niedziela 24 października 2021

Arety, Marty, Marcina

4°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Wielki jerzyk w małym mieście. Pierwszy ptasi mural w Turku.

Wielki jerzyk w małym mieście. Pierwszy ptasi mural w Turku.
 

Rozwija niesamowite prędkości, nawet do 200 km/h. Prawie całe życie spędza w locie, nie siada na drzewach, ponieważ ma krótkie nóżki i nie potrafi chodzić. W locie śpi, je i pije, może szybować w powietrzu bez przerwy do 10 miesięcy. Młode posiadają zadziwiającą umiejętność zapadania w stan hibernacji, gdy rodzice nie mogą dotrzeć z pokarmem, ożywiają się dopiero po powrocie rodziców. To nasi sprzymierzeńcy w walce z komarami i muchami, którymi się żywią i karmią swoje młode. Dożywają 20-25 lat.

Tak przedstawia się krótka charakterystyka ptaka, który stał się bohaterem pierwszego w Turku ptasiego muralu. „Poznajcie jerzyka – super lotnika”, nie bez powodu tak właśnie zatytułowano dzieło, które powstało na bloku ulicy Spółdzielców 16.

reklama

Uroczyste odsłonięcie muralu odbyło się w poniedziałek, 11 października i zgromadziło liczne grono gości: przedstawicieli władz miasta, Spółdzielni Mieszkaniowej „Tęcza”, sponsorów, uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 z opiekunem, mieszkańców Turku, a przede wszystkim osób szczególnie wspierających projekt z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków: dyrektora Izabelę Wilczyńską-Gadi, koordynatorkę Grup Lokalnych Fatimę Hayatli, członków Turkowskiej Grupy OTOP oraz oczywiście autora muralu Wojciecha Rokosza.

Ten mural to coś więcej niż wielkoformatowe malowidło. To także część akcji edukacyjnej OTOP. - Naszym celem było zwrócenie uwagi mieszkańców na problemy, jakie ówczesny świat niesie ze sobą i jak wpływają one na otaczającą nas przyrodę. - powiedziała na wstępie Marta Ilkowska-Nowak, po czym dodała: - Remontujemy stare budynki, ocieplamy bloki, wycinamy stare krzewy, poszerzamy drogi, usuwamy drzewa na potrzeby parkingów, nowych domów, bloków, marketów, fabryk. Zabieramy coraz więcej przestrzeni, by miasto mogło się rozwijać (…) Nie jesteśmy jednak jedynymi lokatorami naszego miasta. Obok nas żyją różne zwierzęta (…) na swoje domy wybierają właśnie żywopłoty, korony i dziuple drzew, łąki kwietne, otwory w stropodachach, rynny, szczeliny, latarnie. Przez działania człowieka, ze smutkiem obserwujemy w ostatnich latach, spadek liczebności wielu gatunków ptaków, między innymi gawrona, wróbla, oknówki. Przez termomodernizacje budynków swoje miejsca lęgowe tracą też jerzyki.

Tak zrodził się pomysł na pokazanie mieszkańcom jednego z najszybszych ptaków w Europie oraz podjęcie działań edukacyjnych, zmierzających do poprawy warunków życia dla tych ptaków w naszym mieście. W przedszkolach zorganizowano Dzień Jerzyka, a na licznych budynkach w całym mieście pojawiły się budki lęgowe, w sumie prawie 70 sztuk.

reklama

Warto wiedzieć, że jeśli ekspertyza ornitologiczna potwierdzi zasiedlenie budynku przez jerzyki, wówczas po przeprowadzonej termomodernizacji, w ramach kompensacji, mamy prawny obowiązek powiesić ptakom zastępcze budki.

Każdy z nas może, a nawet powinien zwrócić szczególną uwagę na ochronę ptaków, aby zapobiec zmniejszeniu ich liczebności, a w konsekwencji wyginięciu. Zawieszajmy budki, dbajmy o łąki kwietne, stosujmy naturalne opryski w naszych ogródkach i sadach, nie wycinajmy bezmyślnie drzew i krzewów.

Zwieńczeniem działań Lokalnej Grupy OTOP stał się jerzykowy mural. Powstał na bloku ul. Spółdzielców 16 w ciągu kilkunastu dni, lecz przygotowania trwały o wiele dłużej. Uzyskanie zgody prezesa „Tęczy” oraz mieszkańców bloku na wykonanie muralu, znalezienie funduszy na pokrycie kosztów niezbędnych materiałów, no i przede wszystkim znalezienie osoby, która by się tego podjęła – to wszystko wymagało czasu. Jednak udało się. Uzyskano zgody, pozyskano sponsorów oraz środki finansowe ze zorganizowanej zbiórki pieniędzy i znaleziono artystę. Malarz, Wojciech Rokosz, między innymi swoimi 20 wspaniałymi muralami ptaków, upiększył w Krakowie Osiedle Kozłówka. W ramach działań edukacyjnych na rzecz mieszkańców Turku, wykonał muralowego jerzyka zupełnie za darmo.

Wszystkim osobom, które wsparły realizację projektu, wręczono podziękowania i upominki. Te najważniejsze podziękowania skierowano do autora muralu: - Wojtku, dziękujemy jeszcze raz za cały trud i serce, które włożyłeś w wykonanie tego dzieła. Dziś spełniło się nasze małe, ciche, ale odważne marzenie. Dziękujemy Ci za to, za wspólne chwile, wypady w teren, za to, że mogliśmy Cię poznać bliżej, nie tylko jako wspaniałego artystę, ale i cudownego, przemiłego człowieka, oddanego swojej pracy, człowieka z pasją, otwartego na innych ludzi i otaczającą przyrodę.

Podobne artykuły

Wymiana oświetlenia ulicznego na terenie Turku....

Wymiana oświetlenia ulicznego na terenie Turku....

5 sierp.
Jest wściekłość, nie będzie drogi! Przy SP4...

Jest wściekłość, nie będzie drogi! Przy SP4 auta nie...

15-09-2015
Mówiły, że są z ZUS-u i okradły 78-latka ze...

Mówiły, że są z ZUS-u i okradły 78-latka ze...

03-10-2014

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama