Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

czwartek 06 października 2022

Artura, Fryderyki, Petry

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Seniorze, nie daj się oszukać

Seniorze, nie daj się oszukać  - fot.: KPP Turek
fot.: KPP Turek 

„Na legendę”, „na wnuczka”, „na policjanta”, „na administratora”… pomysłowość przestępców nie zna granic. W ubiegłym tygodniu aspirant Marzena Kwaśna, profilaktyk z Komendy Powiatowej Policji w Turku wspólnie z Dorotą Marciniak – dyrektorką tureckiego oddziału Santander Bank Polska, zorganizowały w Miejskim Domu Kultury w Turku cykl spotkań z seniorami.

Dyrektor banku omówiła jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej i skutecznie chronić swoje oszczędności przed cyberatakiem. Przedstawiła też niezmiernie popularne ostatnio sposoby działania oszustów, podszywających się pod pracowników banków.

reklama

-Mimo wielokrotnych apeli, wciąż zdarzają się przypadki przekazywania pieniędzy oszustom. Dlatego też ważne jest, aby seniorzy znali metody działania przestępców – mówi aspirant Kwaśna. - Podawanie się za krewnych, funkcjonariuszy Policji czy pracowników różnych instytucji oraz firm usługowych, to najczęściej stosowana przez oszustów metoda, której ofiarami padają z reguły osoby starsze lub samotnie mieszkające.

ZAPAMIĘTAJ!

Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania. Funkcjonariusze NIGDY nie poproszą Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Nie dajmy się nabrać, zachowajmy zdrowy rozsądek i pamiętajmy, że:

reklama
  • konsultanci banków nigdy nie zachęcają do pobierania żadnych aplikacji do szybkiej obsługi klienta. Jedynymi aplikacjami promowanymi przez bank są te dedykowane do obsługi posiadanych rachunków i kart bankowych;

  • konsultanci banków nigdy nie proszą o podanie poufnych danych takich jak np. numery dokumentów, numery kart bankowych, kody do zatwierdzenia transakcji internetowych;

  • konsultanci banków nigdy nie proszą o podanie swoich danych logowania do systemu bankowego;

  • do swojego konta bankowego loguj się tylko przez samodzielnie wpisany adres strony internetowej banku. Nie korzystaj z przesyłanych przez osoby trzecie linków przekierowujących na utworzone przez oszustów strony bankowe do zbierania danych logowania.


 

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

Wideo: Policyjny dron krążył nad Galewem....

Wideo: Policyjny dron krążył nad Galewem....

22 wrz.
Pomachaj kierowcy i popraw swoje...

Pomachaj kierowcy i popraw swoje bezpieczeństwo....

20 wrz.
Punkty karne zostaną z nami przez dwa lata. Od...

Punkty karne zostaną z nami przez dwa lata. Od...

19 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama