piątek 25 września 2020

Aureli, Kamila, Kleofasa

reklama

Młodzi Niemcy z wizytą

Młodzi Niemcy z wizytą
 

Począwszy od 5 marca, grupa młodzieży z Duisburga najbliższe 3 tygodnie spędzi zdobywając doświadczenia w zakładach pracy na terenie powiatu tureckiego. Goście zza zachodniej granicy rozpoczęli ten owocny okres od spotkania ze starostą Zbigniewem Bartosikiem.

Przybyła do Turku czwórka młodych ludzi to na co dzień uczniowie Berufskolleg Walther Rathenau w Duisburgu. Placówka ta jest szkołą partnerską turkowskiego Zespołu Szkół Technicznych. Miłym początkiem trzytygodniowego gromadzenia doświadczeń było poniedziałkowe spotkanie ze starostą powiatu tureckiego. Jak podkreślił dyr. Mariusz Seńko, wizyta ta była jak najbardziej uzasadniona, gdyż starosta Bartosik trzyma pieczę nad szkolnictwem ponadgimnazjalnym i także dzięki niemu współpraca między Zespołem Szkół Technicznych a innymi uczelniami - również zagranicznymi - może przebiegać tak owocnie.

reklama

Zbigniew Bartosik podczas spotkania nieco przybliżył młodym Niemcom specyfikę powiatu tureckiego. Jak zauważył starosta, goście zza granicy na pewno nie powinni żałować czasu spędzonego w Polsce, podkreślając, że ZST to dobra szkoła, a jej prestiż wciąż rośnie. Ponadto włodarz powiatu przekazał młodym ludziom i ich opiekunom okolicznościowe upominki, wyrażając przekonanie o owocności współpracy i przyjaznej integracji między uczniami z Duisburga a turkowską młodzieżą.

Choć spotkanie odbyło się w gabinecie starosty, rozmowom daleko było od sztywnego politykierstwa. Dzięki temu, iż w rolę tłumacza wcielił się Krzysztof Świerk, nauczyciel ZST, goście i gospodarze wydarzenia mogli swobodnie porozmawiać min. o pasjach sportowych czy prognozach odnośnie zbliżającego się turnieju EURO 2012. Warto dodać, iż bariera językowa wcale nie jest w tym przypadku wielkim utrudnieniem, gdyż część niemieckich gości ma polskie „korzenie”.

Trójka uczniów Berufskolleg Walther Rathenau w Duisburgu spędzi najbliższe 3 tygodnie, zapoznając się z funkcjonowaniem firmy Profim. Czwarty – a właściwie czwarta – z gości spędzi ten czas, zdobywając doświadczenie w turkowskim szpitalu. Oprócz zajęć w zakładach pracy, młodzi Niemcy będą mieli okazję zobaczyć lokalne zabytki, odwiedzić min. termy w Uniejowie, a może nawet sprawdzić się w rywalizacji sportowej z uczniami ZST.

reklama

AW

Podobne artykuły

Dobra: 173 000 zł dla 3 kościołów. Nie wszyscy...

Dobra: 173 000 zł dla 3 kościołów. Nie wszyscy radni...

06-10-2017
Niedokończony średniowieczny gród za Przykoną,...

Niedokończony średniowieczny gród za Przykoną, czyli...

25-03-2015
Ciekawe miejsca w okolicach Turku, o których...

Ciekawe miejsca w okolicach Turku, o których nie...

31-08-2014

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama