poniedziałek 05 grudnia 2022

Kryspiny, Norberta, Sabiny

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Jerzyk ze Spółdzielców. Turkowski mural wśród siedmiu najciekawszych w Polsce

Jerzyk ze Spółdzielców. Turkowski mural wśród siedmiu najciekawszych w Polsce
 

Jerzyk z Turku, obok sześciu innych murali, znalazł się wśród najciekawszych dzieł wielkoformatowych z terenu całej Polski. Taki ranking na swoich łamach opublikował środowy „Dziennik Gazeta Prawna”.

Artykuł dotyczył murali i ich coraz większego znaczenia, których potencjał jest wykorzystywany chociażby przez lokalne samorządy. Turkowski jerzyk powstał w 2021 roku. Jego twórcą jest krakowski artysta malarz Wojciech Rokosz, który zgodził się wykonać go pro bono na jednym z bloków należących do Spółdzielni Mieszkaniowej „Tęcza”. Pomysłodawcami muralu są członkowie Turkowskiej Grupy Lokalnej OTOP. W ich zamyśle mural ma podkreślać i przypominać nierozerwalny związek człowieka i przyrody, to, że jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. Obraz odsłonięto w październiku ubiegłego roku na szczycie bloku przy ul. Spółdzielców 16.

reklama

W tym miejscu warto wspomnieć spektakularne murale, które kilka lat temu zniknęły z elewacji bloków przy P.O.W. Namalowane przez młodych artystów monumentalne dzieła, nie spotkały się niestety ze zrozumieniem sporej części mieszkańców miasta. Ostatecznie zniknęły za warstwami styropianu przy okazji termomodernizacji bloków. Miały wrócić, ale do tej pory ich nie widać. A szkoda. Jerzyk został doceniony, może warto więc odkurzyć tamten projekt. Obok warszawskiej „Kory”, łódzkiej „Primavery” czu białostockiej „Dziewczynki z konewką”, mogłyby stać się wizytówką naszego miasta.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

2
3
4
5
6

Podobne artykuły

Harcerze-powstańcy bohaterami muralu na Szkole...

Harcerze-powstańcy bohaterami muralu na Szkole...

25 paźd.
Europejskie Dni Ptaków już w najbliższy...

Europejskie Dni Ptaków już w najbliższy weekend....

29 wrz.
Kolejny historyczny mural powstaje na budynku...

Kolejny historyczny mural powstaje na budynku Szkoły...

30 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama