piątek 07 sierpnia 2020

Donaty, Olechny, Kajetana

reklama

Burmistrz kończy dywagacje o wodach geotermalny. 100 tys. na badanie gorących źródeł

Burmistrz kończy dywagacje o wodach geotermalny. 100 tys. na badanie gorących źródeł - foto: Richard Bartz / commons.wikimedia.org
foto: Richard Bartz / commons.wikimedia.orgGeotermalna wieża wiertnicza 

100 tys. zł z budżetu miasta Turek zostanie przeznaczone na dokumentację, która pozwoli na otrzymanie dofinansowania od NFOŚiGW na próbne odwierty i badanie właściwości wód geotermalnych pod powierzchnią Turku. Burmistrz Antosik ma pomysł na utworzenie tzw. klastra energetycznego wraz z okolicznymi gminami, ale chce także zakończyć przedwyborcze spekulacje Towarzystwa Samorządowego. - Chcemy, abyście skończyli robić ludziom wodę z mózgu i nie mówili, że burmistrz nie chce zrobić odwiertów – mówił na sesji Romuald Antosik do radnych TS.

Na czwartkowej, XXX Sesji Rady Miasta Turek (27 kwietnia), radni dokonali zmian w budżecie miejskim, rezerwując tym samym 100 tys. zł na przygotowanie projektu dotyczącego próbnych odwiertów i badań właściwości turkowskich wód podziemnych, który zostanie złożony do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

reklama

- Dobrze, że w końcu włodarze miasta dorośli do tego tematu i ruszymy temat geotermii. Zadaniem samorządu jest, aby wbijać się w priorytetowe programy rządu. A priorytetowym programem rządu są geotermie – komentował zmiany w budżecie radny Roman Groblica z TS.

- Władze miasta od 2007 roku dojrzewały do tego tematu. Wtedy też po raz pierwszy interpelowałem w tej sprawie – odpowiedział na komentarz radnego przewodniczący Dariusz Jasak.

Burmistrz Antosik zwrócił uwagę, że w poprzednich kadencjach, kiedy TS był przy władzy w mieście, władze nie wykonały żadnego ruchu jeżeli chodzi o zagospodarowanie wód termalnych. - Współpracowałem z geotermią w Uniejowie od 2006 r. i już wtedy sygnalizowałem ówczesnemu burmistrzowi, że Uniejów zaczyna myśleć perspektywicznie o mieście – mówił burmistrz Antosik. - Podczas ostatniej sesji w 2014, kiedy był uchwalany program dostarczania ciepła dla miasta, tak mocno walczyliście o wody geotermalne, że nie uwzględniliście takiej możliwości w tym programie – zwrócił uwagę burmistrz.

reklama

Radny Roman Groblica odpowiedział, że w minionych latach nie było możliwości pozyskania środków na zagospodarowanie wód termalnych. Na tę uwagę odpowiedział radny Karol Serafiński podając przykład Uniejowa, który zaczął inwestować w geotermię ponad 10 lat temu.

Do czego wykorzystana zostanie turkowska woda geotermalna?

- Z 30 tys. zł, które proponowaliście na odwierty nic byśmy nie mieli szansy zrobić. Wy natomiast chcieliście zrobić jedną rzecz: dużo szumu medialnego wokół wód – komentował pomysły TS-u publikowane w turkowskich mediach burmistrz. - Robimy ten próbny odwiert, żeby zamknąć waszą spekulację przed wyborami. Abyście ludziom nie robili wody z mózgu, że burmistrz nie chce zrobić odwiertów.

Romuald Antosik poinformował radę, że do tematu wód geotermalnych podchodzi kompleksowo. Według jego zamysłu będzie to element tzw. klastra energetycznego, który planowany jest wraz z innymi gminami powiatu tureckiego.

Do czego dokładnie ma być wykorzystana woda termalna? Tego na dzień dzisiejszy nie wiadomo: - Jeżeli się okaże, że woda znajduje się na odpowiedniej głębokości, ma odpowiednią temperaturę i odpowiednie właściwości chemiczne, wtedy będziemy się zastanawiać co dalej – mówił burmistrz, dodając, że odwierty należy wykonać w innych miejscach niż proponował TS. - Trzeba to zrobić blisko sieci ciepłowniczej, a jeżeli się okaże, że trzeba będzie wodę podgrzać, to musi ona być wydobywana blisko ciepłowni.

M. Derucki

Podobne artykuły

Wniosek na odwiert i budowę ciepłowni...

Wniosek na odwiert i budowę ciepłowni geotermalnej...

31-12-2019
Wideo: Ruszył odwiert geotermalny w Turku

Wideo: Ruszył odwiert geotermalny w Turku

28-02-2019
Rozpoczęto prace nad pierwszym odwiertem wód...

Rozpoczęto prace nad pierwszym odwiertem wód...

14-01-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama