niedziela 19 września 2021

Januarego, Konstancji, Leopolda

12°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Ptakoliczenie 2019 z Turkowską Grupą OTOP

Ptakoliczenie 2019 z Turkowską Grupą OTOP
 

Od 15 lat w ostatni weekend stycznia odbywa się Ogólnopolska Akcja liczenia ptaków. Została zapoczątkowana w Wielkiej Brytanii w 1979 r. Dzięki społecznym obserwacjom naukowcy pozyskują bardzo ważne dane, pozwalające śledzić zmiany w liczebności zimujących ptaków i podejmować działania ochronne.

Turkowska Grupa Lokalna OTOP zorganizowała tego typu akcję w naszej okolicy. Lokalne ptakoliczenie rozpoczęło się w piątek 25 stycznia. Grupa ornitologiczna ze Szkoły Podstawowej w Przykonie  pod opieką pani Marty Ilkowskiej- Nowak. Wygrał gawron i mazurek, a  spotkane rarytasy to myszołowy włochate i błotniak zbożowy.

reklama

W sobotę 26 stycznia odbył się spacer po turkowskim Parku Miejskim im. Żerminy Skłądkowsiej  i liczenie gatunków ptaków. Ptakoliczenie poprzedzone było prelekcją o ptakach naszego regionu, przeprowadzoną przez Karola Fornalczyka - lokalnego fotografa przyrody. Miłośnicy ptaków mieli możliwość policzyć gatunki indywidualnie dnia kolejnego „w swoim ogrodzie”, a następnie przesłać wyniki  za pomocą elektronicznej karty obserwacji. Zwycięzcą ptakoliczenia w Turku i w okolicy została kaczka krzyżówka, a zaraz za nią gawron. Wśród rarytasów znalazła się młoda geś białoczelna i samiec cyraneczki. Ogólnopolskie wyniki ptakoliczenia grupa OTOP się niebawem opublikuje na swojej stronie internetowej.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

OTOP Turek wspiera populację rybołowa

OTOP Turek wspiera populację rybołowa

7 lip.
Obrączkowanie rybitw i montaż tabliczek na...

Obrączkowanie rybitw i montaż tabliczek na wyspie na...

1 lip.
Weekend z OTOP: Jerzyk (Apus apus) - ptak...

Weekend z OTOP: Jerzyk (Apus apus) - ptak przestworzy

25 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama