czwartek 29 lipca 2021

Marty, Konstantego, Olafa

15°C rozproszone chmury Pogoda 7 dni »
reklama

Marczewski pytał o miłosierdzie

Marczewski pytał o miłosierdzie
 

Podczas ostatniej Sesji Rady Miejskiej Turku o kwestię troski o turkowskich bezdomnych postanowił burmistrza Czaplę oraz kolegów radnych zapytać Marian Mirosław Marczewski. Stało się to początkiem dyskusji na temat form wsparcia oraz tego, czy aby taki styl życia to nie konieczność a wybór.

Radny Marczewski dał do zrozumienia zebranym w sali im. Solidarności samorządowcom, iż być może miasto zbyt małą uwagę w czasie mijającej już zimy poświęciła bezdomnym. Teza ta nie mogła obyć się bez stosownego komentarza. Tego udzieliła, obecna na sali obrad, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Turku. – Na terenie miasta status osób bezdomnych mają w tej chwili - to jest na koniec roku 2011 -  32 osoby, z tym, że statut nie znaczy jeszcze, że jest się osobą bezdomną. De facto w tej chwili nie mamy zapewnionego miejsca noclegowego ani żadnego innego dla sześciu osób. To sześć osób - w tym jedna kobieta - które nie wyraża zgody na żadne umieszczenie w żadnej placówce – mówiła Elżbieta Frasunkiewicz. – Nie są to osoby psychicznie chore, nie są to osoby nie zdające sobie sprawy z sytuacji w jakiej się znajdują. One nie wyrażają zgody na jakąkolwiek formę pomocy, polegającą na zapewnieniu im schroniska.

reklama

Radni dowiedzieli się, iż tego typu postaci są regularnie spotykane na tzw. melinach. Osoby te – jak informowała dyr. MOPS – mają zapewnione min. "posiłkowe" czyli zasiłek, wypłacany w ramach programu pomocy państwa  w zakresie dożywiania. – Części tych osób dajemy środki finansowe, części zamieniamy je na bony. Nadużywający alkoholu nie otrzymują od nas pieniędzy, a bony żywnościowe, które powinni realizować w sklepie – objaśniała dyr. Frasunkiewicz.

Aktualnie MOPS dysponuje siedmioma tzw. lokalami chronionymi. Są to mieszkania komunalne, a przebywa w nich obecnie 10 osób. – Opłacamy dla nich czynsz. Płacimy za  wszystkie media... w zasadzie, po za jedną osobą która ma rentę. Pozostałym osobom opłacamy media plus musimy w mieszkaniach chronionych zapewnić opał – mówiła dyr. Frasunkiewicz. Przykładowo kolejnych 3 turkowskich bezdomny umieszczonych zostało w schronisku PCK w Kaliszu, a jedna kobieta przebywa na dworcu w Krakowie, jednocześnie nie wyrażając zgody na powrót do Turku.

Przedstawiony samorządowcom szereg działań nie usatysfakcjonował Mariana Mirosława Marczewskiego, który podkreślał, że Polska pod względem liczby zamarznięć stoi na niechlubnym 3 miejscu w Europie. – Jakbyśmy popatrzyli na te sprawozdania i odpowiedzi na interpelacje, to od kilku lat właściwie się to wszystko powtarza i nic więcej w zakresie opieki nad tymi ludźmi zimą my nie zrobiliśmy... nie udało się nam zrobić  – mówił polityk SLD, przypominając iż fiskiem zakończył się pomysł utworzenia w Turku specjalnej stołówki.

reklama

Mirosław Marian Marczewski głośno wyrażał swoje wątpliwości co do pożytkowania bonów. Te wszakże można - mając ich kilka - odsprzedać po kosztach, by mając już pieniądze kupić chociażby denaturat. – Uważam, że wszyscy jak tutaj siedzimy, nie dopełniliśmy takiego obowiązku, żeby tym ludziom zabezpieczyć codzienny ciepły posiłek – mówił do pozostałych samorządowców polityk.

Do pojęcia "miłosierdzia gminy miejskiej Turek" odniósł sie także burmistrz. – Musimy jeszcze mowić o innej rzeczy - z resztą Pani dyrektor też o tym wspomniała - czyli o odpowiedzialności człowieka za własne życie. (...) Mamy dużo osób, które rzeczywiscie chcą mieć taki sposób na życie, chcą pić, chcą być bezdomni – kwestię tego, że nie zawsze można kogoś ratować na siłę podniósł Zdzisław Czapla i trudno odmówić racji temu spostrzeżeniu.

AW

Podobne artykuły

Oddaj krew ze strażakami już w tę niedzielę....

Oddaj krew ze strażakami już w tę niedzielę. Klub...

7 maj.
Oddaj krew w Domu Strażaka już 28 lutego. Klub...

Oddaj krew w Domu Strażaka już 28 lutego. Klub HDK...

26 lt.
Oddaj krew w Domu Strażaka już 6 grudnia. Klub...

Oddaj krew w Domu Strażaka już 6 grudnia. Klub HDK...

02-12-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama