środa 26 września 2018

Cypriana, Justyny, Łucji

reklama

Turek: Kopernikalia 2018

Turek: Kopernikalia 2018
 

W dniu 9 marca 2018 r. w budynku im. Mikołaja Kopernika uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku z oddziałami gimnazjalnymi  świętowali „Kopernikalia”. Nazwa święta nawiązuje do Juwenaliów, czyli święta braci studenckiej, w czasie którego codzienny trud nauki ustępuje miejsca radości, muzyce i świetnej zabawie. Kopernikalia rządzą się podobnymi prawami – ma być kolorowo i śmiesznie.

Naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście z Rady Rodziców: przewodniczący - pan Jerzy Włodarczyk, wiceprzewodniczący – pan Dariusz Kałużny, pani Emilia Fibich, pani Agnieszka Wojciechowska, pani Aneta Grabowska. Obecny był również sponsor nagrody dla zwycięskiej klasy – pan Radosław Idzikowski, przewodniczący Komitetu Osiedlowego nr 3.

reklama

W tym roku świętowanie zaczęliśmy już tydzień temu od „Nocy z duchem Kopernika”. Kolejne dni upływały pod znakiem rywalizacji między klasami o miano tej, która najlepiej zna postać Mikołaja Kopernika i jego największe osiągnięcia. Na pierwszy ogień poszli młodzi literaci, którzy musieli wykazać się umiejętnościami poetyckimi w konkursie pt. „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, młodym twórcom dał natchnienie”. Kolejne zadanie wymagało znajomości faktów z życia uczonego, gdyż nie kto inny, lecz sam Kopernik przemierzał korytarze szkoły i zadawał klasom pytania. Uzdolnieni artystycznie uczniowie wykazali się natomiast wyobraźnią w konkursie na karykaturę wielkiego astronoma oraz w konkursie na wykonanie pojazdu kosmicznego z wykorzystaniem materiałów wtórnych. Ponadto uczniowie, niczym prawdziwy Master Chef, musieli wykazać się talentem kulinarnym i upiec pyszny piernik. Na sali gimnastycznej, w obecności licznie zebranych gości, odbył się uroczysty apel, podczas którego odbyła się ostatnia konkurencja – konkurs na sobowtóra Mikołaja Kopernika.

Po zsumowaniu punktów z poszczególnych konkurencji okazało się, że zwycięzcą została klasa 2b i tym samym otrzymała nagrodę główną w postaci pucharu, immunitetu zwalniającego z pytania i wszelkich form pisemnychoraz nagród ufundowanych przez pana Radosława Idzikowskiego. Po zakończeniu części oficjalnej można było obejrzeć jeszcze m.in. przygotowane przez uczniów i nauczycieli planetarium oraz ekspozycję zatytułowaną „Śladami Kopernika”.

Kopernikalia to impreza mająca na celu zarówno propagowanie wiedzy o Mikołaju Koperniku, jak i integrację uczniów i nauczycieli połączoną z dobrą zabawą. Nie można zapomnieć także o walorze kulinarnym przedsięwzięcia – każdy z gości poczęstowany został pysznymi piernikami, jak to na szkołę mającą za patrona toruńskiego astronoma przystało.

reklama

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Sukcesy uczniów SP1

Sukcesy uczniów SP1

25 czerw.
Wielki sukces turkowskiej oświaty

Wielki sukces turkowskiej oświaty

25 czerw.
Uczniowie

Uczniowie "Jedynki" bili rekord czytania

9 czerw.
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama