czwartek 29 września 2022

Michaliny, Michała, Rafała

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Radni jednogłośnie uchwalili budżet dla Turku na 2021 rok

Radni jednogłośnie uchwalili budżet dla Turku na 2021 rok
 

Podczas XXIX sesji Rady Miejskiej Turku uchwalony został budżet miasta na rok 2021. Budżet zakłada wydatki na inwestycje na poziomie 16,5 mln zł, czyli więcej niż było zaplanowane na 2020 rok. W głosowaniu nad budżetem udział brało 18 radnych i wszyscy głosowali za budżetem.

Dochody miasta zaplanowano na kwotę 132 mln zł, a wydatki zakładane są na poziomie 135 mln zł. Nadchodzący rok budżetowy planuje się zamknąć deficytem w wysokości 3 mln zł.

reklama

Mimo trudnej sytuacji budżetowej konsekwentnie realizowana strategia inwestycyjna miasta pozwoli w 2021 roku czerpać korzyści z dobrych decyzji podjętych w latach poprzednich i realizować nowe zadania inwestycyjne. Inwestycje zaplanowane na nadchodzący rok to m.in. rewitalizacja parku, budowa skateparku, modernizacja kina. Są to działania skierowane do wszystkich mieszkańców. Dodatkowo w różnych częściach miasta przeprowadzane będą remonty i inne inwestycje infrastrukturalne tj. budowa ulicy Żwirki i Wigury, budowa ulicy wewnętrznej w rejonie bloków przy ul. Kączkowskiego czy przebudowa budynku użyteczności publicznej przy ul. Matejki na dwulokalowe mieszkanie.

Podobnie jak w innych samorządach znaczną część budżetowych wydatków stanowi oświata. Szacuje się, że w Turku będzie to w przyszłym roku blisko 43 mln zł. Otrzymane dotacje i subwencja nie pokryją całej tej kwoty, więc miasto będzie musiało dołożyć z własnej kieszeni ponad 20 mln zł.

Z uwagi na ograniczenia finansowe spowodowane obniżeniem wpływów z PIT – będących głównym źródłem dochodów miasta oraz spowolnienie gospodarcze wywołane epidemią koronawirusa znacznie zmniejszyły się wpływy do miejskiej kasy. Jednak stabilna sytuacja miejskich finansów i pozyskane środki zewnętrzne wpływają na rozwój miasta i pozwalają przeprowadzać inwestycje, które od lat czekały na realizację.

- Jest to budżet zrównoważony, prospołeczny i nastawiony na potrzeby mieszkańców. Spełnia on kluczowe ustalenia wynikające z Wieloletniej Prognozy Finansowej. Mimo istotnego ograniczenia poziomu dochodów z PIT zapewnia finansowanie wszystkich zadań obowiązkowych dla gminy. Dotychczasowe działania zostały poszerzone o projekty, które w znacznym stopniu mogą wpłynąć na przyszłość naszego miasta. Zaplanowane wydatki mają przyczynić się do podniesienia jakości życia w naszym Mieście – powiedział w trakcie sesji Burmistrz Miasta.

reklama

źródło: UM Turek

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Wójt Mikołajczyk nie zamknie szkoły w...

Wójt Mikołajczyk nie zamknie szkoły w Słodkowie....

26 wrz.
Wszystko wskazuje na to że bloki komunalne...

Wszystko wskazuje na to że bloki komunalne jednak...

22 wrz.
Sześcioro uczniów

Sześcioro uczniów "Piątki" wzięło udział w obradach...

4 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama