Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Opowieść o czasach zagłady. Dr Leon Weintraub odwiedził turkowskie liceum

Opowieść o czasach zagłady. Dr Leon Weintraub odwiedził turkowskie liceum - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Dziś w I Liceum Ogólnokształcącym w Turku odbyło się spotkanie z dr. Leonem Weintraubem – Żydem ocalałym z Holocaustu, szczególnie zaangażowanym w propagowanie idei równości i tolerancji. Spotkanie było częścią projektu „Życiorysy lokalne. Piszemy biografie bohaterów lokalnych z Turku i powiatu tureckiego” realizowanego przez uczniów turkowskiego ogólniaka.

Dr Leon Weintraub urodził się w 1926 roku w Łodzi. Z powiatem tureckim związany jest poprzez miasto Dobra, gdzie urodziła się jego matka Natalia, zamordowana w 1944 w obozie w Auschwitz. To właśnie z jego inicjatywy w roku 2008 odrestaurowano cmentarz Żydowski w Dobrej.

reklama

Podczas swojej dzisiejszej wizyty w I LO w Turku, dr Weintraub przekazał licealistom oraz zaproszonym gościom swoją historię. Była to opowieść przede wszystkim z perspektywy młodego, dopiero rozpoczynającego swoje dorosłe życie, człowieka.

Od zimy 1939 r., młody Leon mieszkał ze swoją matką oraz 4 siostrami w łódzkim getcie. Stamtąd w sierpniu 1944 r. został zabrany do obozu w Auschwitz, gdzie został oddzielony od rodziny. Po kilku tygodniach niepostrzeżenie dołączył do transportu więźniów wiezionych do budowanego w Górach Sowich kompleksu Riese. Stamtąd został deportowany do KL we Flossenbürgu oraz innych obozów pracy.

W kwietniu 1945 roku dr Weintraub został oswobodzony przez wojska francuskie. Chory i osłabiony przebywał 6 tygodni w sanatorium, w którym przypadkiem dowiedział się, że trzy jego siostry przeżyły. Po wojnie studiował za granicą medycynę. Do Polski wrócił w 1950 r., gdzie w Warszawie rozpoczął pracę jako ginekolog.

W marcu 1969 r. fala wzrastającego w Polsce antysemityzmu zmusiła Leona Weintrauba do wyemigrowania do Szwecji.

reklama

Doktor Leon Weintraub posiada własne Drzewko Ocalałych znajdujące się w Parku Ocalałych Centrum Dialogu im. M Edelmana w Łodzi.

Koordynatorkami projektu „Życiorysy lokalne...” są panie Anna Mękarska, Mariola Maciaszek i Katarzyna Szczepanik.

md

foto: M. Derucki2
foto: M. Derucki3
foto: M. Derucki4

Podobne artykuły

Viribus unitis wyznacza drogę. 110 lat...

Viribus unitis wyznacza drogę. 110 lat historii,...

1 wrz.

"Ogólniak" otworzył drzwi. Ta szkoła ma dobre...

2 czerw.
Ósmoklasisto! Czas na ważną decyzję! Wybierz...

Ósmoklasisto! Czas na ważną decyzję! Wybierz swoją...

13 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama