środa 28 luty 2024

Ludomira, Makarego, Wiliany

reklama

Najlepsze pomarańcze w mieście! Najstarszy warzywniak w Turku prowadzą ludzie z pasją!

Najlepsze pomarańcze w mieście! Najstarszy warzywniak w Turku prowadzą ludzie z pasją! - fot.: fb Dziadkowie Biznesu
fot.: fb Dziadkowie Biznesu 

„Pokażmy jakie zasięgi ma internet i pomóżmy biznesom seniorów!” – to motto przyświeca twórcom strony organizacji społecznej Dziadkowie Biznesu. We wtorek wieczorem bohaterami kolejnego facebookowego wpisu inicjatywy zostali właściciele warzywniaka z Turku!

Siódma rano, grudzień. Na dworze jeszcze ciemno, ale w środku pięknie pachnie jabłuszkami i kiszoną kapustą. Niewielkie pomieszczenie, wyładowane skrzynkami pełnymi pięknych warzyw i owoców rozjaśnia uśmiech pana Henryka. I tak od dziesięcioleci.

reklama

82-letni pan Henryk i jego 79-letnia małżonka, pani Danuta, prowadzą najstarszy, wciąż działający warzywniak w Turku. Sklepik mieści się przy ul. Browarnej i jak się okazuje niejeden turkowianin z niego marchew i pomarańcze jadł.

„Kto raz spróbował jabłek czy gruszek na mandarynkach kończąc, nie wspominając pomidorów czy ogórków... już nie kupuje innych…”, „Mój ulubiony warzywniaczek, cudowni ludzie, najlepsze pomarańcze w mieście. Polecam serdecznie, bo chodziłam tam jako mała dziewczynka z mamą, a teraz sama jako mama i gospodyni domowa” – to tylko niektóre z komentarzy mieszkańców Turku.

Ale prowadzenie warzywniaka to nie tylko stanie za ladą. W takim interesie najważniejszy jest dobry, sprawdzony i świeży towar. Dlatego, mimo sędziwego wieku, właściciele cztery razy w tygodniu jeżdżą po niego na giełdę do Kalisza. W taki dzień, a właściwie noc, wstać trzeba już o 1, po to żeby pokonać 40 km, kupić towar i wrócić na otwarcie sklepiku. A potem z uśmiechem sprzedawać go aż do godz. 17:00!

Sytuacja w handlu jest różna. Na co dzień większość osób wybiera zakupy w dużych marketach. Chyba, ze komuś brakuje natki albo marchewki do rosołu, kilku jabłek do szarlotki. Zawsze bliżej wyskoczyć po to do sklepiku nieopodal bloku. Większy ruch jest też przed świętami, bo każdy chce kupić pomarańcze, mandarynki czy pomidory naprawdę dobrej jakości.

reklama

W komentarzach pod wpisem na stronie Dziadków Biznesu, do której zgłosił ich własny wnuk, powoli kiełkuje inicjatywa społeczna – ktoś zaproponował zrzutkę na szyld, żeby sklepik był bardziej widoczny. Może rzeczywiście się uda. Ale każdy z nas robiąc codzienne zakupy może wesprzeć właścicieli najstarszego turkowskiego warzywniaczka. I to już od dziś!

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

reklama
Dodatkowe zdjęcia do artykułu
fot.: fb Dziadkowie Biznesu2
fot.: fb Dziadkowie Biznesu3
fot.: fb Dziadkowie Biznesu4
Podobne artykuły
Pośpiewali i poucztowali! 13.Karnawałowa...

Pośpiewali i poucztowali! 13.Karnawałowa Biesiada Seniorów w Dobrej

7 lt.
Mazurek i Król. Spełnieni w swoich pasjach...

Mazurek i Król. Spełnieni w swoich pasjach społecznicy z gminy Kawęczyn

5 lt.
Opiekujesz się starszą osobą? Zgłoś chęć...

Opiekujesz się starszą osobą? Zgłoś chęć udziału w programie...

24 st.
Prewencja dla babci i dziadka. Seniorzy na...

Prewencja dla babci i dziadka. Seniorzy na spotkaniu z policją

17 st.
Kronikarz i poeta z Wyszyny. Andrzej Burszewski...

Kronikarz i poeta z Wyszyny. Andrzej Burszewski tworzy i dokumentuje...

24-12-2023
Brudzewski Przegląd Senioralnych Talentów,...

Brudzewski Przegląd Senioralnych Talentów, czyli podsumowanie projektu...

16-12-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama
reklama