Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

14°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Przerwana sesja Rady Miejskiej w Turku. Jasak spod palmy spowiada się Antosikowi

Przerwana sesja Rady Miejskiej w Turku. Jasak spod palmy spowiada się Antosikowi - fot. Dariusz Jasak na FB
fot. Dariusz Jasak na FB 

Wczorajsze obrady rajców miejskich potrwały niebagatelnych sześć godzin. Ze względu na późną porę, trzeba je było przerwać do czwartku. Tak naprawdę nie wiadomo jednak czy uda się je dziś zakończyć. Radni utknęli bowiem na punktach 12 i 13 porządku obrad, dotyczących skargi i petycji na Dariusza Jasaka i nie wydaje się, żeby szybko zakończyli dyskusję.

Na samym początku obrad głos zabrał radny Karol Serafiński, który w obliczu wojny trwającej na Ukrainie, zaapelował o zawieszenie broni i rozejm na sesji. Ten pokojowy wstęp był mu potrzebny do złożenia trzech wniosków dotyczących wyłączenia z obrad zapalnych punktów. Miedzy innymi skargi na Dariusza Jasaka. Wnioski Serafińskiego zostały jednak odrzucone, a obrady toczyły się, zgodnie z porządkiem, dalej.

reklama

Co wypada katechecie?

Przewodnicząca Mariola Kadrzyńska-Siwek, kończąc swoje międzysesyjne sprawozdanie, podzieliła się bulwersującą ją sprawą listu, który otrzymała od mieszkanki Turku. Kobieta napisała go po wizytach radnych Serafińskiego i Jasaka, do których doszło w ciągu ostatniego miesiąca. Okazało się, że obaj panowie, choć każdy z osobna, a Jasak nawet z pieskiem, chcieli wyjaśnić czy pod owym adresem zamieszkuje osoba, która złożyła skargi, zarówno jako radnego, jak i wicedyrektora ZSR CKP w Kaczkach Średnich. Przedmiotami skargi były też zarząd powiatu starosta Dariusz Kałużny oraz Elżbieta Karwacka, dyrektor ZSR. Skargi złożone zostały drogą elektroniczną, lecz opatrzone adresem jednego z mieszkań na Osiedlu Młodych. – Proszę mi powiedzieć skąd mieli panowie adres tej mieszkanki – dociekała Przewodnicząca, powołując się na ochronę danych osobowych. – Administratorem każdego dokumentu, który znajduje się w urzędzie jest gmina Turek, a zastraszanie mieszkańców jest niedopuszczalne – mówił burmistrz, podzielając oburzenie Przewodniczącej.

Zarówno Serafiński jak i Jasak nie widzieli nic złego w nachodzeniu i wypytywaniu mieszkanki. Zdziwiło ich natomiast pismo przez nią wystosowane, gdyż jak obaj mówili, wizyty były bardzo miłe i przebiegające we wręcz serdecznej atmosferze. – Podpisałem dzisiaj zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa – mówił radny Marcin Derucki – i złożyłem zawiadomienie zarówno na policji jak i w prokuraturze. Takie działanie jest bowiem niedopuszczalne.

– Osoba, która napisała te skargi nie istnieje – przekonywał Jasak. – Sprawdziłem IP, z którego był wysłany mail. To domena ze Szwajcarii. Odkąd dyrektorką ZSR w Kaczkach została pani Karwacka, takie skargi są na porządku dziennym. Zawsze te same sformułowania, zawsze te same zarzuty. Ja uważam, że jesteście Państwo w zmowie – radni Ziemi Turkowskiej i Przewodniczącą, a może i pan burmistrz. Szkalujecie dobre imię moje, szkoły, starosty i starostwa. Ja tego tak nie zostawię, wynajmę prawników, którzy sprawę poprowadzą dalej. Radny Wojciech Rygiert przypomniał sprawę niepodpisanej skargi, która była przez kilka miesięcy procedowana na sesjach, potem przekazana Wojewodzie. – Nieraz zajmowałam się skargami i nigdy nie sprawdzaliśmy czy osoba, która ją napisał istnieje czy nie. Skarga jest skargą i my musimy ją rozpatrzeć – przekonywała radca prawny Anna Szczepocka.

Panie radny proszę sobie odpowiedzieć na pytanie czy to co pan wyprawia wypada katechecie i szafarzowi? – dociekała Mariola Kadrzyńska-Siwek. – To epatowanie nienawiścią, filmiki, które pan montuje i wrzuca do internetu w godzinach pracy. A potem stoi pan przy ołtarzu, jak się pan tak może zachowywać?

reklama

Mandat za siedzenie pod palmą

Skarga, której treść być może poznamy dziś, opatrzona jest zdjęciami z prywatnego profilu Jasaka w mediach społecznościowych. Jest tam i słynne zdjęcie, na którym radny, rozparty w plastikowym krzesełku, siedzi pod palmą na rondzie w Turku. To co w zamierzeniu Jasaka miało być zapewne niewinnym żartem (zdjęcie opublikował na zakończenie ferii zimowych i opatrzył komentarzem „No szkoda...ferie pod palmami kończą się. Wieje jak to na Florydzie bywa”), okazało się kolejnym argumentem dla Przewodniczącej i Burmistrza. – Czy za zakłócanie porządku w ruchu drogowym zapłacił pan mandat? – dociekali oboje. – Nie zapłaciłem, bo go nie dostałem – wyznał szczerze Jasak. – Jeśli dostanę, to oczywiście zapłacę. Przecież nieraz i burmistrz jedzie za szybko i nie zawsze kończy się to mandatem. Zdarzyło się i mi, zgrzeszyłem.

Nie zapominajmy, że oprócz dwóch wrogo nastawionych do siebie obozów radnych miejskich, są jeszcze, coraz liczniejsi, ci nieprzypisani do żadnej z sił. Wczorajsze wystąpienie radnego Macieja Aniołczyka, który złożył wniosek o nieczytanie skargi, o której nie wiadomo przecież, czy zawiera prawdziwe informacje czy też nie, został odrzucony przeważającą większością głosów. Trudno oprzeć się wrażeniu, że tak naprawdę radnym z obu najliczniejszych ugrupowań, kompletnie nie zależy na spokojnej i merytorycznej pracy. Nie bacząc na jakiekolwiek wydarzenia, żaden nie przepuści najmniejszej okazji, żeby sobie solidnie dopiec.

Anna Wiśniewska-Kocik

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot. Archiwum Turek.net.pl2
fot. Archiwum Turek.net.pl3
fot. Archiwum Turek.net.pl4
fot. Archiwum Turek.net.pl5

Podobne artykuły

Chociaż skatepark już gotowy, park przyprawia o...

Chociaż skatepark już gotowy, park przyprawia o ból...

19 wrz.
Starosta czytał Mickiewicza, uczniowie...

Starosta czytał Mickiewicza, uczniowie słuchali....

7 wrz.
Kiedy ranne wstały zorze, burmistrz Antosik...

Kiedy ranne wstały zorze, burmistrz Antosik dostał...

24 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama