czwartek 25 kwietnia 2024

Jarosława, Marka, Wiki

reklama

OTOP: Sójka - strażnik lasu

OTOP: Sójka - strażnik lasu
 

Sójka (Garrulus glandarius) - kolorowy, pospolity ptak z rodziny krukowatych, którego często możemy obserwować jesienią, gdy uwija się nosząc żołędzie do swoich zimowych spiżarni. Tę jesienną krzątaninę doskonale ilustruje wiersz Brzechwy, w którym sójka chciałaby wylecieć za morze. Na szczęście sójki zostają i dodają koloru zimowym lasom.

Głos

reklama

W starożytnej Grecji trzymano młode sójki w domu, w klatkach (jak obecnie papugi czy kanarki). Uczono je naśladownictwa innych głosów, w tym także mowy ludzkiej.

Zapasy

Gdy jesienią ‘spadają żołedzie, jeden, cztery, osiemnaście’ (K.I. Gałczyński), nasza bohaterka gromadzi je w wolu lub pod językiem i transportuje na znaczne odległości, robiąc z nich zapasy na zimę. Skrzętnie zagrzebuje je pod mchem, w szczelinach drzew, dziuplach. O wielu pamięta, odnajduję swoje skrytki. Jednak nawet bardzo głodna sójka nie jest w stanie zjeść całego zapasu. I tak sójki ‘sadzą’ dęby, buki czy leszczynę.

Życie miłosne sójki zwyczajnej

reklama

Sójki są monogamiczne. Wiosną, niesparowane ptaki spontanicznie gromadzą się, wybierając sobie partnera. Używają szerokiej gamy wokalizacji, z których jedna nazywa się ‘apelem lotniczym’ i jest zaproszeniem do lotu. Samce oferują swoim partnerkom pożywienie w ramach zalotów.

Podróże

W czasie najwiekszej aktywności – jesienią - sójki często łączą się w stadka składające się głównie z młodych ptaków, i przemieszczają na różne odległości (średnio ok. 600 km). W piękne, słoneczne jesienne dni można czasem zaobserwować wędrówki północnych osobników na południe. Wtedy na niebie widać jedną sójkę lecącą za drugą. Widząc miejscowe sójki, zatrzymują się często w danym miejscu na odpoczynek, by zaspokoić głód w lasach bukowych i dębowych. Większość ptaków prowadzi jednak ściśle osiadły tryb życia. Ta jesienna aktywność, nie prowadząca do odlotu, była źródłem powstania powiedzenia ‘wybierać się jak sójka za morze’. Niektóre osobniki migrują najdalej do Południowej Europy.
 

W artykule wykorzystano informacje ze strony: ekologia.pl, Wikipedia, Jestem na pTAK.

Iwona Łechtańska dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
OTOP: Sójka - strażnik lasu
Podobne artykuły
Policzymy wróble i inne ptaki! Zimowe...

Policzymy wróble i inne ptaki! Zimowe ptakoliczenie już w niedzielę!

26 st.
Najwięcej było szpaków, grzywaczy i kawek!...

Najwięcej było szpaków, grzywaczy i kawek! Jesienne ptakoliczenie w...

10-10-2023
Pierwsze już są! Wielki bociani come back na...

Pierwsze już są! Wielki bociani come back na początek wiosny!

22-03-2023
Wiosennie i ptasio! Wyjątkowo rozćwierkany...

Wiosennie i ptasio! Wyjątkowo rozćwierkany weekend w Turku!

20-03-2023

"Ptaki w obiektywie najmłodszych" - konkurs fotograficzny dla uczniów...

09-11-2021
Weekend z OTOP: Pomysły na ciekawe, edukacyjne...

Weekend z OTOP: Pomysły na ciekawe, edukacyjne wykorzystanie plasteliny

28-01-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama