Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

14°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Wykład nt. literatury podziemnej przyciągnął tłumy

Wykład nt. literatury podziemnej przyciągnął tłumy - Foto: ma
Foto: ma 

Dzisiaj w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku odbył się wykład prof. Andrzeja Piaseckiego na temat „Jak powstała, jaką rolę odegrała w czasach PRL literatura drugiego obiegu”, który przyciągnął tłumy słuchaczy.

Wśród zgromadzonych znaleźli się zarówno członkowie Komitetu Obywatelskiego, świadkowie wydarzeń z roku '89, jak i młodsze pokolenie – uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Turku. Zaproszony gość pokazał oryginalne ulotki i prasę podziemną, a także omówił szczególną rolę słowa jako oręża w walce z komunistycznymi władzami.

reklama

Drukowanie i rozpowszechnianie ulotek było pracochłonnym zajęciem, które wiązało się z dużym ryzykiem – prof. Piasecki wspomniał wielu swoich znajomych z turkowskiego Komitetu, którzy głoszenie prawdy o systemie przypłacili zdrowiem, spotykając się z licznymi represjami.

Wykład przyciągnął wielu słuchaczy, którzy sami tworzyli historię walki z komunizmem, byli świadkami i uczestnikami wydarzeń z pamiętnych lat '80 i '90, a swoją wiedzę i wspomnienia chcieli przekazać młodemu pokoleniu, które świadome jest, ile zyskało dzięki wywalczonym przemianom.

ma

Foto: ma2
Foto: ma3
Foto: ma4
Foto: ma5

Podobne artykuły

Czas na książkę:

Czas na książkę: "Przez czas i przestrzeń" - warty...

01-08-2019
Czas na książkę:

Czas na książkę: "Duma i uprzedzenie" - klasyk...

24-07-2019
Turek: Pisarz, książka i biblioteka wobec...

Turek: Pisarz, książka i biblioteka wobec zagrożeń...

14-09-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama