Plebiscyt Turek.net.pl. Zagłosuj na Wydarzenie i Wtopę 2022 roku!

sobota 28 stycznia 2023

Agnieszki, Kariny, Lesława

0°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Dzieci mają swoje prawa! Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w SOSW w Turku

Dzieci mają swoje prawa! Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w SOSW w Turku  - fot.: SOSW w Turku
fot.: SOSW w Turku 

Prawo do życia, do tożsamości, rozwoju, wychowania w rodzinie, do wyrażania własnych poglądów oraz do informacji – to tylko niektóre z praw dziecka, zawartych w podpisanej 20 listopada 1989 roku Konwencji. Na pamiątkę jej przyjęcia, właśnie 20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tegoroczne świętowanie włączył się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Turku.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chroni on dzieci, ale i wspiera je w prawidłowym rozwoju. Znajomość tego dokumentu umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami, a także daje im możliwość podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego.

reklama

W tym roku celebracji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka towarzyszy szczególny przekaz, zwracający uwagę na kwestie różnorodności i tolerancji. Kwestie te są niezwykle aktualne w Polsce, gdzie obywatele oraz społeczności szkolne i przedszkolne ciepło przyjęły i okazały wsparcie uchodźcom uciekającym w tym roku przed wojną w Ukrainie.

Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF jest przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka – niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności. Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i żadne dziecko nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania. Podnoszenie świadomości w tym względzie, zarówno pośród dzieci jak i dorosłych, stanowi klucz do tworzenia przyjaznych warunków do życia i rozwoju dla wszystkich dzieci.

Do tegorocznej akcji, organizowanej przez UNICEF, przystąpił także Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Turku. Koordynatorki projektu: Elwira Bukowiecka i Beata Biała, w oparciu o materiały z UNICEF, zorganizowały zajęcia edukacyjne, na których przekazały podstawowe informacje o prawach dziecka, z podkreśleniem tych dotyczących równości i przeciwdziałania dyskryminacji. Wychowankowie ośrodka obejrzeli film pt. „Dzieci mają głos” i otrzymali zeszyty ćwiczeń do animacji, które mogli realizować z wychowawcami bądź rodzicami.

Niezwykły dzień zakończył „niebieski marsz” ulicami Turku. Ubrani na niebiesko, z balonami w rękach wychowankowie Ośrodka i ich opiekunowie, jednoczyli się z dziećmi na całym świecie, okazując przeciwdziałanie dyskryminacji i podkreślając, że wszystkie dzieci są równe wobec prawa i żadne z nich nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania.

reklama

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot.: SOSW w Turku2
fot.: SOSW w Turku3

Podobne artykuły

EKO szklarnia, krosno i hafciarka. Nowe...

EKO szklarnia, krosno i hafciarka. Nowe wyposażenie...

19 st.
Betlejemskie Światło Pokoju, opłatek i...

Betlejemskie Światło Pokoju, opłatek i życzenia....

21-12-2022
Wychowankowie SOSW w Turku na grudniowej...

Wychowankowie SOSW w Turku na grudniowej wycieczce...

20-12-2022

Polecamy...

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama