czwartek 06 sierpnia 2020

Jakuba, Sławy, Wincentego

reklama

Turek przebrnął przez reformę edukacji bez szwanku. Burmistrz Kurzawa rozprawia się z TS-em

Turek przebrnął przez reformę edukacji bez szwanku. Burmistrz Kurzawa rozprawia się z TS-em - foto: wikipedia.org / Jakub Łuczak
foto: wikipedia.org / Jakub Łuczak 

Miasto Turek przeszło przez wdrażaną w tym roku reformę edukacji bez strat. Żaden z nauczycieli nie stracił miejsca pracy. Zadowoleni mogą być także rodzicie uczniów spoza miasta, gdyż ich dzieci zostały przyjęte do miejskich szkół. Dobrych stron rozwiązania wdrożonego w Turku nie widzą natomiast radni TS, którzy jeszcze na kilka godzin przez sesją rozesłali do mediów stanowisko wprowadzające turkowian w błąd.

Radni TS głusi na fakty

Turkowscy radni Towarzystwa Samorządowego nie odpuszczają w sprawie zmiany systemu szkół. Nie przekonały ich argumenty pracowników Urzędu Miejskiego oraz dyrektorów szkół, poparte przeprowadzoną analizą, z której wynika, że utworzenie 3 szkół podstawowych wraz z budynkami B, będzie najlepszym z możliwych rozwiązań. Zarówno dla uczniów i nauczycieli, oraz dla miejskiego budżetu.

reklama

Tymczasem na kilka godzin przed wczorajszą sesją miejską radny Roman Groblica, w imieniu Zarządu Koła miejskiego TS, wysyła kolejne stanowisko, w którym TS uznaje, że wdrożone rozwiązanie jest szkodliwe dla Turku.

Pomimo wielokrotnych prób wytłumaczenia na czym będzie polegało nowe rozwiązanie, TS nadal wprowadza w błąd rodziców, głosząc, że dzieci będą się przemieszczały z budynku do budynku. „Wprowadzone rozwiązanie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci, które będą zmuszone do przemieszczania się na znaczne odległości między budynkami poszczególnych szkół podstawowych w różnych warunkach pogodowych (blisko 1 kilometr w ruchu ulicznym).” - pisze w swoim stanowisku Zarząd Miejski TS.

W innym akapicie TS stwierdza, że „odrębną sprawą przy tym rozwiązaniu, jest kwestia zwolnień nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych, których można się spodziewać w nieodległej przyszłości”. Spekulacja ta pojawia się pomimo tego, że sprawa zatrudnienia wielokrotnie tłumaczona była na spotkaniach i sesjach miejskich. Wtedy też informowano, że według wyliczeń przy powrocie do 5 szkół podstawowych, ze szkół znikłoby ok. 25 etatów nauczycielskich. Z kolei przy włączeniu gimnazjów do szkół podstawowych miało ubyć ok. 12 etatów.

reklama

Wiceburmistrz Kurzawa rozprawia się z TS-em

Podczas wczorajszej, 33. sesji Rady Miasta, z-ca Burmistrza ds. Społecznych, Jerzy Kurzawa, poinformował radę o przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego oraz sprostował informacje zawarte w stanowisku TS.

Burmistrz Kurzawa poinformował, że w szkołach miejskich nie doszło do żadnych zwolnień związanych z wdrożeniem nowego systemu szkół. Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego łącznie w szkołach miejskich odeszło na emeryturę 5 nauczycieli i 6 pracowników obsługi. Przyjętych zostało 5 nowych pracowników obsługi, a 14 nauczycieli uzupełnia etaty w innych szkołach. Kurzawa dodał także, że dzieci nie będą przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi budynkami, aby przejść z lekcji na lekcję.

Jerzy Kurzawa poinformował również, że wszystkie dzieci spoza miasta, które starały się o miejsce miejskich szkołach, zostały przyjęte. W SP1 przyjęto 2 dzieci spoza miasta, w SP4 – 18, a w SP5 – 19.

M. Derucki

Podobne artykuły

Nowy rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej...

Nowy rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w...

17 czerw.
80 tyś zł wsparcia na zakup komputerów dla uczniów

80 tyś zł wsparcia na zakup komputerów dla uczniów

10 kw.
Akademickie Targi Edukacyjne 2020 w ZST

Akademickie Targi Edukacyjne 2020 w ZST

4 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama