sobota 25 września 2021

Aureli, Kamila, Kleofasa

19°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Licealna aula jak wehikuł czasu

Licealna aula jak wehikuł czasu
 

„Tak się bawi szlachta” – tego typu zwroty co chwila pojawiają się na forach internetowych i w komentarza na portalach społecznościowych. To, że dawne realia Rzeczypospolitej mają niewiele wspólnego z picem piwa w starym BMW udowodnili uczniowie ZSO, z pietyzmem przygotowując inscenizację z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Jako że święto to przypada dopiero za kilka dni i uczniowie wówczas nie pojawią się w szkolnych murach, stosowne uroczystości musiały odbyć się z wyprzedzaniem. Zamiast sięgnięcia po sztampowe wiersze, młodzież biorąca udział w akademii postawiła sobie poprzeczkę zdecydowanie wyżej. Uczestnicy wydarzenia, zebrani w auli "ogólniaka" mieli okazję zobaczyć inscenizację, ukazującą Sejm Czteroletni w pigułce. Uczniowie wcielili się role przedstawicieli stanu szlacheckiego i magnaterii. Pojawił się także marszałek sejmu oraz sam król Stanisław August.

reklama

Ukazanie w tyleż przekonujący co atrakcyjny sposób uchwalenia w 1791 roku ustawy zasadniczej wymagało od licealistów wiele poświecenia. Nie wystarczył jedynie interesujący tekst jako „fundament” inscenizacji, ale także odpowiednie stroje. Siedem kompletów odzieży udało się wypożyczyć z kaliskiego teatru. Pozostała część kostiumów przygotowana została przez uczennice liceum.

Efekt starań młodzieży prezentujemy w poniższej galerii zdjęć.

AW

Podobne artykuły

Zanim kupisz używane BMW ? co musisz wiedzieć?

Zanim kupisz używane BMW ? co musisz wiedzieć?

15 st.
Ryszard Bartosik ponownie Wiceprzewodniczącym...

Ryszard Bartosik ponownie Wiceprzewodniczącym...

14-11-2019
Ryszard Bartosik nowym wiceprzewodniczącym...

Ryszard Bartosik nowym wiceprzewodniczącym Komisji...

26-06-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama