wtorek 18 czerwca 2024

Elżbiety, Marka, Pauli

reklama

Dzieci mają swoje prawa! Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w SOSW w Turku

Dzieci mają swoje prawa! Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w SOSW w Turku  - fot.: SOSW w Turku
fot.: SOSW w Turku 

Prawo do życia, do tożsamości, rozwoju, wychowania w rodzinie, do wyrażania własnych poglądów oraz do informacji – to tylko niektóre z praw dziecka, zawartych w podpisanej 20 listopada 1989 roku Konwencji. Na pamiątkę jej przyjęcia, właśnie 20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tegoroczne świętowanie włączył się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Turku.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chroni on dzieci, ale i wspiera je w prawidłowym rozwoju. Znajomość tego dokumentu umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami, a także daje im możliwość podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego.

reklama

W tym roku celebracji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka towarzyszy szczególny przekaz, zwracający uwagę na kwestie różnorodności i tolerancji. Kwestie te są niezwykle aktualne w Polsce, gdzie obywatele oraz społeczności szkolne i przedszkolne ciepło przyjęły i okazały wsparcie uchodźcom uciekającym w tym roku przed wojną w Ukrainie.

Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF jest przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka – niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności. Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i żadne dziecko nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania. Podnoszenie świadomości w tym względzie, zarówno pośród dzieci jak i dorosłych, stanowi klucz do tworzenia przyjaznych warunków do życia i rozwoju dla wszystkich dzieci.

Do tegorocznej akcji, organizowanej przez UNICEF, przystąpił także Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Turku. Koordynatorki projektu: Elwira Bukowiecka i Beata Biała, w oparciu o materiały z UNICEF, zorganizowały zajęcia edukacyjne, na których przekazały podstawowe informacje o prawach dziecka, z podkreśleniem tych dotyczących równości i przeciwdziałania dyskryminacji. Wychowankowie ośrodka obejrzeli film pt. „Dzieci mają głos” i otrzymali zeszyty ćwiczeń do animacji, które mogli realizować z wychowawcami bądź rodzicami.

Niezwykły dzień zakończył „niebieski marsz” ulicami Turku. Ubrani na niebiesko, z balonami w rękach wychowankowie Ośrodka i ich opiekunowie, jednoczyli się z dziećmi na całym świecie, okazując przeciwdziałanie dyskryminacji i podkreślając, że wszystkie dzieci są równe wobec prawa i żadne z nich nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania.

reklama

Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
fot.: SOSW w Turku2
fot.: SOSW w Turku3
Podobne artykuły
I Międzyośrodkowy Konkurs...

I Międzyośrodkowy Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy "Zadania z fabryki...

31 maj.
Magiczna Chatka TO NIE TYLKO SALA ZABAW, TO...

Magiczna Chatka TO NIE TYLKO SALA ZABAW, TO MIEJSCE KREATYWNEGO ROZWOJU!

13 maj.
Dopisała pogoda, dopisała frekwencja. Dzieci,...

Dopisała pogoda, dopisała frekwencja. Dzieci, młodzież i rodzice na...

1 maj.
Powiat turecki sportem stoi czyli 24. Gala...

Powiat turecki sportem stoi czyli 24. Gala podsumowująca...

19 st.
Wideo: Podarujmy dzieciom święta! Rusza...

Wideo: Podarujmy dzieciom święta! Rusza coroczna zbiórka Miejskiego...

08-11-2023
Sport, Determinacja i Wspólnota. Regionalny...

Sport, Determinacja i Wspólnota. Regionalny Turniej Tenisa Stołowego...

19-10-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama