrzymuje oczywiście subwencję, ale i tak sporo brakuje, by szkoły mogły działać. W październiku ubiegłego roku radni miejscy usłyszeli, że w 2015 roku subwencja oświatowa wyniosła 15 031 000 zł. Trzeba było jednak o wiele więcej pieniędzy. Dopłata do subwencji pochłonęła 7 832 000 zł, a wydatki niesubwencjonowane w 2015 to aż 10 534 000 zł. Z przeprowadzonych analiz wynika jednak, że wydatki te można zmniejszyć.

Dlatego też burmistrz Romuald Antosik przedstawił radzie miejskiej Program Optymalizacji Wydatków na Oświatę Gminy Miejskiej Turek. Pomimo krytyki radnych TS oraz próby storpedowania uchwały poprzez odmowę głosowania przez 9 radnych, program został przyjęty.

Sprawa jednak miała swój ciąg dalszy, gdyż radni Towarzystwa Samorządowego zgłosili sprawę do wojewody, który uchylił uchwałę.

- Oddaliśmy sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i sąd uznał, że mamy rację, i że nie zostały w żaden sposób złamane przepisy prawa. Sąd uznał, że uchwała ma charakter intencjonalny, nie wkracza w kompetencje burmistrza i nie podzielił żadnego z argumentów radnego Groblicy – poinformował na wczorajszej (30 marca) sesji miejskiej burmistrz Antosik.

reklama

- Nie jest zabronione, że możemy zgłosić uchwałę do wojewody. Tak samo jak burmistrz nie zgodził się z decyzją wojewody i zgłosił sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – skomentował sprawę radny Roman Groblica. - Zrobiliśmy to nie w formie donosu, ale żeby sprawa została pod względem prawnym wyjaśniona - dodaje radny TS.

md, aw

Podobne artykuły

Dobra. Historyczny budżet przyjęty. 10 milionów...

Dobra. Historyczny budżet przyjęty. 10 milionów na...

09-12-2021
Milion złotych wsparcia na zakup sprzętu dla...

Milion złotych wsparcia na zakup sprzętu dla...

04-12-2021
Mieszkańcy idą na wojnę z DeVerisem. Żądają...

Mieszkańcy idą na wojnę z DeVerisem. Żądają...

05-12-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama