sobota 27 kwietnia 2024

Sergiusza, Teofila, Zyty

reklama

Najwięcej było szpaków, grzywaczy i kawek! Jesienne ptakoliczenie w Przykonie

Najwięcej było szpaków, grzywaczy i kawek! Jesienne ptakoliczenie w Przykonie - fot.: ZS w Przykonie
fot.: ZS w Przykonie 

Grzywacz – ptak z rodziny gołębiowatych, który z pierwotnie zamieszkałych terenów leśnych, przeniósł się przeniósł się do miast, osiedli, na skwery i do parków, jest tegorocznym wyborem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. To między innymi grzywaczy wypatrywali w tym roku ornitolodzy, także w Turku.

Europejskie Dni Ptaków są organizowane corocznie we współpracy z Birdlife International, by zwrócić uwagę na potrzebę ochrony ptaków i ich całorocznych siedlisk oraz miejsc lęgowych. W Turku odbywają się od 2018 roku i zawsze są okazją aby wyruszyć w teren. Wybierany do obserwacji, co roku inny gatunek, jest nie tylko pretekstem do obserwacji ornitologicznych, ale i szczegółowego zgłębienia jego zwyczajów.

reklama

Grzywacz to gatunek żyjący tam gdzie ludzie. Często gniazduje w donicach na parapetach oraz balkonach bloków miejskich. Żywi się nasionami, resztkami zbóż, pąkami i pędami roślin, ale również owadami i ślimakami. – Ten piękny ptak lęgi zaczyna już w marcu lub z początkiem kwietnia i może mieć je nawet trzykrotnie w sezonie. Raz dobrane w parę ptaki, pozostają sobie wierne przez całe swoje życie. Oboje rodzice wysiadują jaja na zmianę i oboje biorą udział w karmieniu i wychowywaniu potomstwa. Pisklęta początkowo karmione są mleczną wydzieliną wytwarzaną w wolach rodziców. Potem rodzice przyzwyczajają młode do stałego pokarmu. Po wylocie z gniazda, który następuje po około 4 tygodniach od wyklucia, młode dokarmiane są jeszcze przez samca przez około 2 tygodnie – opowiada Marta Ilkowska-Nowak.

To z jej inicjatywy uczniowie piątej i szóstej klasy Zespołu Szkół w Przykonie w piątek, 29 września, wyruszyli na wycieczkę rowerową, podczas której zaobserwowali 35 grzywaczy! – A to daje mu drugie miejsce w naszym liczeniu – mówi Marta. – Po spacerze wokół szkoły, przejechaliśmy przez Zimotki nad zbiornik Przykona, na stanicę żeglarską Klubu „Złota Szekla”. Na stanicy zorganizowaliśmy spacer nad zbiornikiem w poszukiwaniu ptaków, a na zakończenie ognisko z kiełbaskami. W drodze powrotnej liczyliśmy pliszki siwe (12 osobników), słuchaliśmy śpiewu dwóch samców kopciuszka oraz makolągwy. Wszystkie wyniki skrupulatnie notowała Julia Karbowa z klasy 5b, ale w obserwacjach brali udział również pozostali uczestnicy wycieczki wykazując się doskonałym wzrokiem i słuchem.

A wyniki przykońskich obserwacji nie odbiegają od średnich krajowych. – Najwięcej naliczyliśmy szpaków (229 osobników), grzywaczy (35 osobników) i kawek (23 osobników). Wśród zaobserwowanych przez nas gatunków znalazły się też gawrony, sierpówki, gołębie miejskie, wróble, mazurki, bogatki, modraszki, śmieszki, mewy białogłowe, kormorany, krzyżówki, sroki, szczygły, pliszki siwe, kopciuszki, makolągwy oraz jeden dzięciołek, którego zaobserwowaliśmy na placu zabaw przy naszym przedszkolu – wylicza Marta. – Dziękuję wszystkim uczniom za udział w wycieczce. Cieszę się, że wybraliście ruch na świeżym powietrzu i odłożenie na chwilę telefonów i tabletów, nawet w piątkowe popołudnie. Brawa za udział i pomoc w liczeniu ptaków na tym ogólnopolskim i europejskim wydarzeniu. Dziękuję Edycie Kuźnickiej, dyrektor Joannie Woźniak-Skopińskiej za sprawowanie opieki i mile spędzony czas, prezesowi KŻ "Złota Szekla" za pomoc w zorganizowaniu wycieczki oraz udostępnienie miejsca na ognisko i Julii Karbowej za niezwykłe zaangażowanie w sporządzanie notatek z obserwacji.

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
fot.: ZS w Przykonie2
fot.: ZS w Przykonie3
fot.: ZS w Przykonie4
fot.: ZS w Przykonie5
fot.: ZS w Przykonie6
fot.: ZS w Przykonie7
grzywacz, fot.: Marta Ilkowska-Nowak8
para grzywaczy, fot.: Marta Ilkowska-Nowak9
kopciuszek, fot.: Marta Ilkowska-Nowak10
pliszka siwa, fot.: Marta Ilkowska-Nowak11
Podobne artykuły
Wspólnie sprzątali kanał Folusz!...

Wspólnie sprzątali kanał Folusz! Podsumowanie akcji WWF Polska...

27 mrz.
Sobota dla Ziemi i rzeki! Przyjdź i...

Sobota dla Ziemi i rzeki! Przyjdź i posprzątaj okolice Folusza

21 mrz.
Kto zamieszkał w budkach na turkowskich...

Kto zamieszkał w budkach na turkowskich osiedlach? Wiosenne porządki w...

22 lt.
Licytacje przez telefon i przegląd lokalnych...

Licytacje przez telefon i przegląd lokalnych gwiazd, czyli 32. finał...

30 st.
Policzymy wróble i inne ptaki! Zimowe...

Policzymy wróble i inne ptaki! Zimowe ptakoliczenie już w niedzielę!

26 st.
W piłkę grali i na WOŚP zbierali!...

W piłkę grali i na WOŚP zbierali! Charytatywny turniej w szkole w...

16 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama