sobota 19 września 2020

Januarego, Konstancji, Leopolda

reklama

Burmistrz Antosik z absolutorium. Wysokie wpływy z podatków, dwa razy więcej na inwestycje

Burmistrz Antosik z absolutorium. Wysokie wpływy z podatków, dwa razy więcej na inwestycje - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Wczorajsza sesja absolutoryjna (28 czerwca br.) była okazją do szczegółowego podsumowania minionego roku budżetowego. Pomimo tego, że nie podnoszono podatków, wpływy z podatku od nieruchomości był prawie 1 mln zł większy niż zakładano. Także wpływy z PIT i CIT były większe niż przewidywano. W trakcie roku podwoiły się środki na inwestycje (z 6 mln zł do 12,5 mln zł), a dług miasta zmniejszył się o 4,4 mln zł.

W swoim wystąpieniu podsumowującym wykonanie budżetu w 2017 burmistrz Romuald Antosik przytoczył najistotniejsze fakty związane z finansami miejskimi. Pierwotnie uchwalona kwota dochodów budżetowych na rok 2017 wzrosła w trakcie roku z 108,5 mln zł do 113,6 mln. Z kolei wydatki budżetowe oszacowano na 117 mln zł, lecz wykonanie wyniosło 111,8 mln zł. - Niższe wydatki to efekt oszczędności, które poczyniliśmy w niemal każdej dziedzinie – poinformował radnych Romuald Antosik.

reklama

Na zakończenie minionego roku budżet miejski zamknął się nadwyżką w wysokości 634,6 tys. zł choć planowano deficyt w wysokości 3,4 mln zł. Pożyczki i obligacje wraz z odsetkami spłacono w kwocie 4,4 mln zł.

Wyższe wpływy z podatków, znacznie więcej inwestycji

W roku 2017 dochody z tytułu podatków i opłat wykonano na poziomie większym niż planowany o 2 mln zł. Dochód z podatku od osób fizycznych był większy od planowanych o prawie 580 tys. zł, a dochód z podatku od osób prawnych był większy 100 tys. zł. Z kolei przychód z tytułu podatku od nieruchomości był większy od planowanego o 943 tys. zł. O 227 tys. zł przekroczono planowane wpływy z podatku od czynności cywilnoprawnych. - Te liczby stanowią fakty. Fakty o tym, że w mieście się buduje, powstają inwestycje, że miasto się rozwija – podsumował burmistrz.

Włodarz wymienił kilka ważniejszych inwestycji wykonanych w 2017 r. Kwotę 5 mln zł przeznaczono na inwestycje drogowe (m.in. ul. Sportowa, Kączkowskiego, Składkowskiego, Orzeszkowej, budowa infrastruktury deszczowej i sanitarnej na os. Leśna, przebudowa drogi na os. Wyzwolenia, modernizacja chodników, liczne dokumentacje na przyszłe inwestycje).

reklama

Kwota 2 mln zł przeznaczono na inwestycje w zakresie gospodarki mieszkaniowej, prawie 1 mln zł zainwestowano w infrastrukturę cmentarzy, 370 tys. zł dotacji przekazano OSP w Turku co umożliwiło zakup nowego wozu ratowniczo-gaśniczego. 2,1 mln zł przeznaczono na inwestycje w obiektach oświatowych, 1 mln zł na obiekty sportowe.

Łącznie na inwestycje wydatkowano 12,5 mln zł, czyli o 6,5 mln zł więcej, niż pierwotnie zakładano.

Dług systematycznie spłacany

W minionym roku dokonano spłaty zadłużenia w wysokości 3,6 mln zł. Zadłużenie na ostatni dzień grudnia 2017 wyniosło 25,9 mln zł. Jak poinformował Romuald Antosik, wolne środki w kwocie 4,67 mln zł pozwolą na dodatkowe zadania inwestycyjne w roku bieżącym.

- Nie trudno zauważyć wzrostu dochodów z PIT, CIT, czy podatku od nieruchomości. Kolejne firmy na terenie Turku się budują, a liczne rozbudowują swoją działalność – podsumowała Mariola Kadrzyńska-Siwek. - Miasto rozwija się pomimo konieczności spłaty zadłużenia wraz z odsetkami, które zafundowała nam poprzednia ekipa – dodała radna Ziemi Turkowskiej, podkreślając, że budżety projektowane przez burmistrza Antosika nastawione są na potrzeby mieszkańców, a nie na indywidualne potrzeby elit politycznych.

Patrz: Turek się zmienia: liczne inwestycje i wyższe wpływy podatków

Liczby przedstawione przez burmistrza nie przekonały jednak radnego Albina Zańko. Radny Towarzystwa Samorządowego nazwał inwestycje w mieście mało znaczącymi i propagandowymi (choć zapytany nie potrafił wskazać, które z inwestycji takimi właśnie są). Radny krytykował także to, że środki ze sprzedaży mienia komunalnego są „mizerne”, a na nowym boisku za Gimnazjum nr 2 są usterki.

Głosowanie zakończyło się wynikiem: 11 głosów "za" absolutorium, 3 głosy "przeciw", 3 "wstrzymujące się".

Marcin Derucki

Podobne artykuły

Tuliszków. 9 godzin obrad Rady Miejskiej i brak...

Tuliszków. 9 godzin obrad Rady Miejskiej i brak...

10 sierp.
Absolutorium dla Zarządu Związku Komunalnego...

Absolutorium dla Zarządu Związku Komunalnego Gmin...

6 sierp.
Absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu...

Absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu Powiatu...

30 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama