Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Jastrząb płoszy gawrony w parkach

Jastrząb płoszy gawrony w parkach
 

Od kilku tygodni trwa akcja płoszenia gawronów, które opanowały dwa miejskie parki, uniemożliwiając tym samym mieszkańcom odpoczynek w tych zielonych częściach miasta.

Przez minione kilkanaście lat gawrony na dobre zadomowiły się w Parku Miejskim im. Żerminy Składkowskiej oraz w Parku im. Św. Faustyny. Ich populacja z roku na rok zwiększała się i ptactwo zaczęło wypierać mieszkańców z parków. Dopiero w tym roku Miasto podjęło pierwszą poważną próbę walki z czarnym ptactwem.

reklama

Po uzyskaniu zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, 24 lutego br. ruszyła akcja płoszenia i niepokojenia gawronów metodą sokolniczą. Jak się okazuje, populacja gawronów w tych sąsiadujących ze sobą parkach liczyła ok. 4.000 osobników. „Pracujący” od kilku tygodni myszołowiec towarzyski, potocznie zwany jastrzębiem Harrisa, spowodował, że gawronów jest już o ok. 80% mniej.

Myszołowiec jest naturalnym wrogiem gawronów, dlatego te boją się zakładać gniazda na obszarze jego występowania. Zatrudniony przez Miasto myszołowiec oblatuje oba parki, przelatuje z drzewa na drzewo zaznaczając swoją obecność oraz prowadzi symulowane polowania na atrapę czarnego ptaka. To już podziałało, a myszołowiec swoją „pracę” wykonywać będzie do 31 marca 2018 r.

Mamy nadzieję, że odzyskamy parki dla mieszkańców, którzy bez obaw będą mogli spędzać w nich wolny czas.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Listy do redakcji: Co z tym parkiem......

Listy do redakcji: Co z tym parkiem... burmistrz...

31 sierp.
A miało być tak pięknie... Co dalej z Parkiem...

A miało być tak pięknie... Co dalej z Parkiem Miejskim?

8 czerw.
Sesja Rady Miejskiej w Turku. Park, parkan i...

Sesja Rady Miejskiej w Turku. Park, parkan i stara...

18 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama