wtorek 27 lipca 2021

Aureliusza, Natalii, Rudolfa

22°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

Wideo: "To jest zamach na niezależność OSP". Lewica negatywnie o projekcie ustawy MSWiA

Wideo:
 

Głównym tematem konferencji prasowej zwołanej w siedzibie turkowskiej Lewicy z udziałem posła RP Tadeusza Tomaszewskiego oraz Mariana Marczewskiego był kontrowersyjny projekt ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Propozycja zmian zasad funkcjonowania jednostek OSP w Polsce nie znajduje poparcia w oczach Lewicy, która nazywa propozycję zamachem na wolność i niezależność tychże jednostek.

Tadeusz Tomaszewski na wstępie przywołał główne zmiany w zasadach dalszego funkcjonowania druhów ochotników oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które zakłada proponowana ustawa zgłoszona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wymienił m.in. podział jednostek na te, które mają prawo do udziału w akcjach ratunkowych i tych, które pozostaną jedynie zwykłymi stowarzyszeniami, których członkowie nie będą mogli brać udziału w ratowaniu życia ludzkiego a także odbiera im się prawo do ubezpieczenia, ochrony publiczno-prawnej oraz bezpłatnych szkoleń. Poseł wspomniał także o braku wsparciu jednostek OSP przez rodzime gminy na terenie których mają siedziby, a które nie są jednostkami ratowniczo-gaśniczymi. Wg wyliczeń wykluczonych jednostek wg projektu ustawy ma być aż 12 tys. w skali kraju w tym 68 w powiecie tureckim.

reklama

Poseł wyraził nadzieję, że rząd Mateusza Morawieckiego wycofa się z tych niekorzystnych dla obecnego stanu pomysłów. Głównie chodzi o podział jednostek OSP. -Podział, który odziera ponad 100-letni ruch obywatelski z  prawa do tradycji, do munduru. Z prawa do tego aby tam rodzili sie ci młodzi ochotnicy i przechodzili poszczególne szczeble m.in. stając się ratownikami.[...] Projektodawca jakim jest MSWiA kładzie łapy na majątek tego samodzielnego samorządnego stowarzyszenia jakim jest Ochotnicza Straż Pożarna [...] Czyli to też jest zamach na samodzielność, niezależność organizacji pozarządowej jaką jest OSP - grzmiał Poseł Tomaszewski.

Całość stanowiska Lewicy w sprawie projektu ustawy o OSP w naszej relacji wideo.

reklama

 

Podobne artykuły

Listy do redakcji: Lewica wybiła się na...

Listy do redakcji: Lewica wybiła się na polityczną...

18 maj.
Wideo: Konferencja Lewicy z udziałem Posła...

Wideo: Konferencja Lewicy z udziałem Posła Tadeusza...

13 mrz.
Listy do redakcji: Młoda Lewica z Turku...

Listy do redakcji: Młoda Lewica z Turku zachęcała do...

19 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama