czwartek 06 sierpnia 2020

Jakuba, Sławy, Wincentego

reklama

Muzeum otwiera drzwi

Muzeum otwiera drzwi - Fot. Marcin Derucki
Fot. Marcin Derucki 

To będzie wydarzenie o historycznym wymiarze. 26 maja odbędzie się uroczyste otwarcie przebudowanej i rozbudowanej siedziby Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku. Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu otrzymał m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa. Uroczystość uświetni koncert orkiestry pod batutą Agnieszki Duczmal.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 17. Wtedy nastąpi oficjalne otwarcie Muzeum i jego zwiedzanie przez zaproszonych gości. Wśród nich, oprócz Ministra i Marszałka, jest Biskup Włocławski, przedstawiciele zaprzyjaźnionego niemieckiego Wiesmoor, z którymi być może przyjadą do Turku członkowie władz Dolnej Saksonii, parlamentarzyści oraz samorządowcy miast i gmin Wielkopolski.

reklama

O godzinie 19 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa wystąpi orkiestra ”Amadeus” pod batutą Agnieszki Duczmal. Wstęp na koncert będzie bezpłatny. Mieszkańcy Turku będą mogli zwiedzać Muzeum od godziny 20. Placówka będzie otwarta do ostatniego zwiedzającego, a także w niedzielę. Oczywiście bezpłatnie, podobnie jak w całym pierwszym tygodniu działalności. W tym czasie każdy zwiedzający Muzeum może liczyć na dodatkowe atrakcje, takie jak gry muzealne, zabawy i konkursy.

W tej chwili w Muzeum postępują gorączkowe przygotowania do otwarcia placówki. Trwa montowanie mebli, instalowanie sprzętu, aranżacja wystaw. Dzięki finansowemu wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się pozyskać część wyposażenia do przebudowanego gmachu. Za 150 tys. zł kupiono sprzęt komputerowy, urządzenia biurowe, zestaw multimedialny do sali konferencyjnej, narzędzia do pracowni witrażownictwa i ceramiki oraz plenerowy zestaw nagłośnieniowo-multimedialny do aktywizacji dziedzińca, który umożliwi m.in. wielkoformatowe projekcje plenerowe. Dzięki temu uda lepiej wykorzystać warunki przestrzenno-lokalowe rozbudowanego Muzeum oraz rozszerzyć wachlarz jego usług kulturalno-edukacyjnych.

Przypomnijmy, że dzięki przebudowie Ratusza powierzchnia Muzeum zwiększyła się ponad 5 razy (z 247 do 1330 mkw.), a wystawiennicza trzykrotnie (ze 167 do 435 mkw.). Placówka dysponuje teraz prawie 40 pomieszczeniami. Na wewnętrznym dziedzińcu Muzeum odbywać się będą imprezy muzyczne i filmowe, nad dziedzińcem z kolei uruchomiona zostanie kawiarenka. Nowością w Muzeum będzie ekspozycja mehofferowska. Złożą się na nią wszystkie będące w posiadaniu Muzeum i Gminy Miejskiej Turek pamiątki po Józefie Mehofferze, a także jego dzieła, m.in. kartony z projektami polichromii i witraży do turkowskiego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

reklama

Inwestycji dokonano w ramach projektu „Turek – miasto w klimacie Mehoffera”, który zakładał także restaurację polichromii artysty w kościele pw. NSPJ. Turek otrzymał 7,5 mln zł dofinansowania do tych inwestycji, których łączna wartość przekroczyła 11 mln zł.

Materiał prasowy, autor: Ł. Maciejewski

Podobne artykuły

Uczniowie SP1 i SP5 z wizytą w Wiesmoor

Uczniowie SP1 i SP5 z wizytą w Wiesmoor

05-10-2019
Jesienne spotkanie młodzieży z Turku i Wiesmoor

Jesienne spotkanie młodzieży z Turku i Wiesmoor

01-10-2018
Słodków: V Powiatowy Konkurs Wiedzy o Krajach...

Słodków: V Powiatowy Konkurs Wiedzy o Krajach...

15-03-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama