wtorek 28 września 2021

Libuszy, Wacławy, Wacława

18°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Ambasadorzy w poszukiwaniu dobrych praktyk

Ambasadorzy w poszukiwaniu dobrych praktyk - Ambasador Ukrainy, Markijan Malskyj oraz Wójt Gminy Przykona M. Broniszewski
Ambasador Ukrainy, Markijan Malskyj oraz Wójt Gminy Przykona M. Broniszewski 

Dzień 17 lipca tego roku zapisze się złotymi literami w historii gminy Przykona – tymi słowami wójt Mirosław Broniszewski wielokrotnie podkreślał doniosłość wizyty dwóch ambasadorów na przykońskiej ziemi.

Wczorajszego dnia co niektórzy pracownicy Urzędu Gminy Przykona pracowali w niemałym stresie. Wszak niecodziennie przyjmują dyplomatów najwyższej rangi, i to w liczbie dwóch. Markijan Malskyj - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Nikoloz Nikolozishvili - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Gruzji w Rzeczypospolitej Polskiej osobiście przybyli do gminy Przykona, jako lidera wśród gmin stowarzyszonych w Wielkopolskim Ośrodku Kształcenia i Studiów Samorządowych, działającego szczególnie na rzecz rozwoju struktur samorządowych na Ukrainie, a od niedawna Gruzji. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele rady gminy oraz urzędu gminy. Lokalnych przedsiębiorców reprezentował pan Ludwik Greber. Mirosław Broniszewski wystąpił tym razem w podwójnej roli – Wójta Gminy Przykona, a przede wszystkim Prezesa Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych.

reklama

Podczas spotkania włodarzowi Przykony nie trudno było zabrylować przed przybyłymi gośćmi. Broniszewski ukazał działalność gminy „od Kopciuszka” do stanu obecnego, prezentując dotychczasowy, wcale niemały dorobek i osiągnięcia. Tych ostatnich szczególnie wiele było w dziedzinie ochrony środowiska. Wójt chwalił się również, nie bez powodu zresztą, tegorocznym wyróżnieniem - 9 miejscem w rankingu Rzeczypospolitej w kategorii Najlepsza Gmina Wiejska oraz 33 miejscem w rankingu najsprawniej pozyskujących środki unijne gmin wiejskich.

Broniszewski przedstawił także plany na niedaleką przyszłość gminy. Wójt zapowiedział powstanie Gminnego Parku Energetycznego, w skład którego wchodziłyby m.in. Bioelektrownia oraz Farma Wiatrowa. Wszystko to ma na celu dywersyfikację strat spowodowanych zakończeniem działalności kopalni na terenie gminy. Na zakończenie swojego wystąpienia Mirosław Broniszewski podsumował 5 lat współpracy Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych i Towarzystwa „Ukraina-Polska-Niemcy”.

Stowarzyszenie "Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych" (WOKiSS) – jak czytamy na stronie internetowej organizacji - powstało w czerwcu 1990r. Zrzesza aktualnie 246 gminy oraz 31 powiatów, co czyni je największym i najstarszym regionalnym stowarzyszeniem samorządowym w Polsce. Generalnym celem stowarzyszenia jest wspieranie idei samorządu terytorialnego. Z kolei Międzynarodowa społeczna organizacja „Ukraina – Polska – Niemcy” jest międzynarodową społeczną organizacją, której celem jest jest aktywne sprzyjanie rozwoju i wzmocnienia przyjaźni i ciasnej współpracy narodów Ukrainy, Polski, Niemiec. Wspólne inicjatywy dotychczas zrealizowane przez obie instytucje miały na celu szkolenie zawodowe pracowników administracji lokalnej na Ukrainie oraz wsparcie rozwoju samorządów lokalnych w Obwodzie Winnickim poprzez edukację oraz promocję dobrych praktyk.

reklama

Przybyli ambasadorzy szczególnie przychylnie wypowiadali się o działaniach Polskich liderów na rzecz Ukrainy i Gruzji. Markijan Malskyj nazwał Polskę promotorem i adwokatem ukraińskich aspiracji europejskich, przypominając o niekiedy trudnym tle historycznym.

MD

Podobne artykuły

Malanowska Jesień: Oleksandra z Winnicy nie...

Malanowska Jesień: Oleksandra z Winnicy nie dogonił...

23-09-2018
Kawęczyn: Goście z Ukrainy poznali zalety...

Kawęczyn: Goście z Ukrainy poznali zalety funduszu...

27-09-2017
Bezrobocie w powiecie? Tylko 4,7%. ''Coraz...

Bezrobocie w powiecie? Tylko 4,7%. ''Coraz częściej...

26-09-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama