piątek 24 września 2021

Dory, Gerarda, Maryny

12°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

W hołdzie "żołnierzom wyklętym"

W hołdzie
 

W Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” burmistrz Zdzisław Czapla wraz z Mirosławem Wypiórem, prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Turku zapalili znicze w miejscach upamiętniających tych, którzy walczyli z reżimem komunistycznym po drugiej wojnie światowej.

W tym roku dzień 1 marca po raz drugi obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto ustanowione zostało w 2011 roku „W hołdzie żołnierzom wyklętym, bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu” – mówi początek preambuły ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

reklama

Burmistrz Czapla i prezes Wypiór na turkowskim cmentarzu komunalnym upamiętnili zamordowanych przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa żołnierzy z partyzanckiego oddziału walczącego po drugiej wojnie światowej o niepodległą Polskę pod dowództwem Eugeniusza Kokolskiego PS. „Groźny”: Antoniego Antczaka, Romana Królaka, Stanisława Łasochę, Jana Nowaka, Józefa Olszewskiego i Henryka Ostojskiego. Z kolei na Placu Wojska Polskiego zapalili znicze pod tablicą na budynku, w którym w latach 1945-1956 mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego (dzisiejsza Galeria Staromiejska), gdzie funkcjonariusze UB katowali i mordowali rodaków broniących ojczyzny prze komunizmem.

Źródło: miastoturek.pl

Podobne artykuły

Tuliszków: 3 Maja zamiast 1? Ksiądz zamiast...

Tuliszków: 3 Maja zamiast 1? Ksiądz zamiast Buczka?...

30-06-2016
Masz ładną choinkę? Pochwal się nią!

Masz ładną choinkę? Pochwal się nią!

04-01-2016
Wasza świąteczna galeria. Piękne pisanki i...

Wasza świąteczna galeria. Piękne pisanki i kurczaki

01-04-2015

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama