Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

7°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Śmierdziało we wschodniej części Turku i już nie będzie. DeVeris ukarane!

Śmierdziało we wschodniej części Turku i już nie będzie. DeVeris ukarane! - foto: Archiwum Turek.net.pl
foto: Archiwum Turek.net.pl 

O dziwnym, nieprzyjemnym zapachu w okolicach Tureckiej Strefy Inwestycyjnej było głośno w mieście już od kilku miesięcy. Także na Turek.net.pl w dziale „Waszym zdaniem” bardzo popularnym i często komentowanym tematem był wpis pt. „Co tak brzydko pachnie w Turku”. W wyjaśnienie sprawy zaangażowali się m.in. pracownicy Urzędu Miejskiego w Turku, którzy interweniowali bezpośrednio w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Poznaniu. Jak się okazuje wszystkiemu winna jest firma DeVeris, która działała bez niezbędnych zezwoleń.

WIOŚ, po kilkukrotnych zgłoszeniach Urzędu Miasta oraz wielokrotnych zgłoszeniach mieszkańców, zajął się sprawą firmy DeVeris w Tureckiej Strefie Inwestycyjnej. Inspektor w trakcie kilkudniowej kontroli stwierdził nieprawidłowości, które być może mają wpływ na to, co czasem czuć w powietrzu we wschodniej części miasta.

reklama

W sprawie zapachów z firmy DeVeris mieszkańcy wielokrotnie zwracali się do Urzędu Miasta w Turku. Za każdym razem Urząd Miasta zgłaszał sprawę do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) jako jedynego organu, który ma obowiązek skontrolować firmę. WIOŚ od 25 kwietnia do 14 maja tego roku prowadził kontrolę w zakładzie, która wykazała szereg nieprawidłowości w procesie technologicznym. Najpoważniejszym zarzutem wydaje się być brak pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza z instalacji do suszenia rozpyłowego plamy i hemoglobiny z krwi drobiowej.

Firma została ukarana mandatem, ponadto WIOŚ wszczął postępowanie w sprawie wstrzymania użytkowania instalacji do rozpyłowego suszenia plazmy i hemoglobiny z krwi drobiowej działającej bez wymaganego, wspomnianego wyżej zezwolenia. Natomiast w zakresie nieprzyjemnych zapachów WIOŚ stwierdził, że w Polsce nie ma określonych skal wartości zapachowych w powietrzu, aby ocenić jego jakość. Co ciekawe, kiedy 2017 r. firma powstawała, wówczas Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu (RDOŚ) i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Turku (PPIS) stwierdziły, że zakład w żaden sposób nie będzie negatywnie wpływał na środowisko, to zaś wykluczało badanie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. W dalszym etapie starania się firmy o pozwolenie na budowę w Starostwie Powiatowym w Turku, Miasto już nie uczestniczyło. Teraz dowiedzieliśmy się, że działa bez wszystkich wymaganych prawem pozwoleń. Jak zapewnia Urząd Miejski w Turku sprawa będzie dalej monitorowana.

 

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Śmierdziało we wschodniej części Turku i już nie będzie. DeVeris ukarane! - foto: Archiwum Turek.net.pl

Podobne artykuły

Czy to koniec ze smrodem? DeVeris wynosi się z...

Czy to koniec ze smrodem? DeVeris wynosi się z Turku!

1 kw.
Czy radni PiS stoją po stronie firmy uciążliwej...

Czy radni PiS stoją po stronie firmy uciążliwej dla...

31 mrz.
Antosik idzie na wojnę z DeVerisem. Czy tej...

Antosik idzie na wojnę z DeVerisem. Czy tej wiosny...

29 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama