Plebiscyt Turek.net.pl. Zagłosuj na Wydarzenie i Wtopę 2022 roku!

sobota 28 stycznia 2023

Agnieszki, Kariny, Lesława

0°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Wideo: Trzy historie o mieście spod ziemi. Nowa książka Makarego Górzyńskiego o Turku

Wideo: Trzy historie o mieście spod ziemi. Nowa książka Makarego Górzyńskiego o Turku
 

Makarego Górzyńskiego przedstawiać nie trzeba. Związany z Turkiem od wielu lat, historyk architektury i popularyzator wiedzy o zabytkach, jest autorem m.in. trzytomowego cyklu książkowego „Zabytki miasta Turku i powiatu tureckiego” (2009, 2014). Ta obszerna pozycja jak widać nie wyczerpała tematu, bo właśnie ukazała się kolejna książka Górzyńskiego poświęcona w całości historii i architekturze naszego miasta w XX wieku.

„Trzy historie o mieście spod ziemi” – to świetnie ilustrowana i atrakcyjnie wydana książka Makarego Górzyńskiego, odsłaniająca mnóstwo nieznanych dotąd faktów z trudnych dziejów miasta. Autor wciela się w niej w rolę historyka politycznych dziejów przestrzeni małego polskiego miasteczka w okresie międzywojennym, okupacji hitlerowskiej i pierwszych piętnastu lat po II wojnie światowej. Analizując architekturę i urbanistykę w rękach polityków i ideologów, Górzyński oferuje nowe interpretacje dziejów polskich miast w I połowie XX wieku, kiedy dominującym narzędziem ich kształtowania stawały się centralne plany gospodarcze i urbanistyczne – i obsesje planistów, a także zbrodnicze ideologie. Turek staje się tu laboratorium polskiej nowoczesności i jest punktem odniesienia dla wielu innych, nienapisanych jeszcze historii polskich miast i miasteczek w erze totalitaryzmów i wojen. Książka stanowi zaproszenie do refleksji nad własnymi dziejami rodzinnymi i naszą miejską przyszłością.

reklama

Książkę, której wydanie wsparł Urząd Miasta Turek, można już w tym tygodniu kupić w punkcie informacji turystycznej Muzeum.

A tu Makary Górzyński opowiada o swojej najnowszej publikacji:

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Wideo: Trzy historie o mieście spod ziemi. Nowa książka Makarego Górzyńskiego o Turku

Podobne artykuły

Warsztaty garncarskie i profilaktyczna...

Warsztaty garncarskie i profilaktyczna pogadanka....

04-08-2022
Jedyna taka noc! Kosmiczna przygoda z gwiazdami...

Jedyna taka noc! Kosmiczna przygoda z gwiazdami w...

16-05-2022
Kawęczyn. Uroczysta promocja książki o historii...

Kawęczyn. Uroczysta promocja książki o historii...

25-03-2022

Polecamy...

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama