czwartek 25 kwietnia 2024

Jarosława, Marka, Wiki

reklama

Chciałbyś zapobiec kolizjom ptaków z ekranami lub szybami w Twojej okolicy?

Chciałbyś zapobiec kolizjom ptaków z ekranami lub szybami w Twojej okolicy?
 

Jesień i wiosna  to czas ptasich migracji. Wiele ptaków przemieszcza się nocą. W ciemności, przy słabej widoczności spowodowanej np. mgłą, światła budynków przyciągają często ptaki nieświadome niebezpieczeństwa. Uderzają one wówczas w napotykane po drodze ściany budynków i giną lub zostają ciężko ranne. Problem ptasich kolizji  dotyczy w dużej mierze także  przelotów dziennych lub przemieszczania się ptaków w swoich siedliskach.

Ptaki doskonale widzą otaczający je świat , ale w kontakcie ze SZKLANYMI POWIERZCHNIAMI nie mają najmniejszych szans, bo po prostu ich nie widzą. Uderzają w nie zupełnie nieświadomie widząc w nich np. odbicie nieba, drzew, krzewów.  Co roku na całym świecie ginie w ten sposób od kilku do kilkunastu miliardów ptaków.

reklama

Na co dzień trudno jest zauważyć ten problem, gdyż ptaki, które nie przeżyły takiego wypadku odnajdywane są przez drapieżniki- lisy, kuny, a przede wszystkim koty. Fundacja Szklane Pułapki zajmująca się tematem ptasich kolizji przeprowadziła szereg monitoringów przystanków autobusowych. Z badań wynika ,że koty zabierają ofiary w kilkanaście-kilkadziesiąt minut po uderzeniu ptaka w szybę przystankową. Stąd nie przyglądając się ścianom wiat przystankowych, na których widnieją odbicia skrzydeł, często nie mamy pojęcia, do jakich tragedii dochodzi tam każdego dnia. To samo dotyczy naszych okien w blokach, domach, budynkach zakładów pracy oraz ekranów akustycznych. Stosowane na szeroką skalę duże sylwetki ptaków drapieżnych okazują się metodą całkowicie nieskuteczną, gdyż umieszczane są w zbyt dużych odległościach od siebie. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków wraz z Fundacją Szklane Pułapki przygotowało zestawienie najskuteczniejszych metod zabezpieczania szklanych powierzchni infrastruktury, które efektywnie pozwalają zapobiegać ptasim tragediom. Używanie odpowiednich nalepek i wzorów, według konkretnych zasad, nanoszenie naklejek kontrastujących z tłem na zewnętrzną powierzchnię szyby, według tzw. „reguły dłoni”, czy co 10 cm, okazuje się bardzo skuteczną metodą. W przypadku planowanej lub istniejącej już inwestycji można zwiększać  widoczność przezroczystych elementów i ograniczać ich refleksyjność poprzez  zmatowienie całej powierzchni przy zastosowaniu metody piaskowania, wypalania kwasem, grawerowania lub zastosowanie sitodruku (kontrastującego z otoczeniem i  przepuszczającego światło) oraz malowanie powierzchni na etapie produkcji, za pomocą walca lub oblewania farbą. Fundacja Szklane Pułapki prowadzi monitoring ptasich kolizji i zachęca do wprowadzania wszystkich  śmiertelnych przypadków do rejestru, który odnaleźć można na stronie Fundacji. Prowadzi ona także sprzedaż naklejek, które skutecznie chronią ptaki przed uderzeniami w szyby. 

W Szkole Podstawowej w Przykonie uczennice kółka ornitologicznego oraz członkowie Turkowskiej Grupy Lokalnej OTOP w składzie Katarzyna Kąciak, Zbigniew Boczek i Witold Lewandowski zabezpieczyli kolizyjne szyby łącznika między szkołą, a salą gimnastyczną. Po tygodniu obserwacji nie zauważyliśmy już ani jednego przypadku rozbicia się ptaka. Wcześniej odnajdywane były ślady kolizji na szybach oraz martwe bogatki, modraszki, a nawet drozd śpiewak.

JEŚLI JESTEŚ ŚWIADKIEM KOLIZJI PTAKA ZE SZKLANĄ POWIERZCHNIĄ możesz wprowadzić dane do rejestru Fundacji Szklane Pułapki lub skontaktować  się z Turkowską Grupą Lokalną OTOP na mail turkowskagrupa@onet.pl lub tel. pod nr 606848867. Jeśli znalazłeś żywego ptaka po kolizji, ogłuszonego, bez widocznych złamań i ran, możesz przetrzymać go w pudełku w miejscu zacisznym, by doszedł do siebie oraz podać mu pincetą kilka kropli wody lub wody rozcieńczonej z glukozą i wypuścić, gdy dojedzie do siebie. Jeśli ptak wymaga natychmiastowej pomocy weterynarza skontaktuj się z najbliższym ośrodkiem rehabilitacyjnym ( wykaz takich ośrodków znajduje się na stronie GENERALNEJ DYREKCJI OCHRONY ŚRODOWISKA).

Najbliższe powiatowi  tureckiemu ośrodki:
Kowal tel.: 54 28-42-226 
Łódź tel.: 42 65-90-249
Grodziec tel.: 63 24-85-027
Jeden z najlepszych ośrodków rehabilitacyjnych  w Polsce:
PTASI AZYL przy Miejskim Ogrodzie  Zoologicznym  w Warszawie
ul. Ratuszowa 1/3 Tel.: +48 (22) 670 22 07

reklama

Turkowska Grupa Lokalna OTOP dziękuje pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Przykonie Joannie Woźniak- Skopińskiej oraz Fundacji Szklane Pułapki za współpracę i wsparcie finansowe.

materiał nadesłany

 

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
6
7
Podobne artykuły
Kto zamieszkał w budkach na turkowskich...

Kto zamieszkał w budkach na turkowskich osiedlach? Wiosenne porządki w...

22 lt.
Policzymy wróble i inne ptaki! Zimowe...

Policzymy wróble i inne ptaki! Zimowe ptakoliczenie już w niedzielę!

26 st.
Bociani remanent czyli spis powszechny gniazd w...

Bociani remanent czyli spis powszechny gniazd w powiecie

6 st.
Rozelka na gigancie. Egzotyczna papuga...

Rozelka na gigancie. Egzotyczna papuga zamieszkała w parku Tura!

23-11-2023
Najwięcej było szpaków, grzywaczy i kawek!...

Najwięcej było szpaków, grzywaczy i kawek! Jesienne ptakoliczenie w...

10-10-2023
Uwaga ornitolodzy! Błotniak łąkowy poszukiwany!

Uwaga ornitolodzy! Błotniak łąkowy poszukiwany!

06-07-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama