niedziela 26 września 2021

Cypriana, Justyny, Łucji

21°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Tuliszków: 3 Maja zamiast 1? Ksiądz zamiast Buczka? Nie chcą komunistycznych nazw ulic

Tuliszków: 3 Maja zamiast 1? Ksiądz zamiast Buczka? Nie chcą komunistycznych nazw ulic
 

Czy już niebawem wielu mieszkańców Tuliszkowa będzie żyło i prowadziło swoje firmy pod zupełnie innym adresem? Jest to bardzo możliwe. Istnieje bowiem pomysł zmiany nazw ulic, kojarzących się z komunizmem i PRL-em. Które nazwy są już „passe”?

O inicjatywie mówił w dniu 29 czerwca, podczas kolejnej sesji Rady Miejskiej w Tuliszkowie, jej przewodniczący Tomasz Maćkowski. Oto bowiem do Urzędu Miasta i Gminy wpłynął wniosek o zmianę nazw ulic, które można uznać za propagujące komunizm w Tuliszkowie. Autorami wniosku są członkowie Koła Miłośników Historii Tuliszkowa, którzy powołują się na Ustawę z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Wnioskodawcy proponują, by dokonać następujących zmian:
ul. 1 Maja na ul 3 Maja
ul. Mariana Buczka na ul. ks. Maksymiliana Ostrzyckiego
ul. Janka Krasickiego na ul. św. Jana Pawła II
ul. Walki Młodych na ul. Haliny Olesiak.

reklama

To pismo zostało potraktowane jako petycja. Została ona przedstawiona na posiedzeniu stałych Komisji Rady Miejskiej. Została też podana na stronie Urzędu. Ostateczna decyzja, które ulice będziemy zmieniać, należy do Rady Miejskiej i zostanie podjęta po wejściu w życie Ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 roku. Wchodzi ona w życie 2 września tego roku i od tego momentu będziemy mieli 12 miesięcy na zmianę obowiązujących nazw – wyjaśniał przewodniczący Maćkowski dodając, że Rada oczywiście weźmie pod uwagę złożoną petycję. Przedstawiciele Koła Miłośników Historii Tuliszkowa zostaną też zaproszeniu do udziału w konsultacjach.

AW

Podobne artykuły

Gm. Kawęczyn: Petycja o zmianę patrona szkoły w...

Gm. Kawęczyn: Petycja o zmianę patrona szkoły w...

26 kw.
Mieszkańcy złożyli petycje przeciwko...

Mieszkańcy złożyli petycje przeciwko przekształceniu...

21-10-2020
Delegacja WIR na spotkaniu u Posła Bartosika....

Delegacja WIR na spotkaniu u Posła Bartosika....

07-10-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama