poniedziałek 05 grudnia 2022

Kryspiny, Norberta, Sabiny

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Pikietowali w obronie sądu

Pikietowali w obronie sądu
 

Około 40-osobowa grupa mieszkańców Turku i powiatu tureckiego manifestowała we wtorek, 28 lutego w Warszawie przeciwko planom przekształceń sądów rejonowych w wydziały zamiejscowe, a zatem likwidacji Sądu Rejonowego w Turku.

Przed Ministerstwem Sprawiedliwości w Warszawie odbyła się półtoragodzinna pikieta około tysiąca osób - pracowników sądów, samorządowców i mieszkańców z 43 powiatów zagrożonych likwidacją sądów. Z Turku na manifestację wyjechała około 40-osobowa grupa mieszkańców miasta i powiatu, wraz z Mirosławem Mękarskim – zastępcą burmistrza miasta oraz Elżbietą Burszewską – wiceprezesem Sądu Rejonowego w Turku. Manifestanci przywieźli ze sobą transparenty głoszące sprzeciw wobec planów ministerstwa.

reklama

- Jarosław, sądy zostaw! – skandowali uczestnicy pikiety przed gmachem resortu sprawiedliwości. Wszystko dlatego, że Ministerstwo Sprawiedliwości pod kierownictwem Ministra Jarosława Gowina zamierza zreorganizować sądownictwo poprzez łączenie mniejszych sądów rejonowych i pozostawianiu siedziby w jednej miejscowości, a wydziału zamiejscowego w drugiej. Ta reorganizacja dotyczyć ma aż 116 z ponad 300 sądów rejonowych w Polsce. Ministerstwo swoje zamiary uzasadnia potrzebą usprawnienia działalności sądów oraz oszczędnościami. Przeciwko tym planom wypowiadają się Krajowa Rada Sądownictwa oraz Stowarzyszenie Sędziów Iustitia. Także Rada Miejska w Turku przyjęła stanowisko będące sprzeciwem wobec planów likwidacji Sądu Rejonowego w Turku. Mieszkańcy miasta i powiatu podpisywali petycję przeciwko likwidacji Turkowskiego sądu. Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że przeprowadzenie restrukturyzacji w formie zaproponowanej przez ministerstwo ograniczy dostęp obywateli do wymiaru sprawiedliwości, a likwidacja sądów rejonowych to już krok do kolejnych likwidacji, np. prokuratur, komend policji i innych instytucji rządowych na szczeblu powiatu.

Protestujący domagali się, aby ministerstwo wstrzymało decyzje w tej sprawie do czasu oceny przez Trybunał Konstytucyjny, czy reforma dotycząca reorganizacji sądów jest konstytucyjna. W dniu pikiety wokół siedziby Ministerstwa Sprawiedliwości górowały transparenty z różnych miejscowości w Polsce, a wśród nich transparenty z Turku. Nie brakowało także okrzyków i gorzkich słów pod adresem ministra.

Źródło: miastoturek.pl / AM

2
3

Podobne artykuły

Kolejny minister pochodzący z Turku. Waldemar...

Kolejny minister pochodzący z Turku. Waldemar Buda...

9 kw.
Listy do redakcji: Stanowisko RM Turek w...

Listy do redakcji: Stanowisko RM Turek w sprawie...

03-01-2020
Oto wyniki egzaminów gimnazjalnych. Turek i...

Oto wyniki egzaminów gimnazjalnych. Turek i Dobra...

20-06-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama