sobota 08 sierpnia 2020

Izy, Rajmunda, Seweryna

reklama

Turek: Kopernikalia 2018

Turek: Kopernikalia 2018
 

W dniu 9 marca 2018 r. w budynku im. Mikołaja Kopernika uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku z oddziałami gimnazjalnymi  świętowali „Kopernikalia”. Nazwa święta nawiązuje do Juwenaliów, czyli święta braci studenckiej, w czasie którego codzienny trud nauki ustępuje miejsca radości, muzyce i świetnej zabawie. Kopernikalia rządzą się podobnymi prawami – ma być kolorowo i śmiesznie.

Naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście z Rady Rodziców: przewodniczący - pan Jerzy Włodarczyk, wiceprzewodniczący – pan Dariusz Kałużny, pani Emilia Fibich, pani Agnieszka Wojciechowska, pani Aneta Grabowska. Obecny był również sponsor nagrody dla zwycięskiej klasy – pan Radosław Idzikowski, przewodniczący Komitetu Osiedlowego nr 3.

reklama

W tym roku świętowanie zaczęliśmy już tydzień temu od „Nocy z duchem Kopernika”. Kolejne dni upływały pod znakiem rywalizacji między klasami o miano tej, która najlepiej zna postać Mikołaja Kopernika i jego największe osiągnięcia. Na pierwszy ogień poszli młodzi literaci, którzy musieli wykazać się umiejętnościami poetyckimi w konkursie pt. „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, młodym twórcom dał natchnienie”. Kolejne zadanie wymagało znajomości faktów z życia uczonego, gdyż nie kto inny, lecz sam Kopernik przemierzał korytarze szkoły i zadawał klasom pytania. Uzdolnieni artystycznie uczniowie wykazali się natomiast wyobraźnią w konkursie na karykaturę wielkiego astronoma oraz w konkursie na wykonanie pojazdu kosmicznego z wykorzystaniem materiałów wtórnych. Ponadto uczniowie, niczym prawdziwy Master Chef, musieli wykazać się talentem kulinarnym i upiec pyszny piernik. Na sali gimnastycznej, w obecności licznie zebranych gości, odbył się uroczysty apel, podczas którego odbyła się ostatnia konkurencja – konkurs na sobowtóra Mikołaja Kopernika.

Po zsumowaniu punktów z poszczególnych konkurencji okazało się, że zwycięzcą została klasa 2b i tym samym otrzymała nagrodę główną w postaci pucharu, immunitetu zwalniającego z pytania i wszelkich form pisemnychoraz nagród ufundowanych przez pana Radosława Idzikowskiego. Po zakończeniu części oficjalnej można było obejrzeć jeszcze m.in. przygotowane przez uczniów i nauczycieli planetarium oraz ekspozycję zatytułowaną „Śladami Kopernika”.

Kopernikalia to impreza mająca na celu zarówno propagowanie wiedzy o Mikołaju Koperniku, jak i integrację uczniów i nauczycieli połączoną z dobrą zabawą. Nie można zapomnieć także o walorze kulinarnym przedsięwzięcia – każdy z gości poczęstowany został pysznymi piernikami, jak to na szkołę mającą za patrona toruńskiego astronoma przystało.

reklama

materiał nadesłany

Podobne artykuły

CKE podała wstępne wyniki zbiorcze egzaminów...

CKE podała wstępne wyniki zbiorcze egzaminów...

4 sierp.
Wakacyjne remonty w podstawówkach i przedszkolach

Wakacyjne remonty w podstawówkach i przedszkolach

22 lip.
Liwia Olejnik - laureatką Wojewódzkiego...

Liwia Olejnik - laureatką Wojewódzkiego Konkursu...

22 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama