wtorek 22 czerwca 2021

Pauliny, Sabiny, Tomasza

26°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

"Śmierdziało nawet w Boże Ciało". Mieszkańcy radykalizują protest przeciw firmie DeVeris.

 

Wystarczyło kilka ciepłych dni by znów powróciła sprawa nieprzyjemnych zapachów nękających mieszkańców osiedla Wyzwolenia, Uniejowskiego oraz Korytkowa. Powodem jest niezamknięta sprawa smrodu dochodzącego z firmy Deveris. Problem mimo protestów mieszkańców i wielokrotnych zgłoszeń na sesjach miasta nadal pozostaje bez szczęśliwego finał. Zdesperowani mieszkańcy mówią dość!

O sprawie smrodu dochodzącego z firmy DeVeris, której zakład produkuje mączkę kostną w Turkowskiej Strefie Inwestycyjnej pisaliśmy już wielokrotnie. Nagłaśniany medialnie problem dyskomfortu mieszkańców wschodniej części Turku oraz osiedla awaryjnego w Korytkowie i miejscowości ościennych znają chyba już wszyscy mieszkańcy powiatu. Mimo deklaracji pomocy władz miejskich, kontroli Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, nałożonych kar i stwierdzonych nieprawidłowości w procesie technologicznym firma DeVeris nadal uprzykrza życie mieszkańców. Tu warto wspomnieć o efektach kontroli WIOŚ z 2019, która wykazała m.in. że firma nie ma pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza z instalacji do suszenia rozpyłowego plamy i hemoglobiny z krwi drobiowej.

reklama

Wówczas firma została ukarana mandatem, ponadto WIOŚ wszczął postępowanie w sprawie wstrzymania użytkowania instalacji do rozpyłowego suszenia plazmy i hemoglobiny z krwi drobiowej działającej bez wymaganego, wspomnianego wyżej zezwolenia. Problem ze smrodem pozostał a produkcja nie została wstrzymana. Kolejny pomysł na instalacje kurtyn przeciw odorowych w 2019 r. także nie przynosi zamierzonego efektu. Smród wokół firmy jak był tak jest nadal.

Mieszkańcy po raz kolejny planują radykalne działania.

W 2019 roku mieszkańcy wystosowali petycję do władz miasta, starostwa powiatowego, Posła Bartosika oraz Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Poznaniu. Do chwili obecnej nie są zadowoleni z podjętych działań wspomnianych podmiotów lub też ich braku. Mieszkańcy proponowali powołanie specjalnej Komisji, mającej na celu zweryfikowanie uciążliwości wynikających z funkcjonowania firmy. W skład komisji mieli wejść adresaci petycji oraz przedstawiciele Samorządu Mieszkańców Osiedla nr 8. Komisja nigdy nie powstała.

W dniu 3 czerwca czyli w Boże Ciało na skrzynkę redakcyjną otrzymaliśmy kolejny list od zdesperowanych mieszkańców proszących o ponowne nagłośnienie problemu.

reklama

-Na Osiedlu Wyzwolenia 28 dziś od godziny 21 czuć odór nie do wytrzymania jest to smród jaja i ścieków razem zmieszanych. Śmierdziało nawet w Boże Ciało - czytamy we wstępie listu.

Mieszkańcy po raz kolejny informując o uciążliwym smrodzie, który nie pozwala normalnie funkcjonować i cieszyć się piękną czerwcową pogodą, obawiają się także, że odór negatywnie wpływa na ich zdrowie. -Odór z tej fabryki wpływa na komfort życia i nauki zdalnej, utratę przyjemności normalnego użytkowania nieruchomości, bądź normalnego prowadzenia działalności gospodarczej. Miały być filtry - Nic się nie zmienia dalej capi w pogodne dni. Turek sam w sobie jest kiepskim miastem dużo osób się wyprowadził bo jest miastem mało atrakcyjnym dla młodych teraz ten odór wypędzi z miasta nawet obecnych mieszkańców! - piszą zdesperowani mieszkańcy i deklarują bardziej radykalne frmy protestu z blokadą dojazdu do firmy DeVeris włącznie.

- Chcemy natychmiastowej hermetyzacji lub zatrzymania uciążliwej części produkcji do czasu pełnego rozwiązania problemu oraz umożliwienia i wykonania ciągłego monitoringu zanieczyszczeń na emitorach zakładu przez niezależnych ekspertów. Jeśli te postulaty nie zostaną spełnione, będziemy blokować dojazd do fabryki. - deklarują autorzy listu.

Podobne artykuły

Spotkanie przeciwko smrodowi. Chcą ustalić...

Spotkanie przeciwko smrodowi. Chcą ustalić wspólny...

z wczoraj
Mistrzostwa Turku w trambambule? Czemu nie! Na...

Mistrzostwa Turku w trambambule? Czemu nie! Na...

21 maj.
Media bez wyboru: Protest niezależnych mediów w...

Media bez wyboru: Protest niezależnych mediów w...

10 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama