sobota 15 czerwca 2024

Jolanty, Lotara, Wita

reklama

Policzymy wróble i inne ptaki! Zimowe ptakoliczenie już w niedzielę!

Policzymy wróble i inne ptaki! Zimowe ptakoliczenie już w niedzielę! - fot.: Marta Ilkowska-Nowak
fot.: Marta Ilkowska-Nowak 

Ura bura, król podwóra! Występuje wszędzie tam, gdzie mieszka człowiek. Kocha towarzystwo, ruch i zgiełk. Nie można się z nim nudzić, gdyż ciągle ma coś do zakomunikowania. Wróbel (Passer domesticus) – powszechnie znany mieszkaniec miast i wsi, to też główny bohater tegorocznego zimowego ptakoliczenia, które już w najbliższy weekend odbędzie się w całej Polsce. Również na terenie powiatu tureckiego! Kto chętny na wspólne ptasie obserwacje?

Jak co roku Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza wszystkich miłośników ptaków na Zimowe Ptakoliczenie! Nie interesowałeś się do tej pory ptakami? Nic nie szkodzi! To naprawdę proste. Wystarczy ubiór odpowiedni do pogody, termos z ciepłym napojem i uśmiech! Można zaczynać!

reklama

Turkowskie ptakoliczenie organizowane przez lokalną oddział OTOP odbędzie się już w najbliższą niedzielę. Wróbli, ale i innych ptaków, które żyją w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka, będziemy szukać najpierw w samym Turku. Tu wspólny spacer rozpocznie się o godz. 10:00 zbiórką przy siłowni w Parku Tura. Ptasi obserwatorzy razem przejdą przez park, osiedle i okolice, czujnie wypatrując, nasłuchując i obserwując pierzastych sąsiadów. Miejska wycieczka potrwa około godziny.

Na tych którym wycieczka się spodoba, czeka też druga trasa – na terenach wokół zbiorników wodnych w Janiszewie (gm. Brudzew). – Tam będziemy liczyć ptaki wodno-błotne – informuje Marta Ikowska-Nowak. Ta wycieczka potrwa około 2,5 godziny.

A żeby wziąć udział w zimowym ptakoliczeniu potrzebne są jedynie chęci, bystre oko i ucho. Wróble i inne ptaki możecie liczyć też indywidualnie – przy karmniku, przez okno, w parku, w ogrodzie. Wyniki obserwacji wystarczy wprowadzić potem do elektronicznej karty, którą znajdziecie TU. To co, kto liczy z nami?

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
Podobne artykuły
Wędrowali z psami i poznawali tajemnice...

Wędrowali z psami i poznawali tajemnice lasów. Dogtrekking w Tarnowej...

20 kw.
Miasto doposaży park na Wyzwolenia. Będzie...

Miasto doposaży park na Wyzwolenia. Będzie więcej zieleni i miejsc...

7 mrz.
Rozelka na gigancie. Egzotyczna papuga...

Rozelka na gigancie. Egzotyczna papuga zamieszkała w parku Tura!

23-11-2023
Najwięcej było szpaków, grzywaczy i kawek!...

Najwięcej było szpaków, grzywaczy i kawek! Jesienne ptakoliczenie w...

10-10-2023
Wideo: Pierwsze takie zawody w powiecie!...

Wideo: Pierwsze takie zawody w powiecie! Dogtrekking w Tarnowej czyli...

23-05-2023
W deszczu i śniegu poznawali uroki ścieżki...

W deszczu i śniegu poznawali uroki ścieżki dydaktycznej "Zieleń"

07-02-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama