niedziela 26 czerwca 2022

Jana, Pauliny, Rudolfiny

29°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Kapelmistrz Eugeniusz Grzelak odszedł na wieczną służbę

Kapelmistrz Eugeniusz Grzelak odszedł na wieczną służbę - fot. Archiwum Turek.net.pl
fot. Archiwum Turek.net.pl 

Jeszcze w marcu otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla województwa wielkopolskiego”, przyznaną przez Marszałka. W poniedziałek, 23 maja, odszedł na wieczną służbę śp dh Eugeniusz Grzelak, kapelmistrz orkiestry dętej OSP Turek oraz wieloletni członek tej organizacji.

Eugeniusz Grzelak całe swoje życie związał z muzyką i strażą pożarną. Od 1968 r. był nauczycielem muzyki w Szkole Podstawowej nr 1 w Turku. W latach 70. współtworzył szkołę muzyczną w Turku, w której do 1998 roku, pełnił funkcję dyrektora. Jednocześnie, od 1968 roku pełnił funkcję kapelmistrza orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Turku. To właśnie pod jego batutą orkiestra dęta uświetniała wszystkie uroczystości patriotyczno-religijne na terenie miasta.

reklama

Wraz z orkiestrą OSP, Eugeniusz Grzelak zdobył wiele nagród i wyróżnień podczas przeglądów, zarówno na szczeblu powiatowym, jak i wojewódzkim. Wśród nich warto wymienić kilka: Złotą Odznakę „Chórów i Orkiestr”, Złoty Znak „Związku Nauczycielstwa Polskiego”, Zasłużony dla Kultury Polskiej, Brązowy, Srebrny i Złoty Medal „Za zasługi dla pożarnictwa”, Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Miasta Turku” czy „Zasłużony dla Powiatu Tureckiego”.

W marcu, na wniosek zarządu OSP Turek, po zasięgnięciu opinii kapituły, Marszałek Województwa Wielkopolskiego przyznał Eugeniuszowi Grzelakowi odznaczenie „Zasłużony dla województwa wielkopolskiego”. W imieniu ojca wyróżnienie odebrał wtedy syn Eugeniusza, Jarosław.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Kapelmistrz Eugeniusz Grzelak odszedł na wieczną służbę - fot. Archiwum Turek.net.pl

Podobne artykuły

Będzie muzycznie i strażacko. Ostatni weekend...

Będzie muzycznie i strażacko. Ostatni weekend...

24 czerw.
OSP Turek kontra ZOSP Mleczarnia. Pierwsze...

OSP Turek kontra ZOSP Mleczarnia. Pierwsze zawody...

18 czerw.
Wywołali niejeden uśmiech. Dzień Dziecka w...

Wywołali niejeden uśmiech. Dzień Dziecka w strażnicy...

2 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama