środa 07 grudnia 2022

Agaty, Dalii, Sobiesława

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Historia młodzieży niestraszna i nieobca

Historia młodzieży niestraszna i nieobca - Fot. A. Wszędybył
Fot. A. Wszędybył 

Znajomość lokalnych legend, rozeznanie w tematyce architektury czy też kluczowych dla miasta wydarzeń – tym wszystkim w ubiegłym tygodniu musieli wykazać się młodzi mieszkańcy Turku i okolic, biorący udział w Miejsko-Gminnym Konkursie "Historia i dzień dzisiejszy naszego miasta". W zmaganiach, które gościło Muzeum Rzemiosła Tkackiego, triumfowali reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku.

Wiedzowe zmagania, oparte na sprawdzeniu znajomości przeszłości Turku zorganizowane zostały po raz szósty. W sali muzeum zebrało się 5 dwuosobowych drużyn, reprezentujących szkoły podstawowe z terenu miasta i okalającej go gminy wiejskiej. Zmagania te nie były bynajmniej „bułką z masłem”. Wprawdzie przed uczestnikami postawiono np. takie zdania jak rozwiązanie krzyżówki czy układanie specjalnych puzzli, ale cały czas kluczem do zwycięstwa była wiedza. Jakie grupy wyznaniowe zamieszkiwały nasze miasto? Kiedy nastąpiło wyzwolenie Turku z okupacji hitlerowskiej? Napis w jakich językach widniał na turkowskiej synagodze? - nie ulega wątpliwości, że niejeden dorosły musiałby się nieźle nagłowić, by odpowiedzieć na takie pytania.

reklama

Młodzież błyszczała wiedzą, a ich odpowiedzi i działania pilnie śledziło Jury, w którym znaleźli się Bartosz Stachowiak – dyrektor Muzeum Rzemiosła Tkackiego oraz panie Małgorzata Pawłowska i Ewa Kiwak,  reprezentujące odpowiednio Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną i Bibliotekę Pedagogiczną w Turku. Dodatkowo poczynania te obserwował sam burmistrz Zdzisław Czapla.

Z pojedynku z konkurentami i stresem najlepiej wybrnęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku - Martyna Dziamara i Agata Wąsikowska. Kolejne miejsca konkursowego podium przypadły w udziale Michałowi Zielińskiemu i Piotrowi Tokarskiemu ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. UNICEF w Turku i Klaudii Jasiakiewicz i Marlenie Chojnackiej ze Szkoły Podstawowej w Kaczkach Średnich. Nieco mniej szczęścia mieli tym razem reprezentanci SP nr 4 im. Gen. Mieczysława Smorawińskiego w Turku  i SP w Chlebowie.

AW

Źródło: www.muzeum.turek.net.pl

reklama
Fot. A. Wszędybył2
Fot. A. Wszędybył3
Fot. A. Wszędybył4
Fot. A. Wszędybył5

Podobne artykuły

Ponad dwa tysiące uczniów podstawówek w Turku...

Ponad dwa tysiące uczniów podstawówek w Turku...

2 wrz.
Ruszyły egzaminy ósmoklasistów. W Turku zdaje...

Ruszyły egzaminy ósmoklasistów. W Turku zdaje je...

24 maj.
Miejskie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju...

Miejskie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy...

28 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama