Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Debatowali o bezpieczeństwie z policjantami, burmistrzem i wicestarostą

Debatowali o bezpieczeństwie z policjantami, burmistrzem i wicestarostą
 

W Kinie „Tur” odbyła się kolejna debata społeczna, poświęcona dbałości o bezpieczeństwo. Zainteresowani mieszkańcy poszerzyli swoją wiedzę na temat programu „Dzielnicowy bliżej nas”, Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji „Moja Komenda”. Mieszkańcy wyjaśnili, że oczekują od policjantów i samorządowców takich działań, jak np. szersza współpraca z seniorami, poprawa oznakowania na poszczególnych ulicach, ulepszenie monitoringu miejskiego, uporanie się z wybrykami młodzieży na ul. Kączkowskiego i przy stawie w parku, rozstawienie koszy na psie odchody, wypłoszenie czarnego ptactwa z miejsc wypoczynku, zmobilizowanie właścicieli sklepów monopolowych do dbałości o otoczenie miejsc sprzedaży.

Podczas debaty dokładnie przeanalizowano dane dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W 2017 roku na terenie powiatu odnotowano 34 wypadki drogowe (o 1 mniej niż w 2016). Z roku na rok wzrosła liczba rannych, z 23 w 2016 do 36 w 2017, ale – co bardzo ważne – zmalała ilość ofiar śmiertelnych, z 13 do 11. Kierowcy doprowadzili też do 679 kolizji (spadek o 10). Najczęstszą przyczyną tego typu zdarzeń nie była wcale prędkość (84 kolizje i 4 wypadki). W prawie 170 przypadkach przyczyną wypadków i kolizji był nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu. W nieco ponad 100 przypadkach taką przyczyną było niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Policjanci zwracali też uwagę na brawurę młodszych kierowców. W 2017 roku osoby w wieku 25-39 lat spowodowały aż 155 kolizji i 11 wypadków, podczas gdy kierowcy w wieku 60+ zawinili przy 81 kolizjach i 9 wypadkach. Kolejne 133 zdarzenia wywołali najmłodsi kierowcy, w wieku 18-24 lat.

reklama

Jak łatwo się domyślić, najniebezpieczniej było na dwóch najruchliwszych trasach. Na drodze krajowej nr 72 doszło do 96 zdarzeń, a na drodze wojewódzkiej nr 470 do 61. Na obu tych drogach doszło więc do tylu wypadków i kolizji, ile łącznie odnotowano na wszystkich drogach powiatowych w powiecie tureckim w 2017 roku (154 na powiatowych). Do 12 zdarzeń doszło na odcinku autostrady A2, przecinającej fragment naszego powiatu.

Komendant Powiatowy Policji w Turku wyjaśniał podczas debaty, że głównym jej celem jest rzecz jasna rozmowa o bezpieczeństwie i o tym, że każdy może mieć wpływ na jego zwiększanie. Każdy obywatel powinien współdecydować, ponieważ Policja to społeczeństwo, a społeczeństwo to Policja. Te relacje się naturalne i nierozerwalne. Tym bardziej cieszy to, że mieszkańcy mają narzędzia ku temu, by współpracować ze stróżami prawa. Takim narzędziem jest np. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, dostępna w internecie.

Mł. insp. Michał Grzelak przyznał, że Policja nie może być wszędzie, nie może wiedzieć wszystkiego. Właśnie dlatego pomocna jest Mapa Zagrożeń, na której mieszkańcy mogą wskazywać miejsca, w których potrzebne są działania policjantów. Najczęściej podnoszone są takie problemy, jak np. nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie prędkości przez kierowców na danym odcinku drogi, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, dzikie wysypiska śmieci, niszczenie zieleni itp. Komendant wskazał, iż tutejsi mieszkańcy są na tyle aktywni, że nasza Mapa Zagrożeń jest tak chętnie uzupełniana i aktualizowana.

Komendant Powiatowy Policji mówił wiele o dzielnicowych. Stawia przed nimi duże wymagania. Michał Grzelak tłumaczył, iż dzielnicowy w powiecie tureckim to będzie osoba, która wychodzi do ludzi, szuka rozwiązań, dba o prewencję, profilaktykę. Zdaniem komendanta nie ma miejsca na takie zjawisko, gdzie dzielnicowy jest jak yeti – wszyscy o nim słyszeli, a nikt nie widział. Komendant wyjaśniał, że rola dzielnicowego ewoluuje i ci policjanci będą pojawiać się m.in. na zebraniach w sołectwach, zebraniach rolników, sesjach rad gmin. Michał Grzelak przyznał, że może te zapewnienia brzmią lekko wirtualnie, ale tak się właśnie stanie. Dzielnicowy będzie policjantem dla społeczeństwa. Będzie takim policjantem, gdyż funkcjonariusze nie pracują dla stanowisk, stopni i tytułów. Mają – zdaniem Michała Grzelaka – pracować przede wszystkim dla ludzi i dbać o bezpieczeństwo.

reklama

Uczestnicy debaty dowiedzieli się także, czym jest aplikacja „Moja Komenda”. Jest to mobilny przewodnik po polskich jednostkach Policji, który możemy sobie zainstalować w naszym telefonie. Dzięki aplikacji możemy sprawdzić, kto jest naszym dzielnicowym, otrzymać dane potrzebne do kontaktu z nim, a także połączyć się z nim telefonicznie. Możemy dowiedzieć się, gdzie jest najbliższa jednostka Policji i zobaczyć, jak do niej dojechać.

W dalszej części debaty przyszedł czas na prelekcję, dotyczącą działalności WORD w Koninie. Osoby, zgromadzone w Kinie Tur dowiedziały się, kiedy warto skorzystać z opcji dodatkowych szkoleń dla kierowców. Dzięki nim możemy co jakiś czas zmniejszyć ilość posiadanych punktów karnych, zdobytych w międzyczasie z racji naruszenia przepisów ruchu drogowego. W konińskim WORD można też odbyć szkolenie dla osób uprawnionych do kierowania ruchem drogowym, czy też kurs reedukacyjny w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii. WORD stawia też na profilaktykę i organizuje konkursy i turnieje, rajdy rowerowe, prelekcje w szkołach i różnego rodzaju kampanie społeczne. Wszystko to przy współpracy z policjantami, strażakami, samorządowcami i organizacjami pozarządowymi.

W debacie wziął też udział gość z Poznania, mianowicie przedstawiciel wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu . St. sierż. Konrad Ranuszkiewicz wyjaśniał zgromadzonym, że naszemu bezpieczeństwu zagraża nie tylko złodziej czy osiedlowy bandyta, ale też zdolny haker, twórca złośliwego oprogramowania. Policjant prosił, by podczas korzystania z internetu uważać co się klika i jak udostępnia swoje dane. Mogą one zostać wykorzystane w taki sposób, że po jakimś czasie z naszego bankowego konta znikną pieniądze. By ustrzec się takich błędów warto poszerzyć nieco w swoją wiedzę z zakresu korzystania z internetu i w wolnej chwili poczytać, czym jest np. szyfrowanie SSL. St. sierż. Konrad Ranuszkiewicz prosił też, by nie nabierać się na różnego rodzaju oszustwa z gatunku tych „na wnuczka”. Podstęp ów przybrał już najróżniejsze formy i dochodzi nawet do sytuacji, gdy z łatwowiernymi osobami kontaktuje się ktoś, kto podaje się np. za księcia egzotycznego, afrykańskiego kraju. Wystarczy wspomóc go przelewem, by później on, po uporaniu się z pewnymi problemami, odwdzięczył się o wiele większą rekompensatą. Brzmi to absurdalnie, ale policjant wyjaśniał, że niektóre osoby potrafią uwierzyć w takie opowieści i przelewają swoje pieniądze „potrzebującym”.

W dalszej część spotkania przeszedł czas na dyskusję z mieszkańcami, w której wzięli udział Komendant Powiatowy Policji w Turku - mł. insp. Michał Grzelak, burmistrz Turku – Romuald Antosik i wicestarosta – Dariusz Kałużny.

AW

2
3
4
5

Podobne artykuły

Wideo: Policyjny dron krążył nad Galewem....

Wideo: Policyjny dron krążył nad Galewem....

22 wrz.
Pomachaj kierowcy i popraw swoje...

Pomachaj kierowcy i popraw swoje bezpieczeństwo....

20 wrz.
Punkty karne zostaną z nami przez dwa lata. Od...

Punkty karne zostaną z nami przez dwa lata. Od...

19 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama