sobota 26 listopada 2022

Leona, Leonarda, Lesławy

2°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Budżet przyjęty jednogłośnie, czyli Bożonarodzeniowy cud na sesji Rady Miejskiej

Budżet przyjęty jednogłośnie, czyli Bożonarodzeniowy cud na sesji Rady Miejskiej - fot. Archiwum Turek.net.pl
fot. Archiwum Turek.net.pl 

W kontekście wspomnień z poprzedniej grudniowej sesji, można chyba mówić o prawdziwym bożonarodzeniowym cudzie. Bo jak inaczej wytłumaczyć wynik głosowania nad przyszłorocznym budżetem Turku?

Wtorkowa sesja rady miejskiej, jak podkreślał przewodniczący komisji budżetowej, Wojciech Rygiert, to najważniejsze obrady w ciągu całego roku. Uchwała budżetowa miasta Turku przewiduje dochody na przeszło 124 miliony, planowane wydatki mają zaś przekroczyć 128 milionów złotych. Deficyt budżetu ma zostać sfinansowany przychodami z emisji obligacji komunalnych oraz niewykorzystanymi środkami z bieżącego roku.

reklama

Lwią część wydatków stanowi oświata. Niemal 21 milionów to stałe koszty utrzymania turkowskich szkół, nieco ponad 14 milionów – przedszkoli. Jeśli doliczyć wszystkie inne ujęte w uchwale koszty, łącznie na oświatę budżet przewiduje 43 miliony złotych, co stanowi niemal 40 procent całej kwoty.

Na drugim miejscu uplasowała się gospodarka komunalna i ochrona środowiska z wydatkami przekraczającym kwotę 20 milionów. Z tej sumy niemal 7,5 miliona jest przeznaczone na rewitalizację Parku Miejskiego, a termin ukończenia tego zadania przypada właśnie na przyszły rok. Pomysłowy, atrakcyjny, różnorodny, kompleksowy, czy stanie się narzędziem integracji i aktywizacji mieszkańców i wizytówką Turku? Przypomnijmy, że wkład własny miasta to 15 procent całych kosztów.

Ponad połowę wydatków, przewidzianych na gospodarkę mieszkaniową, stanowi budowa dwóch wielorodzinnych budynków mieszkalnych na Osiedlu Wyzwolenia. Bloki komunalne, na które udało się pozyskać dofinansowanie z programu rządowego Polski Ład w wysokości 80 procent wartości inwestycji, mają zostać oddane w 2023 roku. .W budynkach powstaną łącznie 44 mieszkania o powierzchni od 35,98 m2 do 66,98 m2. W 2022 roku na budowę bloków zabezieczono 6 milinów złotych. Kolejne 6  zostało przewidziane na tę inwestycję na rok 2023

W dziale transport i łączność zaplanowano inwestycje na przeszło 1,5 miliona. 600 tysięcy zabezpieczono na budowę ul. Chełmońskiego i jest to zakładany, 20-procentowy wkład własny. Pozostałe 80 procent miasto planuje uzyskać z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Warto zaznaczyć, że będzie to kolejne podejście do pozyskania dotacji. Kilka tygodni temu burmistrz podjął decyzje o zwrocie, przyznanych już na ten cel, rządowych środków.

reklama

- Nasz klub będzie również głosował za przyjęciem tego budżetu z powodu inwestycji, które zaplanowaliśmy - bloków komunalnych na Osiedlu Wyzwolenia, ulice św. Barbary i Chełmońskiego, drogi na Osiedlu Wyzwolenia. Mamy swoje inwestycje, cieszymy się, nadal liczymy na współpracę. Panie burmistrzu nie budzi pan naszego zaufania, ale pochylamy się nad tym budżetem, dziękujemy pani skarbnik - mówił radny Grzegorz Wojtczak, przewodniczący Klubu Radnych PiS i Niezrzeszonych.

- To jest dobry sygnał dla mieszkańców, ze dojrzeliście do tego, że w miesicie trzeba współpracować, a nie tylko wytykać pewne rzeczy – odparował burmistrz Antosik. - Co do kwestii zaufania - z wzajemnością. My tu nie jesteśmy od tego żeby sobie ufać, ale żeby wykonywać zadanie, które powierzyli nam mieszkańcy Turku.

KWA

 

 

 

 

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

Śmieci zainspirowały ich do tworzenia!...

Śmieci zainspirowały ich do tworzenia! Ekologiczne...

23 list.
Grosz do grosza i będzie kokosza... Jak...

Grosz do grosza i będzie kokosza... Jak uratować...

18 list.
20 lat owocnej współpracy. Turek i Wiesmoor...

20 lat owocnej współpracy. Turek i Wiesmoor świętują...

14 list.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama