sobota 22 luty 2020

Małgorzaty, Marty, Nikifora

reklama

Warsztaty kulinarne z Patrykiem Dziamskim w ZST

Warsztaty kulinarne z Patrykiem Dziamskim w ZST - fot. ZST Turek
fot. ZST Turek 

10 lutego 2020 roku w Zespole Szkół Technicznych w Turku odbyły się warsztaty kulinarne pod hasłem „ Ryby i owoce morza”, podczas których uczniowie kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz w zawodzie kucharz mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności pod okiem szefa kuchni Patryka Dziamskiego - uczestnika 4. edycji programu Top Chef, managera kuchni  Kina Kulinarnego Transatlantyk, właściciela  Dziamski Culinary Studio oraz Dziamski Concept Rest - oraz jego współpracownika pana Pawła Jurczaka.

Zadania realizowane podczas odbywających się warsztatów były nie lada wyzwaniem dla młodzieży, bowiem nie każdego dnia przygotowuje się: udon z krewetkami, tatar z łososia, krewetki w pomidorach, czarny makaron z krewetkami, krewetki w zielonym curry oraz sandacza i łososia podawanego z purre z pietruszki, kolendry i limonki.

reklama

Warsztaty kulinarne prowadzone przez Patryka Dziamskiego oraz Pawła Jurczaka były świetną okazją, by zgłębić tajniki kuchni i opanować kilka przydatnych umiejętności. Podczas spotkania młodzi adepci sztuki kulinarnej dowiedzieli się m.in.: jak łączyć ze sobą produkty, jak je przyprawiać, żeby wydobyć i podkreślić smak przyrządzanych potraw, na co zwracać uwagę przy ocenie świeżości i jakości produktu, a także jak prawidłowo przechowywać i obrabiać owoce morza i ryby, aby  zapobiec marnotrawieniu produktów.

Uczniowie nauczyli się  również komponować i prezentować dania tak, aby były nie tylko atrakcyjne dla klienta, ale również rentowne dla restauracji.

Wszystkim uczestnikom warsztatów serdecznie dziękujemy i życzymy kulinarnych inspiracji w tworzeniu nowych potraw.

reklama

Organizatorkami przedsięwzięcia były nauczycielki przedmiotów gastronomicznych: Marzena Maćków, Ilona Wieczorek i Karolina Łajdecka.

Podobne artykuły

Wioletta Adamiak wybrana kandydatem na...

Wioletta Adamiak wybrana kandydatem na Dyrektora ZST...

17 lt.
Warsztaty kulinarne dla mieszkańców Brudzewa

Warsztaty kulinarne dla mieszkańców Brudzewa

10 lt.
Piąta i ostatnia edycja ZST Fashion Show czyli...

Piąta i ostatnia edycja ZST Fashion Show czyli moda...

24 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama