poniedziałek 22 kwietnia 2024

Łukasza, Kai, Nastazji

reklama

PGKIM: Mamy środki na geotermię w Turku! Umowa na dofinansowanie podpisana

PGKIM: Mamy środki na geotermię w Turku! Umowa na dofinansowanie podpisana - Umowa na dofinansowanie geotermi w Turku podpisana / fot. PGKiM Turek
Umowa na dofinansowanie geotermi w Turku podpisana / fot. PGKiM Turek 

W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dzisiaj, tj. 25 marca 2024 r. podpisaliśmy umowę na dofinansowanie do wykonania drugiego odwiertu eksploatacyjnego oraz budowy ciepłowni geotermalnej. Łączne wsparcie z Funduszu wynosi ponad 73,5 mln zł.

Przypomnijmy, jak z tą geotermią było. Starosta Dariusz Kałużny najpierw nie wydał nam pozwolenia na budowę ciepłowni. Po wytknięciu mu przez Wojewodę Wielkopolskiego szeregu błędów i złamania prawa, starosta musiał ponownie rozpatrzyć nasz wniosek. Wymagając od nas dokumentów, które na tamtym etapie nie były potrzebne, sprawę wydłużał, aż w końcu po blisko roku musiał wydać nam pozwolenie na budowę.

reklama

Zwiększone koszty budowy ciepłowni geotermalnej

Przez ten rok koszty inwestycji wzrosły o ok. 30 mln zł, straciliśmy dofinansowanie z Funduszy Norweskich. Byliśmy jednak bardzo zdeterminowani, aby pozyskać dofinansowanie, w dodatku z powodu opóźnienia i wzrostu kosztów, wyższego niż mogliśmy mieć wcześniej. Przeprowadziliśmy przetargi, ale wciąż nie mieliśmy pieniędzy na geotermię.

Wraz z burmistrzem Romualdem Antosikiem bezustannie zabiegaliśmy o większe środki i udało się. Naprawiamy to, co zatrzymał starosta Kałużny.

Dzisiaj w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisaliśmy umowy na dofinansowanie i na pożyczkę. Dokumenty podpisali: Robert Gajda, Zastępca Prezesa NFOŚiGW oraz Mirosław Wypiór, Prezes PGKiM Sp. z o.o. w Turku.

Koszty drugiego odwiertu i budowy geotermii

Wykonanie drugiego odwiertu Turek GT-2 o głębokości ok. 2200 m, budowa ciepłowni geotermalnej i połączenie obu odwiertów (eksploatacyjnego i zatłaczającego) będzie kosztować 90.536.997 zł. Z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dostaniemy 73.577.315 zł, w tym aż 36.995.308,00 zł dofinansowania i 36.582.007,00 zł pożyczki. My zabezpieczymy pozostałą kwotę czyli podatek VAT.

reklama

W kolejnym etapie podpisane zostaną umowy z wykonawcami prac.

Zarząd PGKiM Sp. z o.o. w Turku

źródło: materiał prasowy nadesłany

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
PGKIM: Mamy środki na geotermię w Turku! Umowa na dofinansowanie podpisana - Umowa na dofinansowanie geotermi w Turku podpisana / fot. PGKiM Turek
Podobne artykuły
Wkrótce rusza wiercenie otworu geotermalnego

Wkrótce rusza wiercenie otworu geotermalnego

18 kw.
Władysławów pierwszą gminą z takim...

Władysławów pierwszą gminą z takim obiektem! Street workout już...

12 kw.
Historyczna data w dziejach Turku! Umowa na...

Historyczna data w dziejach Turku! Umowa na budowę geotermii podpisana!

5 kw.
PGKiM: Wyborcza aktywność ekologów

PGKiM: Wyborcza aktywność ekologów

4 kw.
Opinia Tureckiego Klubu Ekologicznego na temat...

Opinia Tureckiego Klubu Ekologicznego na temat realizacji inwestycji...

4 kw.
PGKiM: Zamiast przeprosić turkowian, starosta...

PGKiM: Zamiast przeprosić turkowian, starosta Kałużny nadal ich...

28 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama