wtorek 04 października 2022

Edwina, Rosławy, Rozalii

9°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Turek: Kuratorium wyraża się pozytywnie o nowej sieci szkół

Turek: Kuratorium wyraża się pozytywnie o nowej sieci szkół - foto: wikipedia.org / Jakub Łuczak
foto: wikipedia.org / Jakub Łuczak 

3 szkoły podstawowe, gimnazja jako budynki B dwóch z nich – tak będzie wyglądała nowa sieć szkół w Turku. Kuratorium Oświaty wydało pozytywną opinię na temat turkowskiego projektu zmian oświatowych co poskutkowało przyjęciem go przez radnych na sesji 30 marca.

Na ubiegłotygodniowej sesji do Rady Miejskiej powrócił temat utworzenia nowej sieci szkół wymuszony prowadzeniem reformy oświaty. Pomimo pozytywnej opinii kuratorium, radni Towarzystwa Samorządowego ponownie sprzeciwiali się wprowadzeniu rozwiązania przygotowanego przez urzędników oraz dyrektorów turkowskich szkół. Poza krytyką oraz starymi argumentami, radni TS nie przedstawili własnej analizy stanu oświaty w naszym mieście.

reklama

- Państwo robiliście, co mogliście, aby ten projekt został uchylony. Jednak mimo waszych usilnych starań, kuratorium oświaty zaakceptowało naszą propozycję sieci szkół. Zdecydowana większość rady zagłosowała na naszą propozycję, mimo to pobiegliście do kuratora, a nawet do minister Zalewskiej, z informacją, że sieć szkół jest źle przygotowana. - odpowiedział na zarzuty radnych TS burmistrz Romuald Antosik.

- Na poprzedniej sesji w imieniu radnych SLD mówiłem, że popieramy ten projekt, przy czym naszą wątpliwością było, czy Wielkopolski Kurator Oświaty wyda pozytywną opinię. Pozytywna opinia została wydana i to nas przekonuje – mówił radny Andrzej Kwiatkowski z SLD.

Uchwała ustanawiającą nową sieć szkół została przyjęta większością głosów. W związku z tym dojdzie do włączenia gimnazjów w strukturę szkół podstawowych. Budynki gimnazjów zamienią się w budynki "B" SP1 i SP5, w których będą uczyć się starsze dzieci.

Według burmistrza przemawiają za tym m.in. takie argumenty jak: dostosowana do wieku uczniów istniejąca baza lokalowa i dydaktyczna, jednozmianowość wszystkich szkół (czego nie osiągnięto by przy 5 szkołach podstawowych), optymalizacja kosztów związanych z wykorzystaniem i utrzymaniem obu budynków, obniżenie kosztów kadry kierowniczej (3 dyrektorów, zamiast 5).

reklama

M. Derucki

Podobne artykuły

Bezpieczne wakacje-akcja strażaków z PSP w Turku

Bezpieczne wakacje-akcja strażaków z PSP w Turku

14 lip.
Powiatowe Pogotowie Ekologiczne - młodzi ludzie...

Powiatowe Pogotowie Ekologiczne - młodzi ludzie...

22 mrz.
Dobra. Historyczny budżet przyjęty. 10 milionów...

Dobra. Historyczny budżet przyjęty. 10 milionów na...

09-12-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama