sobota 01 października 2022

Heloizy, Igora, Remigiusza

15°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

82. rocznica zbrodni katyńskiej. Przedstawiciele władz samorządowych oddali hołd pomordowanym

82. rocznica zbrodni katyńskiej. Przedstawiciele władz samorządowych oddali hołd pomordowanym - fot.: Starostwo Powiatowe w Turku
fot.: Starostwo Powiatowe w Turku 

82. rocznica zbrodni katyńskiej, którą obchodzimy w 2022 roku, to okazja aby oddać cześć bestialsko pomordowanym przez władze radzieckie w 1940 roku, ponad 21 tys. Polaków.

W obchodach rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Turku, wzięli udział starosta Dariusz Kałużny, wójt gminy Turek, Karol Mikołajczyk, burmistrz Dobrej, Tadeusz Gebler oraz Anna Wronowska, Prezes Związku Sybiraków Koła Terenowego w Turku.

reklama

Po uroczystej mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Sera Pana Jezusa w Turku, sprawowanej w intencji pomordowanych, przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty i znicze pod tablicami upamiętniającymi tamte bolesne wydarzenia.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia. Tego dnia w 1943 r., nazistowskie Niemcy opublikowały informację o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił święto poprzez aklamację 14 listopada 2007 r. Jego przesłaniem jest oddanie czci ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

Zbrodnia katyńska uznawana dziś za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości, przez lata była trzymana w tajemnicy przez władze radzieckie. Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy – ofiary pochowano w masowych grobach m.in. w Katyniu i Miednoje. Dopiero w 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie potwierdził prawdziwość oskarżeń o popełnienie zbrodni.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot.: Starostwo Powiatowe w Turku2
fot.: Starostwo Powiatowe w Turku3
fot.: Starostwo Powiatowe w Turku4

Podobne artykuły

Urodziny i plener malarski. ŚDS w Żeronicach ma...

Urodziny i plener malarski. ŚDS w Żeronicach ma 15 lat

10 wrz.
Zakochani w Passacie 35i. Miłośnicy samochodów...

Zakochani w Passacie 35i. Miłośnicy samochodów z...

9 wrz.
W podziękowaniu za ciężką pracę. Dożynki...

W podziękowaniu za ciężką pracę. Dożynki...

15 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama